İçerik Yönetim Sistemi (Cms) Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
İçerik Yönetim Sistemi (Cms) Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

İçerik Yönetim Sistemi (Cms) Nedir?

İçerik yönetim sistemi, internet sitesinin oluşturulmasında ve yönetilmesinde önemli rol oynayan yazılımlara verilen addır. Content Management Sistem, kısa haliyle CMS diye adlandırılan bu programda web sitesi çok kolay bir şekilde oluşturulur. Bunu kullanmadan bir web sitesi oluşturmak biraz zor ve bir takım şeyler isteyen bir süreçtir. HTML ile hazırlanan dosyanın ilk olarak sunucuya yüklenmesi gerekir fakat İçerik yönetim sistemleri kullanıldığında HTML ile içerik oluşturulduğundan daha kolay ve hızlı bir şekilde web sitesi kurma işlemi gerçekleşir.

İçerik yönetim sistemi; online satış siteleri, online kurslar ve web siteleri kolaylıkla alanında uzman olunmadan bile oluşturulabilir, web sitesinde yayınlanmış olan içerikler rahatlıkla silinebilir ve düzenlenebilir. CMS’ler bulut tabanlıdır. Bundan dolayı CMS’leri kullanan kullanıcılar her zaman ve her yerde içeriklerine kolay bir şekilde ulaşarak içeriklerini farklı yerlerde yayınlayabilirler. Her ne kadar içerik yönetimi amacıyla sıklıkla kullanıldığı bilinse de CMS’lerin; belgelere erişim, belgeleri yönetme ve arşivleme gibi bir çok amaçla kullanılması da bilinen bir gerçektir.

İçerik Yönetim Sistemi

WordPress ve Joomla gibi yazılım uygulamaları, İçerik yönetim sistemi kullanılan ve dijital içerik üretmeye ve yönetmeye yarayan uygulamalardır. WordPress, dünyadaki web sitelerinin hemen hemen üçte birinde kullanılan, pazar payı yüzde 60’ı bulan ve oluşturulan içerikleri tüm ziyaretçilere istenildiği gibi gösterme şansı tanıyan içerik yönetim sistemlerinden biridir. WordPress, Cms’ler arasında en tanınmışıdır.

Joomla, büyük ve orta içerikli siteler için tercih edilen ve istenildiği gibi içerik oluşturulmasını sağlayan genellikle kod oluşturma ve düzenleme bilgisi olanların kullandığı ve daha çok sevdiği bir içerik yönetim sistemidir. Wix, TYPO3, Ghost, Chamilo ve Magento ise CMS örneklerinden bazılarıdır. En iyi CMS yöntemi kullanılarak oluşturulan içeriğin web sitesinin de kalitesi de kullanılan cms ile doğru orantılır. Cms ne kadar iyiyse web sitesi de o kadar kaliteli olur.

Cms Kullanmak Neden Avantajlıdır?

Hızlı bir şekilde içerik oluşturulmasını ve düzenlenmesini sağlayan CMS’ler en uzakta bulunan insanlara bile o içeriklerin kolay bir şekilde ulaşmasında büyük rol oynar.

CMS’leri indirmek ve yüklemek için hiç bir şekilde ücret istenmez. Tamamen ücretsiz olan bu yazılımlar ile masrafsız ve maliyetsiz bir şekilde içerik oluşturulması sağlanabilir.

Seo dostu özellikler barındıran CMS’ler web sitelerinin arama motorunda iyi sonuçlara ulaşılarak etkili stratejilere sahip olunmasını sağlar.

Kaliteli Bir Web Sitesi, Cms Kullanılarak Nasıl Oluşturulur?

Cms kullanarak bir web sitesi oluşturmak için gerekli olan ilk şey bir alan adı  yani domain satın alınmasıdır. Bu işlemde, kurulan web sitesi için belirlenen ismin, belirli bir süreye kadar tescillenmesi sağlanıyor.

Bir diğer işlem olan Hosting, web sitesinin yayınlanabilmesi için gerekli olan depolama alanını kiralamak anlamına geliyor. Bunun için Cms örneklerini kullananlara özel belirlenmiş olan hosting paketleri de mevcut. Bu paketlerden istenilen ve uygun olanı satın alınabilir.

Son olarak istenilen içerik yönetim sisteminin sunucuya kurulmasıyla birlikte işlem tamamlanıyor. Çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılan bu uygulamalardan sonra yeni web sitesinin tasarımına ve içeriklerin oluşturulmasına başlanabilir.

Alanında uzman olmayan, konu hakkında bilgi sahibi olmayan fakat kendine ait bir web sitesi de kurmak isteyen kullanıcılar CMS örnekleri ile çok pratik bir şekilde web sitesi kurup tasarlayabiliyor. Bu sebeplerden dolayı CMS’ler aracılığıyla kolay bir şekilde web sitesi oluşturmak günden güne yayılıyor. Web sitesi oluşturmanın en kolay ve maliyetsiz yolu olan CMS aracılığıyla işlem yapmak Dünya’da her gün binlerce insan tarafından tercih ediliyor.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: FTP Nedir