İşletme E-postalarının Korunması İçin Hangi Güvenlik Uygulamaları Tercih Edilmelidir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
İşletme E-postalarının Korunması İçin Hangi Güvenlik Uygulamaları Tercih Edilmelidir?
İYİBİRHOST BLOG

İşletme E-postalarının Korunması İçin Hangi Güvenlik Uygulamaları Tercih Edilmelidir?

İnternetin insan hayatı için büyük bir öneme sahip olması ve tüm işlerin internet üzerinden yürütülmesi birçok firmada değişim rüzgârları estirdi. Bu gelişmelerle birlikte profesyonel çalışmalar yürüten şirketler bu dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak için doğru adımlar atmayı bilmelidir.

Özellikle işletmelerin kişisel hesapları olarak bilinen e-postalar şirket adını içermelidir. Alan adı olarak şirketin adı seçilerek oluşturulan e-postalar genellikle ek isimler bulundurmazlar. Kurumsal mail hesapları bireysel hesaplardan birçok alanda farklıdır.

Kurumsal Ve Kişisel E-Posta Hesaplarını Birbirinden Ayıran Özellikler

Genellikle kişisel mail adresleri her bireye özel olarak oluşturulur. Kurumsal e-postalar ise şirketlere özel olarak yalnızca şirket işi işlerde kullanılır. Bu adreslerde bireyler spesifik ihtiyaçlarını karşılamak için işlem yapamazlar. Hotmail ya da Gmail gibi bireysel kullanıma özel olan bu servisler kurumsal hesaplar için kullanılmamalıdır.

Bir şirketin müşterilerine gereken güveni verebilmesi için bu servisler kullanılarak ön takı oluşturmak mümkündür. Aynı şekilde kurumsal e-posta adresleri tamamen şirketlere özel olduğu için bir başkasının aynı isimde hesap sahibi olması imkânsızdır. Bireysel mail hesabı ile Google hizmetlerinin tümünü erişebiliyorken şirket hesabı ile bu işlemler yapılamaz. İşletme mail hesapları Google hesapları ile aynı işlemi görmez.

Kurumsal E-posta Kullanımı Faydalı Mı?

Kurumsal e-posta adresleri şirketler için birçok fayda içerir. Öncelikle kurum içi kullanılan tüm hesaplarını güvenli bir halde yönetmeyi sağlamaktadır. Aynı zamanda maillerin silinmiş olması durumunda geri yükleme imkânı bulunur. Kurumsal mail adreslerinde yapılan tüm görüşmeler 7 gün olmak üzere yedeklenir. Böylelikle silinmiş olan verilere ulaşmak kolaydır.

Mevcut disk kapasitesi tanımlanarak farklı kotalar belirlenebilir, işlerin aksamaması kolaylıkla önlenebilir. Bunun yanı sıra kurumsal e-posta adresine gelmiş olan tüm mailler spam filtresinden geçtikten sonra görülür böylelikle kurumsal e-posta adresinin güvenliği en baştan sağlanmış olur.

Kurumsal E-posta Adresinin Güvenliği

Kurumsal mail adresinin güvenliği açısından uygulanması gereken ilk adım güçlü ve özgün bir şifre oluşturmaktır. Bu kapsamda doğum tarihi ve benzeri kişisel bilgilere yer vermek yerine rakam, noktalama işaretleri gibi çeşitliliğin bulunduğu tahmin edilmesi zor şifrelerin seçilmesi önerilir.

Aynı zamanda iki faktörlü kimlik doğrulama sisteminin etkinleştirilmesi ile birlikte hesap kolaylıkla koruma altına alınabilir. Bu koruma sistemi Instagram ve benzeri sosyal medya platformlarında da tercih edilen özel bir güvenlik sistemidir. Sistemin etkin olduğu süreçte şifre kullanılarak hesaba erişildikten sonra seçilen telefon ya da e-posta adresine kod gelir. Böylelikle hesaba giriş sağlanmış olur aynı zamanda başka şahısların hesaba girişi engellenecektir.

Hesap çalınması gibi siber saldırılar bazen büyük çapta olabilmektedir. Bir Email göndererek de hesaba zarar verilmesi mümkündür. Bu nedenle mail adresine gelen tüm maillerin bağlantısını ya da ekinin güvenli bir program ile önizlemeye alınması gerekir.

Gelen Mesajların İçeriğine Dikkat Edilmelidir

Sibel saldırılar olabileceği tehlikesine göre hediye, tehdit ya da kampanya içerikli olarak gönderilen mesajların asla açılmaması önerilir. Özellikle kurumsal hesap kullanan tüm kişilerin bu uyarıyı dikkate alması ve kurumsal verileri korumak adına özel yazılımlar kullanması gerekir.

Kriptolama imkânı sağlayan özel yazılımlar metinleri yabancılar tarafından okunması önlenebilen anlamsız metinlere dönüştürerek şirketlerin verilerini korumaya alır. Kurumsal mail adresleri kullanan bireylerin güvenli bir şekilde mail aktarımı sağlayabilmeleri için bazı güvenlik araçları bulunur. Bunlar arasında en çok tercih edilenler Dmarc, Spf, Dkım olarak bilinir.

Dmarc, mail adresi üzerinden gelen bir  gönderinin meşru olup olmadığını ve doğru bir göndericiden gelip gelmediğini öğrenmeyi sağlar. Spf ise sahteciliği anlayarak spam saldırılarının önüne geçmeyi amaçlar.