HTTPS Yönlendirilmesi Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
HTTPS Yönlendirilmesi Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

HTTPS Yönlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Htaccess’den Https’ye geçmek istiyorsanız öncelikle kullandığınız yazılımın hazır CMS olmaması gerekmektedir. Artık özel bir kodla tamamen Https’ye yönlendirilme yapılmaktadır. Htaccesss dosyanızı en üstüne yapıştıracağınız bu kodla kolaylıkla yönlendirme yapabilirsiniz. Eğer WordPress yazılımını kullanıyorsanız Really Simple SSL eklentisini kurmanız gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise müşteri panelinizde bulunan hizmetler bölümünden hizmetler kısmına giriş yapınız.

Hosting paketinizin sağ üst bölümünde yer alan yönetim kısmına tıklayınız. Daha sonra sol menüden CPanel’e bağlan butonuna tıklayınız. Çıkan sayfadan sırasıyla dosyalar ve dosya yönetici kısmına tıklayarak giriş yapınız. Karşınıza çıkan dosya yönetici de yer alan publich-htlm klasörüne giriş yapınız. Yeni açılan sayfada htaccesss dosyası yer alacak dosyayı sağ tıklayıp edip sekmesini seçiniz. Daha sonra kodu bu bölüme kopyala yapıştır yaparak değişikleri kaydediniz. Böylelikle başarılı bir şekilde yönlendirme yapmış olacaksınız.

HTTP ile HTTPS Arasındaki Fark Nedir?

Http ve Https arasındaki fark s harfinden daha fazlasını barındırmaktadır. İkisi arasındaki en büyük fark http güvenlik sertifikalı değilken https güvenlik sertifikasına sahip olmaktadır. Buda https sahip olan linkler Http’ye göre daha güvenlidir. Arama motorunda https en üste yer alırken http daha alt sıralarda yer almaktadır. Özellikle e-ticaret siteleri için önemli bir detaydır. Sitenin daha güvenli bir şekilde kurulmasını sağlamanın yanında Google siteyi en üst sıralarda göstererek daha fazla kişinin erişim yapması sağlanmaktadır.

HTTP Nedir?

Http verici ve sunucu arasında yer alan bilgilerin şifreleme yapılmamasıdır. Buda bilgisayarınızda ve http linki ile başlayan web sitenizde yer alan bilgilerin yabancı kişiler tarafından kolayca erişebilmesini sağlamaktadır. Buda site ve bilgisayar güvenliğiniz açısından büyük risk doğurmaktadır. Bilgisayarınızda yer alan bilgi, fotoğraf, belge, video gibi önemli detaylar http linki kullanıldığında kolayca dış etkenler tarafından görüntülenebilmektedir. Bin bir emekle kurulan web siteleri dış etkenler tarafından kolaylıkla erişim sağlanıp bloke edilebilmektedir. Bu yüzden http güvenilir değildir ve kullanılması tavsiye edilmemektedir. Sizde hala http ile başlayan linkler kullanıyorsanız sitenizi Https’ye yönlendirmelisiniz.

HTTPS Nedir?

Https verici ve sunucu arasındaki yer alan bilgilerin şifreleme yöntemi ile korunmasını sağlamaktadır. Böylelikle bilgisayarınız ve web siteleriniz yazılım olarak güvende olmaktadır. Günümüzde hemen hemen herkes https kullanmaktadır. Resmi kurum ve kuruluşların web siteleri, bankalar, e-ticaret siteleri SLL sertifikalıdır. Bütün SLL sertifikasına sahip olan sitelerin linklerini başında hptts yer almaktadır. Https güvenirliliği sağladığı için kredi kartı ödemeleri güvenli bir şekilde gerçekleşmektedir. Yeni bir web sitesi açmak istiyorsanız güvenlik açısından https kullanmalısınız. Böylelikle hem sitenizdeki bilgilerin çalınma riski ortadan kalkacak hem de Google Arama motorunda sitenizin linki en üst sıralarda yer alacaktır. Site ziyaretlerinizde ise http ile başlayan siteler yerine https ile başlayanlar tercih etmelisiniz.

HTTPS’NİN Avantajları Nelerdir?

Https’ye yer alan SLL Sertifikası bilgilerin aktarma aşamasında bilgilerinizin şifrelenmesini sağlamaktadır. Bu bilgilerin, fotoğrafların, video ve belgelerin güvenliğinin korunmasına sadece alıcı ile verici arasında bilgilerin toplanmasını sağlamaktadır. Bu bilgiler alıcı ve verici dışından 3.kişiler ile asla paylaşılmamaktadır. İnternet üzerinde birçok site yer almaktadır. Bu sitelerin bazıları güvenilirken bazıları güvenilir değildir. Hangi sitenin güvenilir olup olmadığı linkin başında yer alan https’den anlaşılabilmektedir. Eğer site http ile başlıyorsa bu site kesinlikle güvenilir değildir. Htpps ile başlayan siteler ise güvenilir sitelerdir. Özellikle online ödeme yapacağınız sitelerin linklerinin nasıl başladığına dikkat edilmelidir. E-ticaret yapan siteler güvenilir olmasından dolayı https tercih etmektedir.