İnternet Hız Testini Nasıl Yapabilirsiniz?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
İnternet Hız Testini Nasıl Yapabilirsiniz?
İYİBİRHOST BLOG

İnternet Hız Testini Nasıl Yapabilirsiniz?

İnternetinizde hızda sorunlar yaşıyorsanız bu sorundan kurtulmak için adım adım yapacağınız işlemleri takip etmeniz gerekmektedir. İnternet bağlantısı hızını tespit etmek için çok kısa sürede ağ sorunlarınızla ilgili  hız testini kontrol etmeniz sağlanır. Yazılıma ihtiyaç olmadan yapılan hız testi için öncelikle hız testini yapmanız için şu adımları takip etmeniz gerekmektedir.

İnternet Hızı İçin Hazırlıklar

Ağınız da hangi uygulamaların veri gönderip göndermediğini belirlemek için görev yöneticisinden ağ sütunu kontrol edilerek arka uygulamalardan hangisinin olumsuz etkilediğini belirlemeniz gerekir. Bunun için hız testini etkilemeyecek download ve upload işleminin olamaması önemlidir. İyi ve hızlı bir sonuç almanız için kablolu bağlantı kullanılması büyük kolaylık sağlar. Performansın etkilenmemesi için kablosuz kullanımı önemlidir.

Ev ağında kullanılan kablosuz cihazları modeme bağlayarak diğer cihazlardan gelen parazit ve dalgalanmaları da bu şekilde izole etmeniz sağlanır.  İyi bir performans sağlamak için kablosuz kullanılan cihazlar ile modem bağlantısı kesilmelidir.  Bilgisayarınızın performansından emin olmak için ikinci kez kontrol ederek arka planda başka şey indirilmediğinden emin olmalısınız. Görev yöneticisini control+alt delete tuşuna basıp ekrana gelmesini sağlayın.

MacOs Network etiketlerini kullanarak istatistikleri inceleyip bu işlemi yapabilir. Bağlantı kontrolü yaparken yazılım güncelleme yaparken uygulamaların kapanmasını sağlayın. Bağlantı testi sıfıra düştüğünde servis sağlayıcısı size en doğru şekilde test hızını göstermektedir. Sistemde indirilen güncelleme paketi mevcutsa işlem sona erdikten sonra teste devam etmeniz gerekebilir. Bağlantılarda zaman zaman sorunlar yaşanabilir Böyle durumda modem ya da router, swich yönlendiricilerinin sıfırlanması gerekmektedir. Tekrar cihazı kapatıp açmayı deneyebilirsiniz.

İnternet Hızının Test Edilmesi

Başlangıçtaki işlemleri adım adım yaptıktan sonra internet hız testinizi artık başlatabilirsiniz. Hız testi için internet bağlantısına ve javascript özelliğinde  aktif olarak kullanılan web tarayıcısına gereksiniminiz olacaktır. İnternet hızını test edeceğiniz yaygın olarak kullanılan web tarayıcı sayfaları şunlardır;

Fast.com Sayfası

Ekstra istatistiklerin sunulduğu bir web sayfasıdır. Ayrıntılı istatistiksel bilgilere bu sayfadan ulaşmanız sağlanır.

Hiztesti.turktelekom.com Sayfası

Türkiye’de i genel hız testi yapılması için gerekli bir sayfadır. 2 kişinin link yardımı ile görebileceği link ile ara yüze sahip olan sayfa rahat bir şekilde kullanılabilir web tarayıcı sayfalarından biridir.  Kullanıcı diğer kişinin paylaştığı linki tıklayarak internet hızının içeriğini görmesi amaçlanmıştır.

Speedtest.Net Sayfası

Kullanımını Ookla’nın sunduğu ara yüzü kolay olan web sayfalarından biri olan Speedtest  en eski ve en çok kullanılan web sayfalarından biri olarak bilinir.  Kullanıcıları için HTML5 ve flash ara yüzü sunan speed test ile test hızınızı ölçebilirsiniz.

Mobil Cihazlar Ve İnternet Hızı

BTK’nin geliştirdiği hız testi uygulamaları servis sağlayıcıların hizmeti olan veri yükleme, internet hizmeti gecikmeleri, ms süresi veri indirme, veri yükleme gibi değerlerin hızını test ölçmede kullanılmaktadır. İnternet hız testini android ve IOS gibi platformların performanslarını uygulama linki internet hız testi uygulaması olarak indirmeniz mümkündür. İnternet kullanımı günden güne yaygınlaşan hizmetlerden biri olduğu için servis sağlayıcılar ve alt yapı gibi hizmetler çoğalmakta buna göre indirme veri indirme yükleme gibi işlemlere de ihtiyaç duyulmaktadır.

Uploud ve download hızları dosya indirmede süreleri kısaltarak işlemlerin uzamasına neden olabilecektir. Kullanılan internet bu nedenle hızını yavaşlatarak işlemlerinizin de uzun sürede yapılmasına engel olacaktır. Yüksek teknolojinin sunduğu imkânlar ile IHS’nin iyi konumlandırılmış olması sayesinde veri transferi gibi işlemlerde en hızlı erişime sahip olabilirsiniz. Hızınızın yükselmesinde kullanılan özel sunucu olarak bilinen vds sihirbazı oluşturulması için bazı paketleri satın alarak internet hızınızın ikiye katlanıp kullanım erişimi sağlanması mümkün olabilir.