Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması (Cpanel - Directadmin - Plesk)
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması (Cpanel – Directadmin – Plesk)
İYİBİRHOST BLOG

Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması (Cpanel – Directadmin – Plesk)

Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması ( Cpanel- Directadmin- Plesk)

Web sitesi yönetimi için kullanılan sanal sunucular ve dedicated sunucu için tercih edilen 3 popüler panel bulunuyor. Bunlar; cpanel, plesk ve direct admin olarak biliniyor. Bu kontrol panelleri sayesinde herhangi bir komut kullanma durumu olmadan, uzun uzun kodlar yazmadan sunucuların kolay bir şekilde yönetilmesi olanağı sağlanıyor.

Popüler 3 kontrol paneli web sitesi sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilen panellerdir. Bu paneller özellikleri ile öne çıkarken kullanıcılarına birçok kolaylığı sunuyor. Herhangi bir komut işlemine gerek duymadan web sitesi sahipleri yeni kullanıcılar ekleme, veritabanı yönetme, başka yazılımlar yükleme, e-posta yapılandırma, yedekleme, ön bellekleme gibi birçok işlem bu kontrol panelleri üzerinden gerçekleştirilerek tüm işler kolaylaşır.

Arayüz İncelemesi

3 hosting kontrol paneli arasındaki farklar için web sitesi sahipleri ihtiyaçları doğrultusunda bir arayışa girerler. Bu üç popüler hosting kontrol paneli arasındaki bakılacak ilk farkın ara yüz olması gerekir. Kontrol paneli ara yüzü ve tasarımı seçim sırasında etkili faktörler arasında yer alır. Hem web sitesi sahibi için hem de kullanıcılar için işlemlerin daha kolay gerçekleştirilmesi adına ara yüzün daha basit, kolay erişebilir ve pozitif etki sağlaması gerekir.

İşletim Sistemi İncelemesi

Web sitesi sahipleri kontrol paneli araştırması sonucunda bu panellerin hangi işletim sistemini desteklediği konusunda da bir fikir edinmelidir. Çünkü kontrol panellerinin işletim sistemi ile uyumlu ve doğru bir şekilde çalışması oldukça önemlidir. Bazı kontrol panellerinde hem Linux hem Windows işletim sistemleri desteklenmiş olsa da kullanıcılar kendi amaçları doğrultusunda uygun sistemlerin tercih etmelidir.

Bu kapsamda cpanel hosting satın al- kirala, plesk, direct admin platformları karşılaştırıldığında cpanel’in Linux işletim sistemini desteklediği, pleks’in windows ve Linux işletim sistemini desteklediği, directadmin’in ise Linux işletim sistemini desteklediği görülür.

Cpanel

Hosting kontrol paneli olarak kullanıcıların karşısına çıkan cpanel hosting satın al- kirala  işletim sistemi üzerinde çalışarak 3 farklı platformu destekler. Bunlar; CloudLinux ve Redhat şeklinde sıralanabilir. Üç platform üzerinde çalışma sınırlaması bulunmasına rağmen Cpanel birçok kullanıcı ile çalışır. Ancak Windows işletim sistemi ile çalışacak olan kullanıcıların cpanel hosting satın al- kirala işlemini tercih etmesi doğru değildir.

Pleks

Cpanel ile karşılaştırıldığında Linux işletim sistemi desteklemesine rağmen birçok çeşitlilik ve kullanıcılar için avantajlı özellikler sunuyor. Cpanel hosting satın al- kirala  tarafından desteklendiği bilinen üç platformu da destekleyen pleks ek olarak Ubuntu, openSuse, Debian üzerinde çalışma imkânı da sunar.

Aynı zamanda Windows işletim sistemini de destekleyen pleks güncellemelerine devam ederek son sürümü ile birlikte kullanıcılarından Windows Server 2012 R2 kullanılmasını tavsiye ediyor. 3 kontrol paneli arasında karşılaştırma yapıldığında Windows işletim sistemini destekleyen sadece pleks olarak görünüyor.

DirectAdmin

Yalnızca Linux işletim sistemini destekleyen direct admin ise RedHat, FreeBSD, CentOS ve Debian üzerinde çalışır. Direct admin hosting kontrol paneli Linux işletim sistemi üzerinde çalışmasına rağmen geniş seçenekler sunar.

Ücretlendirme

3 hosting paketi arasında karşılaştırma yapıldığında hepsinin fiyat farklarının değişken olduğu görülüyor. Özellikle ömür boyu lisans, sınırsız güncelleme gibi seçenekleri bulunan direct admin haricinde diğer paneller belirli süreler için lisans ücretlendirmesi yapar.

Bayilik programları bulunan web siteleri için farklı indirimler ya da kampanyalar uygulanma ihtimali yanı sıra genel olarak fiyatlar birbirine yakındır. En uygun fiyatları ise direct admin sunmaktadır. Bu kapsamda yüksek fiyat olarak karşılaşılan cpanel hosting satın al- kirala  kullanıcılarına aylık, yıllık ve aylık WPS lisansı seçimleri sunuyor.

Pleks,  kullanıcılarına aylık, yıllık ve aylık VPS lisansı sunuyor. Direct admin ise diğerlerinden farklı olarak ömür boyu lisans seçeneği ile göze çarpıyor. Aynı zamanda aylık, 3 aylık, yıllık, ömür boyu lisans hizmeti sunan direct admin aylık WPS lisansı sunmuyor. İncelemeler doğrultusunda kullanıcılar kendi ihtiyaçları adına tercih yapmalıdır.