Htaccess Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Htaccess Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler
İYİBİRHOST BLOG

Htaccess Kullanımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Htaccess kelimesinin açılımı Hypertext Accessdir. Bununla birlikte Apache tarafından tercih edilen önemli bir dosyadır ve web kapasitesi üzerinde istediğiniz bütün özel ayarları ve kişiselleştirmelerinizi yapabilmenize olanak sağlar. Temel anlamda yönlendirmelerin birçoğu arama motoru optimizasyonu yani seo konusunda web projenizi daha iyi seviyelere yükseltmeniz açısından destek verici bir yapılandırma imkânı ortaya koyar. Bununla birlikte web projenize ait bütün sayfaların dış ortamlardan gelen saldırılara karşı korunması için de güvenlik açısından da gerekli olan tedbirleri almanıza da yardımcı olan bir detaydır. Bu konuyu kısaca özetlemek gerekirse: taccess dosyasıyla web alan isminizde yetki, kısıtlama gibi milyonlarca farklı işlemi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.  Peki Htaccess uygulaması nasıl bir sistemle kullanılır? hangi işlemleri  bu uygulamada kullanabilirsiniz.

Htaccess Kullanma Metotları ve Erişim Yolları

Htaccess dosyalarına edindiğiniz hosting ana panelinizden cPanel’le bağlantı kurarak ya da FTP sistemi üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Erişimi basit bir şekilde yapabilmek için aşağıda ki adımları takip edebilirsiniz:

 • cPanel kontrol sisteminize ulaşın
 • Dosya yöneticisi kısmına bağlanın
 • Doküman dizinizi tercih edin ve şimdi git butonunu seçin.
 • Yapılan bu işlemden hemen sonra Htaccess dosyanız, public_html klasörünün altında göreceksiniz.

Htaccess dosyası üzerinde iken sağ tuşa basın ve bu dosyayı düzenle seçeneğini seçin, seçimi tamamladığınız zaman dosya, dosya düzenleyici üzerinden direkt olarak görüntülenecek. Peki, Htaccess uygulaması ile hangi türden işlemler yapabilirsiniz;

 • Arama Motoru Optimizasyonu yani seo uygulaması olarak bilinen çalışmaya uygun link dizaynı elde etme
 • Kötü amaçlı yazılımları izinsiz kullanımlara karşı hotlink pasifleştirmesi,
 • Dosya saklama işlemleri,
 • Hata ve error sayfalarını tolere etme
 • Klasörlere ait olan kontrol ve yetki düzenlemesi,
 • Kötü niyetli oluşan botları engelleme,
 • IP adresi engelleme işlemi,
 • Spam ve virüs engelleme işlemi.

Yukarıda listelenen işlemleri yönlendirme özelinde de kullanabilirsiniz.

Yönlendirme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Htaccess yönlendirme işlemlerinin tamamı için yukarıda ki listeyi takip etmeniz yeterli olacaktır. Listelenen öğeler dışında yapılması gerekli olan yönlendirme işlemleri için de Htaccess sisteminden destek alabilirsiniz.

Yönlendirme kategorileri arasında 301 yönlendirmesi, Statik ve dinamik URL kopyalama ve yönlendirmesi, Aynı ana sayfaya erişen URL hataları, 404 hata sayfaları, domain yönlendirme yer alır.

301 Direktif İşlemi

301 yönlendirmesi kalıcı olarak tamamlanan URL yönlendirmeleridir. Bu sayede web kullanıcılarını ve arama motoru botlarını, değiştirdiğiniz web sayfalarınıza transfer etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Sık kullanılan arama motorları bu işlemle eski ya da yeni web sayfalarınızı aynı anda tarama mecburiyetinde kalmaz. Bu durum ise yinelenen sayfa problemini tamamen yok eder.  SEO açısından bu detay oldukça önemli ve dikkat çeken bir durumdur.

Dinamik ve Statik URL Yönlendirme İşlemi

Web projesi için gerekli olan URL’lerin kolay ve salt olarak okunmasını sağlayacak şekilde düzenlenmesi, bu işlemi gerçekleştirirken de sayfanın hangi detayları içerdiğini de ifade edecek biçimde düzenleme işlemini anlatır. Bu durum web projenize ait olan bütün URL’leri Seo ile uyumlu hale getirir.  Bir örnekle açıklamak gerektiğinde, https://www.guzelhosting.com/hosting.php?hosting=linux linki yerine https://www.guzelhosting.com/hosting/linux tarzında URL yapmak için aşağıdaki sistemle yeni htaccess yönlendirmesi işlemi sağlayabilirsiniz. Bu detay noktada Webmaster ve SEO bilgisi iyi olan kişilerden destek alarak htaccess düzenlemesi önerilir.

URL Sorunları

Web projenizin sahip olduğu main page yani ana sayfa yalnızca 1 URL ile açılmalıdır. Bu durumun aksi olmamasında ise yinelenen içerikle yeniden karşılaşırsınız ve bu dikkat çeken konu SEO açısından büyük bir sorun ortaya koyar.