Google Drive Nedir, Neden Tercih Edilir? Google Drive Hakkında Her Şey
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Google Drive Nedir, Neden Tercih Edilir? Google Drive Hakkında Her Şey
İYİBİRHOST BLOG

Google Drive Nedir, Neden Tercih Edilir? Google Drive Hakkında Her Şey

Google tarafından yalnızca arama motoru olarak değil birçok alanda hizmetler sunuluyor. Bu hizmetler arasında yer alan Google Drive 2012 yılı itibariyle kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlamaya başlamıştır.

Google hesabı ile kayıt olup ücretsiz olarak, 15 GB hafıza alanı kullanılarak faydalanılan Google Drive hesabı kullanıcılar için e-tablo, çizim, harita hazırlama, sunum ve doküman açısından çeşitli formatlarda dosya kullanma ve saklama açısından kullanışlı bir hizmet veren ofis uygulaması olarak bilinir. Hatta daha fazla özelliğe sahip olmak isteyen kullanıcılar ücretli bir şekilde bu imkanlardan faydalanabiliyor.

Kullanıcılara çeşitli belgeler oluşturarak evrak ve tüm belgeleri arşivleyecekleri, paylaşabilecekleri ve bu belgenin istenilen şekilde düzenleme sağlayabileceği çok kapsamlı bir hizmet sunmaktadır. Aynı zamanda kullanıcılar açısından hem online hem de çevrimdışı olarak kullanma imkânı oldukça önemlidir.

Hangi İşletim Sistemlerinde Kullanmak Mümkündür?

Bilgisayarlar aracılığıyla Google Chrome ve Firefox tarayıcılarında aynı zamanda Android 5.0 ve üzeri tüm versiyonlar için ya da iOS 12 ve üzeri tüm versiyonlar için kullanılabilen bir uygulamadır. Bunun yanı sıra İnternet Explorer 11, Microsoft Edge ve Safari alanlarında da sorunsuz bir şekilde çalışma gösterebilir. Diğer uygulamalar üzerinden de erişim sağlanabilmekte ancak tüm özelliklerinin kullanma imkânı yer almamaktadır.

Cihazın Google Drive Uyumu Nasıl Anlaşılır?

Android kullanıcıları Ayarlar bölümünden sistem tuşuna basarak telefon veya tablet hakkında kısmı üzerinden işletim sisteminin versiyonuna bağlı olarak cihaz ile uyumlu olup olmadığını öğrenebilirler. ıPhone ya da iPad kullanıcıları ise Ayarlar bölümünden genel seçeneği üzerinden hakkında kısmına tıklayarak işletim sistemi versiyonunu öğrenerek bilgi edinebilir.

Google Drive Üzerinde Hangi Dosya Tipleri ile İşlem Yapılır?

Kullanıcılara Google Drive uygulaması üzerinden birçok dosya tipinde görüntüleme imkânı sunar. Bu kapsamda çeşitli doküman, form, e-tablo, slayt, çizim, görüntü dosyası, ses dosyası, Word dosyası, Excel dosyası, PowerPoint dosyası, PDF dosyası, video dosyası, çeşitli kodlama türleri, metin dosyaları, sıkıştırılmış dosyalar, MTS dosyaları gibi geniş destekleme seçenekleri yer alıyor.

Google Drive’a Kayıt Olmak

Oldukça kolay bir şekilde Google Drive adresi oluşturulabilir. Bir gmail hesabı ile ve şifre oluşturarak kısa bir sürede kayıt olmak ve 15 GB’lık ücretsiz hafızaya sahip olmak mümkündür. Kayıt olmakla birlikte sol üst kısımda yer alan yeni butonuna basılması istenilen dosya türü ile çalışma yapmaya başlamaya imkân sağlar.

Google Drive’ın Kullanışı

Yeni tuşuna tıklayarak kolay bir şekilde istenilen dosya türü üzerinden çalışmaya başlamak mümkündür. Bu dosya türleri 6 şekilde kullanıcıların karşısına çıkar. Bunlar; yazı yazma aracı, tablo oluşturma, hesaplama yapma, slayt ve sunum hazırlama, anket ve form hazırlama, çizimler yapma ve web sitesi hazırlama için çeşitli seçeneklerdir.

Google Dokümanlar ile Nasıl Çalışılır?

Dokümanlar kısmı üzerinden boş doküman veya şablon seçenekleri ile yeni bir dosya açmak mümkündür. Bu alanda broşür, rapor, mektup, özgeçmiş gibi birçok formatta doküman hazırlamak oldukça kolaydır. Çalışmanın hazırlanması ile birlikte sağ üst köşede paylaş butonuna tıklayarak istenilen kullanıcıya dosya sorunsuz bir şekilde gönderilir.

Google E-Tablo ile Nasıl Çalışılır?

Soldaki menü üzerinden yeni seçeneği, e-tablo seçeneği ve boş e-tablo ya da şablon sekmeleri üzerinden yeni bir tablo çalışması açmak mümkündür. Çeşitli e-tablo formatlarından herhangi birini tercih ederek kolay bir şekilde çalışılabilir. Şablonlar kısmında takvim, aylık bütçe, fatura, yapılacaklar listesi gibi çeşitli hazır tablolardan herhangi biri seçilerek hızlı bir şekilde çalışılabilir. Bu hazırlanan tabloların bir kullanıcı ile paylaşılması için sağ üst köşedeki paylaş butonuna tıklayarak hızlı bir şekilde işlem gerçekleştirilir