IP Adresleri Nedir Ve Nasıl Çalışır? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting İp Adresi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
IP Adresleri Nedir Ve Nasıl Çalışır?
İYİBİRHOST BLOG

IP Adresleri Nedir Ve Nasıl Çalışır?

IP adresi manası, İnternet protokolü demektir. Bu ifade, internetin çalışma biçimi, çalışma süreçleri ve bazı kuralları belirtir. Bir verinin arama motorunun yardımı ile bir ağdan öteki cihaza nasıl gönderildiğini kontrol eder.

IP adresinin, adres ile ilgili olan kısmı daha kolay ifade edilebilir. İnternete bağlanan bilgisayar ya da telefon gibi cihazları, adreslerinden tanımlar ve her cihazın tek bir numarası vardır. Ev adresi ya da telefon numarası gibi, her cihazın adresi kendine özel ve benzersizdir. IP adresini, interneti kullanırken, ev adresiniz gibi düşünmeniz doğru olur. Kendiniz de cihazınızın IP adresini öğrenmek isterseniz, Telekom IP adresinden sorgulatma yapabilirsiniz. IP adresi, dört sayısının noktalara ayrılmış şeklidir. İnternet kullanan birinin sizi bulabilmesi için, hiçbir numara ile benzemeyen bir IP adresinizin olması gerekir. IP adresi, bu aşamada önem kazanır. Bu adresler, bilgisayarlar ve diğer cihazlar arasındaki iletişimi sağlayan şeylerdir.

IP Adresleri Nasıl Çalışır?

İnternetin çalışabilmesi için ve diğer cihazlar arasında ağ iletişimi kurmak bir yöntem sayesin de olur. Cihazlara verilen isim ya da kodlar aracılığı ile sitelere ulaşım sağlanır. Cihazlar birbirini IP adreslerinden tanır.

İnternet bağlantısı olan cihazlar, bir internet protokolü üzerinden birbirine bağlanır. Bu paylaşılan veriler ve makinalar, belirliyor kurallar dahilin de birbirini tanıyabilir. Bu cihazların kendine özgü bir durumudur ve bu adresler sayesin de birbirleriyle iletişime geçebilirler. İnternet kullanılırken, herhangi bir adrese erişim sağlayabilmek için, bilgisayarı açıkken, ilk olarak ve sitesinin nerden olduğunu bilmesi ve bütün içerikleri görmesi gerekir. Bundan dolayı, kullanıcı, ilk olarak ağ yönlendirici ile bir iletişime geçer ve var sitenin bilgilerine ve dosyasına erişim sağlamak için, sunucuya bağlanması gerekir. Bu süreç içerisinde bulunan, tüm bilgisayar tablet ya da telefonlar, IP adresi ile birbirlerine bağlanırlar. Bilgisayar bu adresler sayesin de er sitesini çekebilir ya da hangisini görüntüleyebileceğini bu şekilde anlayabilir.

IP Adresi Ne Anlatır?

IP adresi bir kaç parçadan oluşur ve ilk bölümü network ağını ikinci bölüm ise cihaz sağlayıcısını gösterir. Eğer evde ağa bağlayan birden çok cihaz varsa ve bunların IP adresine bakılacak olursa, hepsinin ilk kısımları aynı, ikinci kısımlarının farklı olduğu anlaşılır. Bunun nedeni, bütün cihazlarının aynı sağlayıcıya bağlı olmasıdır ve hepsi aynı IP adresine sahiptir.

Adresin ne kadarlık bir kısmının networka bağlı olduğu, net söylenemez. Sabır bir kuralı bulunmaz. Bu internetin ilk kullanıldığı günlerdeki IP adresi sınıfları ile ilgilidir. IP adresleri 4 class şeklinde ayrılır ve A sınıfı IP adresleri ile ilgili iken, B ve C sınıfları network ile ilgilidir. Bilgisayar, network ve IP adresi bölümlerini rahatlıkla ayırt edebilir. Farklı IP ler ve diğer ağlar, çok büyük ağlar devreye girdiğin de ortaya çıkar. İş yerleri ve evler de kullanılan IP adreslerinin nasıl göründüğü ve nasıl çalıştıkları, ortaya bir farklılık çıkarmaz.

Özel Ve Genel IP Adresleri

Tablet, telefon ya da bilgisayarlar internet için en çok kullanılan cihazlardır. Bunların yanı sıra, Bluetooth’ a bağlanabilen ve akıllı olan her cihazda ayrı bir IP adresi taşır. İnternet yönlendiricileri her cihaz için, ayrı bir IP belirler. Cihazların IP adresini değiştirmek, oldukça basittir.

IP adresini bilmek zorunluluğu bulunmaz. IP adresleri cihazların iletişimi için gereklidir. Sadece cihazlara bir isim belirlemek, işi kolaylaştırır. Bu cihazları tanımayı kolaylaştırır. Buradan hangi cihazla iletişim kurulduğu, daha çabuk belirlenir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: FTP Nedir