Hosting Taşıma Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Hosting Taşıma Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Hosting Taşıma Nedir?

Hosting Taşıma Nedir? Hangi Durumlarda Hosting Taşıma Yapılır?

Web sitesi taşıması olarak da adlandırılan hosting taşıma işlemleri hosting transferleri çalışmalarında olduğu gibi kullanıcıların web sitelerini daha çeşitli hosting sağlayıcılarına transfer etmesi durumudur.

Host transferinin yapılmadan önce kullanılan hosting paketinin eksikleri tespit edilmelidir. Böylelikle web sitesi için yeni ihtiyaçlar belirlenmelidir. Kullanıcılar bu ihtiyaçlar doğrultusunda tercih edecekleri hosting paketleri ile daha bilinçli bir hizmet alabilir.

Hosting Taşıma Hangi Durumlarda Yapılmalı?

Kullanıcıların verilerini taşıma konusunda aldıkları bu karar hosting hizmeti açısından web sitesinin ihtiyaçlarını karşılayamaması, yenileme fiyatlarının yüksek olması, web sitede yaşanan kesintiler ve performans sorunları olarak düşünülebilir. Aynı zamanda teknik destek hizmetinin de yetersiz olması hosting taşıma işlemi için tercih edilen sebeplerden bir tanesidir.

Yenileme Ücreti

Web site sahiplerinin için sahip oldukları hosting paketini taşımak istemelerinin en büyük sebeplerinden birisi hosting paketi satın alındığı sırada yenileme ücretinin yüksek miktarda olmasıdır. İlk olarak hosting paketi satın alan kişi ya da kişiler proje maliyeti kapsamında düşük fiyatlı kampanyalardan faydalanabilir. İlk yıllarda düşük fiyatlı olarak görülen bu hosting paketleri sonraki dönemlerde yenileme sırasında yüksek faturalar çıkarılabilir. Bu nedenle yenileme ücretleri konusunda ilk başta anlaşma sağlamak gerekir.

Performans Sorunu

Web sitelerinde hosting taşıma işlemi yapılan en önemli sebeplerden birisi performans ve kesinti sorunları olarak tanımlanabilir. Host işlemi sırasında firmalar tarafından vaat edilen ve hosting kaynakları kapsamında tam olarak bir fayda görünmüyorsa ve düşük optimum oranları yaşanıyorsa bu durum hosting taşıma zamanının geldiğini gösterir. Çünkü web siteleri için kesintisiz çalışma göstermek ve yüksek performans ile site trafiği yaşamak en önemli konulardır.

Teknik Destek

Web siteleri açısından kullanıcıların yaşamış olduğu sorunlar ile ilgili yardımcı olacak hosting hizmeti teknik desteği verme sorunları tam bir çözüm bulamıyorsa hosting hizmetinin değiştirilmesi gerekecektir. Hosting hizmeti süresince oluşabilecek tüm sorunlarla karşılaşıldığında ve erişim sağlanmadığında bu işlemlerin düzeltilmesi için teknik destek ekibinden yardım almak ve sorunu çözmek gerekli olur.

Ancak bu teknik destek ekibinin kısıtlı sayıda olması ve taleplere kısa sürede dönüş sağlanamaması aynı zamanda ilgisiz destek elemanları hem kullanıcıları zor durumda bırakacak hem de proje devamlılığı açısından risk teşkil edecektir.

Bu nedenle tercih edilen hosting paketi ile ilgili teknik desteğin yetersiz olması daha kaliteli bir hosting firmasına geçişin sebepleri arasında sıralanabilir. Kullanıcılar web siteleri açısından hosting taşıma hizmeti yaparken ilk olarak forum ve sosyal medya üzerinden firma ile ilgili yorumları değerlendirmeli ve firmanın destek talebine vermiş olduğu bilgiyi ölçmelidir.

Hosting Paketi Özellikleri

Web sitesinin ilk oluşturma zamanlarında kullanıcılar hedefleri doğrultusunda ve sitenin yazılım içeriklerine uygun olacak bir hosting paketini tercih etmelidir. Ancak zamanla gelişmesi ve hedeflerin de artmış olması ile site trafiğinin ve ihtiyaçlarının da değişmesi hosting paketi özelliklerinin artırılması ve hosting paketi taşıma işlemini gerekli kılar.

Aynı zamanda kullanıcıların veritabanı ihtiyacının da artması, Sub domain oluşturmak istemesi ya da mail hesabı konusunu çeşitli istekleri oluşabilir. Bu durumların yaşanması halinde kullanıcılar hosting paketini yükselterek daha özellikli hosting paketlerinde taşınabilir. Böylelikle hizmet fiyatları konusunda değerlendirme yaparak kendine en uygun hosting paketi tercihi yapacaktır. Seçilecek paketin firmasında teknik destek ekibi sıkıntıları yaşanması web sitesi açısından büyük sorunlar vardır. Bu nedenle bu gibi sorunlarla karşılaşırşılması halinde direkt olarak hosting paketi taşıma işlemini tercih etmek oldukça önemlidir.