Gmail Hesabınızı Silmek İçin Neler Yapmalısınız?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Gmail Hesabınızı Silmek İçin Neler Yapmalısınız?
İYİBİRHOST BLOG

Gmail Hesabınızı Silmek İçin Neler Yapmalısınız?

Google şirketi tarafından POP3 ve IMAP4 destekli bir e-mail, yani e-posta hizmeti veren Gmail hesabı, reklam amacıyla ve ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Alacağınız mail adresinin Google’da daha önceden başkalarınca alınmamış olması gerekir.  Mail adresi seçenekleri arasından beğendiğiniz ve ornek@gmail.comşekilinde oluşturduğunuz bu mail hesabını pek çok Google hizmetine ulaşmak için kullanabilirsiniz.

Gmail hesabı; sıklıkla Android, iphone, ipad gibi cihazlarda ve bilgisayarda kullanılır.  Diğer bir değişle Gmail hesabı, bu adrese ait e-posta hizmeti dışında pek çok alanda kullanılabilmektedir.

Gmail hesabınızla yararlanabileceğiniz Google hizmetleri nelerdir?

Google Documents, Google Drive, Google Chrome tarayıcılarındaki ücretli veya ücretsiz eklentilerde, telefonlarda kullanılan Takvim, Kişiler, Haritalar, Google Play gibi pek çok hizmet için Gmail hesabınızı kullanabilirsiniz.

Gmail hesabınızı silmek için gerekli adımlar

Gmail adresini silmek ve e-mail (e-posta) almak istemiyorsanız, Google hesabınızdan adresinizi silmek mümkündür. Silme işlemi gerçekleştikten sonra Gmail adresiniz başkası tarafından kullanılamaz ve vazgeçmeniz halinde o adresi tekrar geri alabilmeniz mümkündür.

Google; Gmail hesabınızı sildiğinizde, o adres aracılığıyla kullanılan diğer Google hizmetlerini kullanmanızı mümkün kılmaktadır. Hesabınız silinse dahi bahsi geçen hizmetlerden faydalanmaya devam edebileceksiniz. Gmail hesabınıza ait silme işlemi gerçekleştikten sonra yalnızca Gmail hizmetini ve gelen, giden mailleri silmiş olacaksınız.

Gmail hesabı silinmeden önce yapılması gerekenler

Gmail hesabına ait mail hizmetini silmeden önce, saklamak istediğiniz ve maillerinizde bulunan verileri yedeklemeniz faydalı olacaktır. Çünkü hesabınızı sildiğinizde orada bulunan önemli mailler ve onlara bağlı içeriklerinizin tamamının silineceğini bilmeniz gerekmektedir.

Gmail hesabınıza ait silme işlemlerini gerçekleştirirken aşağıda sıraladığımız adımları uygulamanız gerekiyor.  Bunu yaparken ‘Verileri İndir’ uyarısı karşınıza çıkıyor ve bu uyarıyı gördüğünüzde ise mutlaka uygulayın.

Yedeklemelerinizi yaptıktan sonra aşağıda alt alta sıralanan adımları uygulamanız gerekmektedir:

  1. Google hesabınızı açınız.
  2. Sol tarafta gördüğünüz menüden ‘Veri ve Kişiselleştirme’ kısmına basınız.
  3. Açılan sayfada Verilerinizi indirme, silme veya verileriniz için bir plan oluşturma panelinde ‘Bir hizmeti veya hesabı sil’e tıklayınız.
  4. ‘Bir Google Hesabını Silme’ paneline geçerek ‘Bir Hizmeti Sil’ butonuna basınız. Burada oturum açma ve şifre talebi gelebilir.
  5. Ekranda gördüğünüz Google hizmetleri arasından Gmail‘i seçin ve Sil butonuna basınız.

6.Ekranda gelen yönergeleri takip ederek işlemi tamamlayınız.

AndroidcihanızdanGmail hesabını silmek için yapılmanız gereken şekyler: ilk olarak Android işlemci sistemine sahip cihazınızda Ayarlar menüsünde Google veya Google Hesabı’nı seçmeniz. Sayfanın üstünde bulunan ‘Veri ve Kişiselleştirme sekmesini tıklayınız. Daha sonra verilerinizi indirmek, silmek veya bunlar için bir plan oluşturma sayfasında ‘Bir Hizmeti veya Hesabınızı Silme”ye tıklayınız. Burada şifre girmeniz gerekecektir. Açılan hizmetler listesinden Gmail’i seçerek yanında bulunan Sil butonuna basınız. Son işlem olarak ise yönergeleri takip ederek işlemi tamamlayınız.

Iphone ve IPad üzerinden Gmail hesabı silmek için yapılması gerekenler:Iphone veya ipad‘inizdekiGmail uygulamasını tıklayınız. Sağ üst tarafta bulunan profil fotoğrafınıza veya adınızın baş harfine gelerek Google Hesabınızı Yönetin’e tıklayınız. Cihazınıza Gmail yüklemediyseniz, tarayıcınız üzerinden hesap adresinize tıklayınız. Sayfanın üstünde bulunan ‘Veri ve Kişiselleştirme’ sekmesini tıklayınız. Verilerinizi silme, indirme ya da verileriniz için bir plan oluşturma sayfasında, aşağıda ‘Bir hizmeti veya hesabınızı silme’ ye tıklayarak ‘bir hizmeti silme’yi tıklayınız. Burada şifre girmeniz gerekecektir. Açılan hizmetler listesinden Gmail‘i seçerek yanında bulunan Sil butonuna basınız. Son olarak ise ekranda gelen yönergeleri takip ederek işlemi tamamlayınız