Hosting Planınızın Ne Kadar Disk Alanına İhtiyacı Var?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Hosting Planınızın Ne Kadar Disk Alanına İhtiyacı Var?
İYİBİRHOST BLOG

Hosting Planınızın Ne Kadar Disk Alanına İhtiyacı Var?

Web sitenizi internet üzerinde oluşturabilmek için satın almanıza ya da kiralamanıza “web hosting” denir. Bu alanın ne kadar olması gerektiği sizin tercihinizdir. IHS’nin kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda derleyip düzenlediği ve sunduğu bazı veriler vardır.

IHS Hosting Plan Verileri

 • WordPress Başlangıç için 1000 MB alan
 • WordPress Profesyonel için 5000 MB alan
 • WordPress Kurumsal için limitsiz (∞) alan
 • Nano için  1000 MB alan
 • Bireysel için  5000 MB alan
 • Profesyonel için  limitsiz (∞) alan
 • Kurumsal için  limitsiz (∞) alan
 • Kurumsal Pro için  limitsiz (∞) alan
 • Kurumsal VIP için limitsiz (∞) alan

WordPress Sitenin Ortalama Kullanımı

WordPress kullanıcılarının 4 yıllık ortalama disk kullanım alanları incelendiğinde şu sonuçlar elde edilmiştir:

 • WordPress çekirdeği 8.9 MB (4.9.5+) alan kullanır.
 • Ortalama eklentiler (/wp-content/plugins) 100 MB alan kullanır.
 • Ortalama tema (/wp-content/themes) 25 MB alan kullanır.
 • Ortalama upload (/wp-content/uploads) 825 MB alan kullanır.
 • Ortalama MySQL veritabanı 85 MB alan kullanır.

İncelenen verilere göre orta seviyedeki bir WordPress kullanıcısının kurulum için 1 GB’lık bir alana ihtiyacı vardır. Bu alan her zaman yeterli olmayabilir. Bu durumda 5 GB’lık paket sunulur.

Gerçek Örneklerle Kullanıcı Verileri

Hangi kullanıcının ne kadar alan kullandığına ilişkin bloglar, business web siteleri ve e-ticaret sitelerinden birer örnek yazıda verilmiştir.

1. Kullanıcı

Bu kullanıcının 11 tane WordPress web sitesi vardır. Toplamda 100 GB’lık bir alanı olmasına rağmen bu alanın yalnızca 4.04 GB’lık kısmını kullanmaktadır.

2. Kullanıcı

3 tane WordPress web sitesi olan bu kullanıcı toplamda 20 GB’lık bir alana sahip. Bu kullanıcı toplam alanın sadece 3,3 GB’lık kısmını kullanıyor ve buradan da anlaşıldığı gibi her sitesi için ortama 1 GB’a ihtiyacı var.

3. Kullanıcı

Bu kullanıcının da 3 tane WordPress sitesi olmasına rağmen 10 GB’lık toplam disk alanının sadece 503,21 MB’lık alanını kullanıyor. Bu da ortalamanın çok altında olduğunu gösteriyor.

Ortalama Disk İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Web sitenizin hazırlık aşaması ve toplam disk alanının yedekleme raporları hariç tutulduğunda sadece dosyalarınız ve veri tabanınız için ihtiyaç duyacağınız ortalama disk alanları hesaplanmıştır. Bu ortalamaların hesaplanmasında fazla boyutlu videolar, PDF dosyaları ve yüksek çözünürlükteki fotoğraflar da dâhil edilmiştir. Amazon, S3, Google Cloud Storage gibi depolama hizmetleri ayrı tutulmuştur.

Kullandığınız Disk Alanı Ne Kadar?

WordPress’in hizmeti olan “Disk Usage Sunburst” eklentisi sayesinde disk alanınızın ne kadarlık kısmını kullandığınızı, indirdiğiniz dosyaların veya temaların klasörlerde ne kadar yer kapladığını öğrenebilirsiniz.

Disk Alanından Tasarruf Etme Yöntemleri

Boyutu yüksek olan dosyalardan kurtulmak için WordPress ve Amazon S3 entegrasyonu yapın. Ardından S3’e yüklemiş olduğunuz dosyaları yerel sunucunuzdan kaldırın. Bu işlemleri WordPress ve Google Cloud Storage için de uygulayabilirsiniz. Bu şekilde disk alanınızdan tasarruf etmiş olacaksınız.

Ses dosyalarınız için Soundcloud, PDF dosyalarınız için Dropbox ve videolarınız için de YouTube’dan faydalanabilirsiniz. Bu hizmetler site depolama tasarrufu sağlayacağı gibi sitenizin de daha güvenli olmasını sağlar. Ayrıca boyutu fazla olan dosyalarınızı da kullanıcılara hızlı olarak sunabilirsiniz.

HTTP arşivinden elde edilen bilgilere göre fotoğraflar web sitelerin depolama alanlarının %51’ini oluşturuyor. Bu yüzden siz de fotoğraflarınızı optimize ederek sıkıştırın. Böylece %60 ile %70 oranında tasarruf etmiş olacaksınız.

Kullanmadığınız dosyalar, düşük de olsa belli bir alan kapladığından bunlardan da “Media Cleaner” gibi bir eklenti sayesinde kurtulun.

Yüksek boyutlu dosyalarınız da depolama alanınızda bir hayli yer tutar. Bunun için Amazon S3, Google Cloud Storage, YouTube, Dropbox ya da Soundcloud tarzındaki hizmetleri kullanabilirsiniz.

Gereksiz Dosyalardan Kurtulun

Bazı verileriniz “wp_options”ta otomatikleşmiş halde bulunur. Buradaki verileri temizleyin. Böylece kolaylıkla veritabanınızı temizlemiş olacaksınız.

WordPress web sitenizde bulunan eski sayfaları ve gönderi revizyonlarını da silmeyi ihmal etmeyin. Revizyonları gerekirse sınırlayın veya devre dışı bırakın. Ayrıca yine kullanmadığınız eklentilerden ve temalardan da kurtulun. Spam kutusuna düşmüş olan veya çöp kutusuna attığınız yorumları da silin.

Web Sitenizi Kurun, Alanınızı Yönetin

Genel olarak hesapladığınız disk alanından verilen yöntemleri uygulayarak çok daha azını kullanabilirsiniz. Bunu yönetmek tamamen sizin elinizdedir. Sizler de WordPress’in faydalarından yararlanabilir ve istediğiniz web siteyi kolay ve etkili bir şekilde kurabilirsiniz.