Hosting Hizmetlerinden SSD İle HDD Farkı Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Hosting Hizmetlerinden SSD İle HDD Farkı Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Hosting Hizmetlerinden SSD İle HDD Farkı Nedir?

Hosting Hizmetlerinden SSD İle HDD Farkı Nedir?

Hosting hizmeti seçim aşamasına geldiğinizde birçok farklı faktörü de incelemeniz gerekir. Genellikle iki seçenek vardır: SSD hosting ve HDD hosting. İşlevlerine göre yayın döngüsü boyunca web sitenizin performansı üzerinde olumlu veya olumsuz bir etkisi olacaktır.

Geçmişte, sabit disk sürücüleri (HDD) en yaygın depolama türü idi. Bu sürücüler, büyük miktarda veriyi yıllarca çok ucuza depolayabilir. Son yıllarda SSD (Katı Hal Sürücüsü), özellikle barındırma ihtiyaçları için giderek daha popüler hale geldi.

Bir barındırma hizmeti seçerken, SSD ve HDD depolama arasındaki farkı anlamak, iş ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamak için en bilinçli kararı vermenize yardımcı olur.

Hıza Önem Verenler Hangi Hosting Hizmetini Seçmeli?

SSD hosting ile standart HDD’ler kullanan hosting çözümlerini karşılaştırırken, hız genellikle belirleyici bir faktördür. Sözde hız, sunucunuzun verileri depolayabildiği ve erişebildiği (okuyup yazabildiği) ve bunları ziyaretçilere sunabildiği hızı ifade eder.

HDD, verilerinizi depolamak için manyetik olarak kaplanmış bir metal diskten oluşur. Okuma kolu diskin üzerine gelir, havada bekler ve gerektiğinde verileri depolar veya çıkarır. Sürücünün kendisi ne kadar hızlı dönerse, verileri o kadar hızlı depolayabilir veya verilere erişebilir.

Ne yazık ki, disk arızalanana kadar yalnızca belirli bir süre çok hızlı dönebilir, bu da sürücünün hızını sınırlar. Fakat HDD’den farklı olarak SSD, hareketli parçalar olmadan depolama biriminde barındırılır.

Hareketli mekanik parçalara sahip HDD hostingin aksine, SSD hosting; bir depolama birimindeki flash belleğe benzer şekilde bilgileri bir mikroçipte depolarlar.

SSD Hosting Hızı İle Ne Elde Edilir?

SDD sunucu üzerinde kullanılan barındırma hizmetinde, depolama birimi geri dönmek için harici bir güç kaynağına ihtiyaç duymaz ve hızını durdurmak için herhangi bir mekanik kısıtlama yoktur. Bu nedenle, verileri çalışan meslektaşlarından daha hızlı depolayabilir ve erişebilirler.

SSD, verileri HDD’den daha hızlı aktardığından, SSD hosting size daha hızlı yüklenen bir web sitesi sağlayacaktır. Bu hız, arama motorlarındaki sıralamanızı, sağladığınız kullanıcı deneyimini, dönüşüm oranlarını ve diğer faktörleri etkiler. Genellikle web sitenizin daha büyük başarı elde etmesine yardımcı olabilir.

Hangi Hosting Daha Güvenlidir?

Her işletmenin veri güvenliği, veri güvenliğini ve erişilebilirliğini sağlamak için çok önemlidir. HDD’nin hareketli parçaları olduğundan, her zaman arıza olasılığı vardır. Sürücü hatası, veri bozulmasına ve kaybına da yol açabilir.

Çoğu barındırma hizmeti sağlayıcısı yedekleme sistemlerini kullanarak bu riskleri azaltır, ancak yine de özellikle dinamik siteler ve yüksek trafikli siteler için veri kaybı riski vardır. Ancak SSD, hareketli mekanik parçalar kullanmaz, bu nedenle arıza olasılığını en aza indirir. SSD’ler yıllarca kullanıldıktan sonra yıpranabilir ve performanslarını düşürebilir, ancak her durumda hizmet ömürleri HDD’lerden çok daha uzundur.

Hosting Seçimine Göre Fiyat Değişir Mi?

HDD ile karşılaştırıldığında, SSD daha yeni bir teknolojidir ve biraz daha pahalıdır. Ancak SSD kullanımının artması ve sektörün gelişmesi ile SSD talebine bağlı olarak maliyet farkı azalmaya başlamıştır.

IHS Telekom, yenilikçi hosting hizmeti yaklaşımı ile SSD hosting çözümleri sağlamak için gereken geçişi gerçekleştirmiştir. Tüm hosting paketlerinde SSD’yi seçenek olarak değil, varsayılan özellik olarak sağlanıyor. Tüm özel sunucular için depolama birimi olarak SSD’yi seçebilirsiniz.

HDD ile karşılaştırıldığında, bu tür depolama size daha yüksek güvenilirlik, performans ve daha uzun çalışma süresi sağlayacaktır. Böylelikle SSD’li özel sunucu ve hosting hizmeti ile web siteniz, blogunuz veya uygulamanız yayın hayatına daha hızlı ve verimli bir şekilde devam edebilecektir.