İnode Düşürme Nasıl Olur?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
İnode Düşürme Nasıl Olur?
İYİBİRHOST BLOG

İnode Düşürme Nasıl Olur?

İnode İndex Node Kelimesinin kısaltması olan düğüm anlamına gelen bir kelimedir. Barındırma hesaplarında dosyalar, veri tabanları, klasör ve dizin gibi dizelgelerin bulunduğu kullanıcıların dizin veya grup verilerini sakladığı depolandığı bir kayıt sistemidir. İnodeler Unix ve Linux gibi işletim sistemlerin de monitör, klavye, yazıcılar, fare, sabit disk gibi şeyleri dosya şeklinde kabul etmiştir. Dosya üzerinde işlemlerin tanımlanması ve gerçekleşmesinde görev alırlar. Birçok özellikte olan WP hangisini kullanıp kullanacağınıza bakılmaksızın ya da 60 dosya içeren özellikte çalışır. Hosting hesabınızın görüntülenmesi için hosting kontrol merkezinden kontrol etmeniz yeterlidir.

Benzersiz Tam Sayı

Ada karşılık gelen benzeri olmayan dosyalarda kullanılan ext4, ntfs,ext4  gibi dosyalar için etiket gibi kullanıma yardımcı olan WordPress web sitenizin sahip olduğu sayfa sayısının ötesine geçen birçok faktöre bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. Örneğin, birçok özelleştirme seçeneği olan gelişmiş bir WP teması, bu ekstra özelliklerden herhangi birini kullanıp kullanmadığınıza bakılmaksızın yüzlerce veya binlerce dosyadan oluşur. Basit bir WordPress teması ise yalnızca 50 veya 60 dosya içerebilir. ntfs, ext4, ve ext3 gibi dosyalar kullanılabilir. Dosyalarda yar alan tüm nesneler için bir inode numarası kullanılır. Bu dosyalarda isim ve File System gibi dosyalarda nerede olduğu gibi veriler bulunmaz.

İnode de dosya isminin dışında tüm bilgiler yer almaktadır. Bulunan bilgiler dosya boyutu, grubu, dosyanın yaratılma tarihi, link sayısı, erişim hakları, dosya tipi en son yapılan değişiklikler gibi bilgiler bulunmaktadır. Hostinglerde ve web sitelerinde yüklenen nesnelerde inode kaydı tutulur. Dosya ismi haricinde dosya bilgilerinin hepsinde bir kaydı numarası oluşturup depolanır. Sistemde bulunan hosting ile inode sayıları eşit sayıda yer alır.

Inode Bilgilerinin Görüntüsü

İnode sayısının Hostingdeki sayısını öğrenmek için kullanmanız gereken yönetim panelleri Plesk, Direck, cPanel gibi panellerdir. Bu panelleri kullandığınızda hosting kullanım sayısını öğrenebilirsiniz.

Inode Değerleri Nasıl Değişir?

Her dosya da dosya sistemi içinde bir tane inode numarası bulunmaktadır. İnode sayıları ise dosyanın boyutu, büyüklüğü, ne kadar disk alanı kapladığı gibi özelliklere göre farklılık gösterebilir. Genelde her 2K disk için 2048 byte inode yeterlidir. Değerleri sistem yöneticisi sistem oluşturulurken değiştirir.

Inode Numarası Nedir?

Dosya sistemlerinde kaç adet dosya oluşacağını inode numarası olarak bilinen numaralar girilerek bulabilirsiniz. Dosyaların sayısı inode numarası ile alakalı olduğundan bu dosyaları kolay şekilde görmeniz mümkündür.

İnode Limiti Ne İşe Yarar Limit Dolarsa Ne Olur?

Sistemdeki her bir dosya için tek bir inode numarası bulunur. Firmalarda da her hosting bir  Küçük ya da büyük dosyalar için dosya sisteminde bir tek inode numarası kullanılır. Belirlenen limit te sayıya ulaşılırsa hostinglerin dosya oluşturması mümkün olmaz. Limit dolduğu zaman web siteniz düzgün şekilde çalışmaz. Bu nedenle bu sayıları düşürmek için yapılması gereken işlemler vardır.

Inode Sayısının Düşürülmesi

İçerisinde sayaç bulunan inode dosyalara hardlink ile bağlıdır ve dosyaların adedini kaydetmede görev alırSayaç sadece 0 olduğunda silinebilir. Sayacın silinmesi için hosting hesabınıza giriş yaparak dosyada ki ihtiyaç olmayan gereksiz dosyaları silerek temizleyebilirsiniz. İnode sayısını  düşürmek için spam klasörü, Epostalar, Log sayısı, resim fotoğraf ve bulk dosyaları gibi size yaramayan dosyaları silerek inode sayısının düşmesini sağlayabilirsiniz. İnode sayısı belirlenen sınırın altında düşürülebilir özelliktedir. Bu nedenle sorunsuz bir kullanım için dosyalardan belirlenen gereksiz bilgilerin bilinmesinde yarar vardır. İnode nin belirlenen sayısı web hosting standart sayısı 100.000 ila 250.000 arasında değişir. Özel paket olarak verilen inode sayı ise 500.000lere kadar ulaşır.