Htaccess Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Htaccess Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır
İYİBİRHOST BLOG

Htaccess Yönlendirmeleri Nasıl Yapılır

Web bağlantıları üzerinde kişisel ayarları isteğe bağlı olarak değiştirebilme, arama motorlarında aktif olan projelerin üst sıralara taşınması, web sayfalarının dış etkenlere karşı korunabilmesini sağlayan, Hypertext Access ve Apache uygulamalarının desteklediği dosya biçimine Htaccess adı verilir. Htaccess sayesinde kişisel web sayfalarında kullanım yetkisi ve kullanım kısıtlamaları işlemleri kolayca gerçekleştirebilir.

Htaccess Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarlarda bulunan cPanel aracılığı ile veya FTP sistemi üzerinden ulaşılabilen Htaccess, dosya yönetici bölümünden açılan doküman dizininin seçilmesinin ardından git butonu ile devam edilerek public_htm klasörünün altında açılarak erişim sağlanır. Htaccess dosyasının sağ kısmına tıkladığınızda dosya düzenlemeye geçiş yaparak yapılabilecek işlemlerin penceresi açılmış olur.

Htaccess sayesinde bilgisayarın arama motoruna uygun link oluşturabilme, izinsiz gerçekleştirilebilecek veya kötü içerikli kullanımlarının erişime kapatılması, saklı kalması gereken dosyaların gizlenmesi, hata veren sayfaların düzenlenmesi, bilgisayara veya kişiye yönelik kötü niyetli botların engellenmesi, ıp veya spam engel işlemleri gerçekleştirebilir. Ayrıca bunların dışında kişisel olarak yönlendirilme işlemleri de yapılabilir.

Htaccess ve SEO Uyumu

Arama motoru olan SEO özelliklerin aranmasında büyük önem taşır. SEO aracılığı Htaccess kullanımı sağlanır. Web projeleri arama motoru sayesinde daha düzgün index düzenlenmesi ve siteye ait skorun yükselmesi gerçekleştirilir. Yapılan bu işlemler sayesinde web projeleri en üst sıralarda yer alır. Ayrıca kullanıcı sayısının ve sayfada bulunan ürünlerin pazarlanmasını da artırır.

Htaccess Yönlendirme İşlemleri

Sıralanan işlemler veya kişisel işlemler için Htaccess güvenle kullanılabilir. Htaccess aracılığı ile 301 yönlendirmeleri, Dinamik URL veya Statik yönlendirilmeleri, aynı anda erişim sağlanan ve bu erişimden kaynaklı URL yönlendirilmeleri, 404 sayfa hataları ve domain yönlendirilmeleri işlemlerinden yararlanılabilir.

301 Yönlendirilmesi Nasıl Yapılır?

Htaccess aracılığı ile yapılan 301 yönlendirilmeleri kalıcı URL yönlendirilmeleri olarak da bilinir. Web kullanıcıları veya arama motor botları, değişime uğramış web sayfalarına yönlendirilir. Bu sayede kullanılan arama motorları eski veya yeni web sayfalarını aynı anda taramak gibi bir durum ile karşı karşıya kalmaz. Yapılan bu işlem ile yeni açılan sayfa sorunları ortadan kalkmış olur. Arama motoru olan SEO için bu uygulama oldukça büyün önem taşımaktadır.

Statik ve Dinamik URL Yönlendirilmesi Nedir?

Web projeleri sayesinde kullanımda olan URL adreslerinin kolay ve açık okunabilmesini, URL adresinin yönlendirdiği sayfanın da içreğinde neler barındırdığını ve düzenleme işlemleri kolaylıkla yapıldığını gösterir. Bu işlemler ile web projelerine dahil olan URL adreslerinin arama motoru SEO ile uyumu sağlanır.

Aynı Anda Erişim Sağlanan Sayfaların URL Problemleri

Web projelerinin içeriğinde bulunan ana sayfalar sadece tek bir URL ile açılır. Ana sayfanın 1 URL ile açılmaması durumunda arama motoruna büyük problemler yaşatabilir. Sıklıkla yapılan yenilemeler ise subdomain ve index.php yönlendirilmeleri olmuştur. Ayrıca URL sayfalarına erişim DirectoryIndex ilk.html index.htm index.html index.php kod aracılığı ile de yapılabilmektedir.

404 Sayfa Hataları Düzeltmesi

Web projesi içerisinde bulunan sayfaları kontrollü bir şekilde silinmesinin yapılması mümkündür. Bu işlemin 404 sayfa hatası vermesi nedeni ile tercihen seçilme oranları oldukça düşüktür. Fakat kullanıcılar 404 sayfa hataları ile karşılaşmaları durumunda sayfaların doğru şekilde düzenlenmesi ve Htaccess dosyasına aktarımı yapılması gereklidir.

Domain Yönlendirme Nedir?

Web projelerinde yer alan Domainle Htaccess sayesinde değiştirilebilir. Ayrıca web siteleri Htaccess sayesinde ”www” olmadan da açılabilir. Aynı zaman da sitelerin SSL sertifikasını aldığı durumlarda web projeleri ”https://” biçiminde açılmasını da Htaccess aracı ile gerçekleştirilebilir.