Inode Nedir? Nasıl Düşürülür
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Inode Nedir? Nasıl Düşürülür
İYİBİRHOST BLOG

Inode Nedir? Nasıl Düşürülür

Kelimelerin kısa şekline ınode denir. Türkçede düğüm anlamına gelir. Inode, Unix’e benzeyen dosyalama işlemini gerçekleştiren veri türüdür.  Hosting kısmında hesaptaki veri tabanı ve kullanıcılara ait dizinler aynı zamanda kullanıcıya ait dizin ve dosyaların oluşturulma tarihine erişim sağlar kaydeder. Saklama işlemi için dosya ismine benzeyen tam sayı verilir. Dosyanın içinde bulunan nesne ınode olur. Örneğin: File System sistemi için dosya ve dizinlerde sadece ona ait inode vardır. Inode içindeki dosyanın file system’de yer aldığını belirten veri bulunmaz.

Inode Bilgisi Nedir?

Inode kısaca  dosya adı haricindeki verileri depolar. Bu veriler dosya sahibinin adını ve dosyanın oluşturulduğu tarihi boyut kısmını erişim bilgisini link sayısı gibi verilerdir. Web siteye yüklendikten sonra ayrı nesneler dahilinde ınode kaydedilir. Hosting kısmına dosya yüklendiğinde isim dışında dosyanın içindeki bilgiler yenilenerek ınode da yer alır. Böylece hosting kısmındaki ınode sayısı ile sistem içindeki dosya sayısı aynı sayıda olur. Hosting içinde yer alan ınode sayısı, hosting hesabı içinde cPanel, Plesk, DirectAdmin bölümlerinden biri kullanılmalıdır. Bu araçlar kullanıcıya hem kolaylık sağlar hem de dosya içinde yer alan ınode sayısı ile dosya sayısını görüntüler.

Inode Değeri ve Inode Numarası

Dosya bölümünde var olan ayrı ayrı dosyalara özel ınode numarası verilir. Rastgele bir dosya içinde Inode sayısı dosyanın genişliğine aynı zamanda ayrı bölümlenmiş ınode için kaplayacağı alan değişim gösterir. Yalnız öne tanımlanan 2K (2048 byte) alana ınode tanımlanır. Sistem tarafından bu değer dosyaları oluşur ve tanımlanan değer değişim gösterebilir. Inode bölümlerinden bir değeri ise ınode numarasıdır. Sistemde ne kadar dosya oluşturulabileceğini ınode numarası belirtir. Sistemde ınode numarasını tanımladıktan sonra değişme şansı yoktur.

Alan içerisinde boş kısım mevcutsa aynı zamanda ınode numarası yoksa dosya tanımlanmaz fakat mevcut dosyaların büyüme şansı vardır. Sonuç olarak Inode numarası büyüklük ile alakası yoktur. Inode numarası dosyaların sayısını belirtir. Dosya sayısının belli olması sistemde kaç dosya olduğunu belirtmesinin yanı sıra tanımlanan verileri dizginler. Bu da sistemde kontrol alanı olduğunu belirtir.

Inode Sınırı ve Inode Sayısı

Hosting şirketleri hostingde yer alan ınodelara özel sınır tanır.  Sınıra yaklaşıldığında ise hosting içinde dosya meydana getirilemez. Bu durum web sitenin düzenini zorlaştırır. Inode sınıra yaklaştığında web sitesi altında dosya sayısını arttırmak imkânsız hale gelir. Sınır azalması web sitesinin akışını olumsuz etkiler ve çalışmasını engelleyici düzeyde sorunlar meydana gelmesine neden olur. Inode içeriğinde sayaç sistemi bulunur. Sayaç sistemi ınodelarla ilişkili hard link denilen sistem içindeki dosyaların sayısının kontrolünü ve dosya sayısını kayıt altında tutar. Sayaç sisteminde yer alan rakam 0 olursa bu ınode ‘un silinebileceği anlamına gelir ve silinir.

Fazla yer alan ınode sayısı 0 eşit gelecek şekilde üretildiğinde ınode sayısı kendiliğinden azalmış olur. Bu sebepten dolayı eğer kullanıcı isterse web sistemi üzerinde ınode sayısını bu yöntemle düşürülebilir. Bir başka yöntem ise hosting hesaba giriş yapılarak dosya dizini içinde yararlı olmayan gereksiz ve boş olan dosyaların her birinin silinmesidir.

Bunun yanı sıra e-posta, log dosyaları, klasör, fotoğraflar gibi dosyaların silinmesi gerçekleştirilerek ınode sayısı azaltılır. Silme işlemi ilk yapıldığında ınode sayısı belirlenen sayının altına çekmek mümkündür. Bunun sonucunda hesap sahibi hesabında sorun yaşamadan hesabı kullanabilir ve işlevlerini gerçekleştirir. Inode sayısı kısmında genel olarak hostingler 100.000 – 250.000 arası olur. Özel olarak ise hosting 500.000’e ulaşabilir.