HTTP/ 3 Nedir ve Siteye Nasıl Fayda Sağlar?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
HTTP/ 3 Nedir ve Siteye Nasıl Fayda Sağlar?
İYİBİRHOST BLOG

HTTP/ 3 Nedir ve Siteye Nasıl Fayda Sağlar?

HTTP/3 ile ilgili merak edilen pek çok konu bulunmaktadır. Ne olduğu ve siteye nasıl fayda sağladığı birçok detay içermektedir. Http modern bir internet kullanımını mümkün kılan prosedür olmaktadır. Bu Prosedür olmadan sosyal medya ve blog sitelerini kontrol etmek mümkün olmaz. Sosyal medya kullanımında çok büyük bir yere sahiptir.

Fakat şu an eski sürümü kullanıyoruz. Günümüzde kullanılan sürüm HTTP/2 sürümü olup HTTP/3 sürümü ise hazırlık aşamasındadır. Yeni sürümün ortaya çıkması ile birlikte çok önemli bir gelişme yaşanacaktır. Hızlı internet bağlantısı ortaya çıkacaktır. Internet ile ilgili yeni standartlar meydana gelecektir. Ne gibi özellikler getireceği ise merak ediliyor. Konu ile ilgili bilgisi olmayan kişiler için aşağıda yeni sürüm ile ilgili konular yer almaktadır.

HTTP Nasıl Çalışır?

Internet sitelerinin dosyalarını kullanmak ve tarayıcı sayesinde şekil düzenleme işlemi yapmaktadır. Pek çok kural doğrultusunda çalışma gösterir. Daemon aracını kullanarak sunucuya bağlanma işlemini gerçekleştirir. Her siteye ulaşımda yanıt vermek için oluşturulan bir yapıya sahiptir. Yeni bir adres yazdığımızda ya da bir URL kopyaladığınız da tüm işlemler kesintisiz ve kolay bir şekilde gerçekleştirilir.

Çoğu durumda web sitesi ziyaretleri arka planda oldukça istek yapmaktadır. Son derece kolay bir geliştirici bir sistem olmaktadır. Bu işlem sayesinde tarayıcının siteye yaptığı istekleri analiz etmek mümkün olacaktır. Bütün etkinlikler üzerinde analiz gerçekleştirmesi mümkündür. Bir IP adresinden diğerine veri dağıtımı yapmak mümkündür.

TCP yaklaşık olarak 50 yıldır kullanılan bir iletişim sistemidir. Bu sistem üzerinden iyileştirme yapmak mümkün olacaktır. Günümüzde HTTP/2 sürümünü kullanıyoruz. Yeni geliştirmeler ile birlikte HTTP/3 sürümü kullanılmaya başlanacaktır.

HTTP/2 ve HTTP/3 Arasındaki Farklar Nelerdir?

HTTP sisteminin birden fazla sürümü mevcuttur. Şu an standart olarak kullanılan sürümü HTTP/2 sürümü olmaktadır. Her sürüm arasında birbirinden farklı özellikler mevcuttur. Bazı tarayıcılarda test versiyonları bulunmaktadır. Özellikle üçüncü sürüm ile ilgili pek çok test versiyonu bulunuyor. Böylece sürüm desteği verilmesi mümkün oluyor.

Aralarındaki en büyük fark QUIC ve TCP protokolleri doğrultusunda gerçekleşir. HTTP/3 performans artırıcı bir özelliğe sahip olmasından kaynaklı olarak OUIC’a geçiş yapmaktadır. Aralarındaki en büyük fark özet geçildiği zaman el sıkışması ile alakalı olmaktadır. El sıkışması bir Ağın iki noktası sinyal vererek bağlantı kurmayı aralarındaki en büyük fark özet geçildiği zaman el sıkışması ile alakalı olmaktadır.

El sıkışması bir ağın iki noktası sinyal vererek bağlantı kurmayı ama açıklaması anlamına gelir. Kullanım açısından ikisinden de büyük bir fayda sağlamak mümkün olmaktadır. Fakat bazı durumlarda kendinize uygun olan sürümü tercih etmeniz gerekir. 3. sürüm olan yeni sürüm çok yakın bir zamanda kullanıma sunulacaktır.

HTTP/3 Sürümü Kullanıcılar İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

TCP’den OUIC’e geçiş anlamına gelen 3. sürüm pek çok somut fayda sağlamaktadır. Gecikme süresi son derece düşüktür. Bu sebeple çok hızlı bir yükselme yaşamak söz konusu olacaktır. Yapılan testler sonucu böyle bir faydanın ortaya çıkması kullanıcıları şimdiden heyecanlandıran durumlardan biri olmuştur. Sonuçların yüklenmesi yüzde 4 oranında hızlanmıştır.

Aynı zamanda YouTube yükleme süresi de yüzde 20 oranında kısaltılmaktadır. Bu sebeple süre bakımından ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Aynı zamanda internetin performansını daha ileriye götürmek için de son derece ideal olmaktadır. Hızlı gelişen ve hızlı yüklenen web siteleri oluşturmak için tercih edilmektedir. Keyifli bir deneyim için de son derece ideal bir tercih olması mümkündür.