HTTP/3 Hakkında Her Şey
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
HTTP/3 Hakkında Her Şey
İYİBİRHOST BLOG

HTTP/3 Hakkında Her Şey

Internet kullanıcıların en çok dikkat ettiği konulardan birisi de hız meselesidir. Yakın zamanda site sahipleri web sitelerini daha hızlı bir hale getirmek ve yeni HTTP/3’ü kullanmak için araştırmalara başlayacak. Böylelikle site içinde daha hızlı veri indirme imkânını sağlayacaktır.

HTTP Ne Anlama Gelir?

En basit haliyle HTTP, web sunucularından bilgi ve dosya erişimini sağlar. Http, internet sitelerinin sunucudan tarayıcılara teslim edilme anlamını taşıyan kurallar dizisi olarak tamamlanır. Bu kurallar dizisinin en önemli amacı web sunucuları ile iletişim sağlama denilebilir.

Bu iletişim imkanı TCP ağları sayesinde gerçekleşir. TCP ağı IP adresi üzerinden bir diğer adrese veri teslimi gerçekleştirir ve hem sunucuları hem de istemcileri kapsar.

HTTP’nin Tarihçesi

1980’li yılların sonunda 1990’lı yılların ise başında geliştirilmiş olan ve 1996 yılı itibariyle piyasada açıklanan HTTP’nin orijinal sürümü TCP kullanır. 1974 yılı itibari ile tanımlanan TCP ise hiçbir şekilde internetin hızı ve duyarlılığı düşünülerek tasarlanmamıştır.

HTTP/2 piyasaya sürülene kadar ilk sürüm olarak kullanılmıştır. HTTP/2’nin 2015 yılında piyasaya sürülmesi ile birlikte 20 yıl boyunca kullanılan tek sürüm olmuştur. İkinci nesil HTTP olarak bilinen HTTP/2, bağlantıları daha hızlı halde çevirmek ve veri sıkıştırma işlemleri için tercih edildi. Şimdilerde standart iletişim alanında HTTP/2 kullanılır.

HTTP/3 Hakkında

Internet üzerinden bilgi alışverişinin temelini oluşturan http için en son sürüm HTTP/3 olarak bilinir. HTTP/2 yerine daha modern olarak bilinen HTTP/3 internetteki bilgilere erişmek kapsamında hem hız hem de güvenlik açısından birden çok teknolojinin birleşimidir.

Bu yeni teknoloji sayesinde veriler daha hızlı bir şekilde gönderilir ve hatalara karşı gecikmeler azalır. Böylelikle kullanıcılar bir bağlantıya tıkladığı zaman site daha hızlı bir şekilde yüklenir. Aynı zamanda HTTP/3 önceki sürümler gibi TCP kullanmamakta, bunun yerine 2012’de Google tarafından geliştirilmiş olan QUİC üzerinde çalışılır.

HTTP/3 Çalışma Prensibi

HTTP/2 ile HTTP/3 arasındaki en önemli farkın veri paketlerinin internet üzerinde nasıl gönderildikleri konusudur. HTTP/3 günümüzde TCP yerine UDP kullanmakta bununla birlikte bilgi paketlerinin sıralı bir şekilde hata protokolü ve güvenilir bir şekilde gönderildiği bilinir.

HTTP/3, UDP protokolünü kullanır ve böylelikle herhangi bir sıralama ya da hata denetimi kullanmadan bilgi gönderir. TCP protokolüne göre daha az güvenilir olmasına rağmen daha hızlıdır. Bu kapsamda paketlerin kaybolması durumunda TCP kullanılabilir. Aynı zamanda yeni nesil HTTP  JavaScript, CSS ve benzeri birçok veri akışı konusunda tek bir bağlantı oluşturabilir.

HTTP/3’ün Önemi Nedir?

Yeni Nesil HTTP/3 kullanıcılarına birçok alanda fayda sağlar. Bunların ilki web sitelerinin sayfalarının daha hızlı yüklenmesi olarak bilinir. Hız testleri sırasında yeni nesil HTTP/3 ile arama sonuçlarının %3,6 oranında daha hızlandı ve YouTube yükleme sürelerinin ise %15 oranında kısaldığı öğrenildi.

Bunun yanı sıra mobil ağ ve wifi arasındaki geçiş sırasında geleneksel yöntemde yeniden müzakere etme süresi bulunur. Ancak yeni nesil HTTP/3 sayesinde bu devir işleminin artık gerekli olmadığı bilinir. Kısacası kullanıcılar için internetin performansını artırmak bu daha hızlı yüklenen uygulama ve web siteler sayesinde keyifli bir deneyim sağlamak amacı bulunur.

HTTP/3 Kullanan Web Siteleri Nasıl Anlaşılır?

HTTP/3 test ve HTTP/3 Check isimli çevrimiçi araçlar sayesinde bir web sitesinin http/3 kullanıp kullanmadığını kontrol etmek mümkündür. HTTP/3 ve QUİC sayesinde artık internet sitelerinin yüklenmesi beklenenden daha kısa bir sürede olacak ve böylelikle bu durum standart hale geldiğinde kullanıcılar için iyi bir performans sağlayacaktır