Hosting Seçiminin SEO Üzerindeki Etkisi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Hosting Seçiminin SEO Üzerindeki Etkisi
İYİBİRHOST BLOG

Hosting Seçiminin SEO Üzerindeki Etkisi

Web site kullanıcıları tarafından hafife alınan hosting hizmeti şimdilerde ise gerekli bir işlem olarak görülmektedir. SEO uzmanları ise web site kullanıcılarına bu işlemin gerekli olduğunu vurguluyor. Eğer hosting hizmeti alınmaz ise web sitesinin Google arama motorundaki sıralamasında ve erişiminde olumsuz etkiler görüleceğini belirtiyor. Site trafiğine olumlu etkisi olduğunu ve ziyaretçi dönüşlerin artabileceği gerçeğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

SEO İçin Hosting Hizmetinin Önemi

Web sitesi oluşturulurken ilk yapılacak şey hosting hizmeti sağlayacak firmanın doğru seçilmesi olacaktır. En doğru seçimin yapıldığından emin olunmalıdır. Çünkü hosting hizmeti sayesinde site sıralaması artacak ve Google’da en üstlerde yer alınarak ziyaretçi sayısında artış sağlanacaktır. Bu sayede hedef kitle yükselişe geçecektir. Google’da en üstlerde yer almak ve rakiplere karşı öne çıkmak için en iyi hosting hizmeti almak çok önemli bir noktadır. Bu nedenle bu konuya odaklanmakta fayda vardır.

SEO Dostu Hosting İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

SEO dostu bir hosting hizmeti alabilmek için firma seçiminden önce bakılması gereken hususlar vardır. Bunlar arasında en önemli madde ise site hızı yer alır. Hem kullanıcı hem ziyaretçiler site hız konusuna son derece önem verir. İdeal internet site hızı en fazla 2 saniye kabul edilir ve bu sürenin aşılması gerekir. Ancak bu yükleme hızını ayarlamak sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Ama web site kullanıcıları en azından Google’ın en son hız testi güncellemesine göre web sitelerini optimize etmesi gerekir.

SEO da başarı elde edilmesi için hız testine önem verilmesi gerekir. Yavaş bir site kötü bir arama sonucu meydana getirir. Google’da üst sıralarda yer almak için iyi bir web site hızına sahip olmak gerekir. Google ve ziyaretçiler yavaş hareket eden bir web sitesini tercih etmeyecektir.

Uptime ise diğer önemli noktadır. En doğru seçim ise kesintisiz çalışma süresi hizmeti sunan hosting hizmeti veren firmadan yana olacaktır. Çok fazla kesinti yaşanması olumsuz bir etki bırakır. Buda çalışılan hosting hizmetinin sunucusunda bir sorun olduğuna işaret eder. Arama motorları ise ziyaret sırasında bu kesintiden kaynaklı siteyi terk ederek başka sitelere yönelir. Kesintinin sıklığı güven sorununu beraberinde getirir. Güvenilir olmayan web site konumuna düşülür. Bu sorunlar ile baş etmek için iyi bir hosting hizmeti almak gerekir.

Güvenli ve Kusursuz Web Sitesi İçin Hosting Hizmetinin Önemi

Web sitesinde düzenli ve doğru bir bakım yapmak site kalitesini arttırır. SEO üzerinde de olumlu etkileri mevcuttur. Bu sayede Google arama motoru değerlendirmesi olumlu etkilenir ve üst sıralarda yer almak kolaylaşır. Hosting hizmeti kullanan bir web site kullanıcısı IHS yardımı ile güvenlik önlemleri alabilir. Ayrıca yedekleme hizmeti de veren uygulama sayesinde web sitesi çalışmadığı durumda bile yedeklemeler otomatik yapılır.

Hosting Hangi Lokasyonda Bulunuyor?

 Web sitesine hizmet veren hostingin hangi lokasyonda yer aldığı Google arama motoru sıralamasının belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir. Lokasyon yeri hakkında bilgiler ise IP adresinde yer alır. Site kullanıcıları ve sitenin host edildiği sunucu lokasyonlarında ki benzerlikten dolayı arama motorları bu web sitelerine öncelik verir.

Web Hosting Firması Seçimi Nasıl Yapılır?

Web sitesi için en uygun hosting firmasını seçmek için bazı kritik noktaları gözden geçirmekte fayda vardır. Hosting firmasının tanınmışlığı başta olmak üzere ücretsiz güvenlik hizmeti sunması çok önemlidir. Yedekleme ve SSL hizmetlerini de ücretsiz ve hızlı bir şekilde sunması da oldukça önemlidir. Uygun fiyat garantisi ile yüksek performans göstermesi gerekir.