Geleceğin Mesleği Programlama Dilleri
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Geleceğin Mesleği Programlama Dilleri
İYİBİRHOST BLOG

Geleceğin Mesleği Programlama Dilleri

Geleceğin mesleğinin sihirli bir dünyasına yolculuğa başlarken, bu dünyanın içerisinde bulunan web tasarımı, veri analizi ve mühendislik alanlarının kollarını ve neler yapılabileceğinizi görebileceksiniz.

Web tasarımı; fikirlerinizin estetik olarak belli bir amaç için düzenlenmesi ve bu uygulamanın yazılıma dönüştürülmesine denir.

Veri Analizi; gerekli bilgileri ve sonuçlarını bulma, karar vermek için verileri eleme ve dönüştürme sürecine denir.

Mühendislik; teknoloji ve bilim arasında önemli bir görev üstlenen köprüdür. Bilim ve teknolojinin gelişmesinde insanlık adına önemlidir.

Bu alanlara yeni başlayanların en çok öğrenmek istedikleri ve ilgi duydukları ise; java, javascript, pyhton gibi en çok tercih edilen kollar mı? Ya da rust ve kotlin gibi programları kullanmaları gerektiği midir?

İş piyasasındaki arz ve talebe göre en gözde olan ve en çok tercih edilen programlama dilleri sırası ile; pyhton, java ve javascript dir.

Kolay öğrenilebilen, en çok tercih edilen teknoloji ile uyum sağlayabilen programları kullanmanız sizin içinde en uygun olanıdır.

Pyhton;

1990 lı yıllarda Guıdo van Rossum tarafından yan proje olarak geliştirilmiştir. Programla dili son derece kolay, kibar ve güçlüdür. Pyhton program geliştirici olarak zirveyi belirlemiştir. İş piyasasında en çok talep gören programdır.

Pyhton, kapasite arttırmayı geliştirmek için kullanılan bir programdır. Her web geliştiricisinin bilmesi, kavraması ve öğrenmesi gereken bir programlama dilidir. Uyumlu söz dizimi ve Django (web çatısı) içinde olmak üzere en gözde olan programlama dilidir. Kullanması ve öğrenmesi en kolay olan programdır.

Mobil işlemcileri için uygun değildir. Python ; programlama yaparken  ekstradan iş yapmak zorundadır. Bu sebepden dolayı, “hız” sizin için önemliyse kullanmayınız. Yüksek miktarda bellek kullanır.

Python; yapay zeka da,makine öğrenimi, web uygulamaları ve veri biliminde kullanılır. Python u en çok kullanan uygulamalar; youtube, pinterest, ınstgram, spotify vb.

PHP;

Sürekli tekrarlanan kısaltma, üstün yazı ön işlemcisidir. Öğrenmesi kolaydır.web sayfalarınızı kolaylıkla yapmanıza olanak sağlar. Uygulamaları test etme özelliğine sahiptir. İş olanakları fazladır. Güvenlik zaafları mevcuttur.

Php; web uygulamaları, E- ticaret uygulamaları, içerik yönetim sistemlerinde kullanılır. Php yi en çok kullanan uygulamalar; Facebook, yahoo , wikipedia vb.

Java;

Zengin içerikli, kolay öğrenme, yüksek verimliliği olan bir programlama dilidir. Andıroıd işlemciyi programlamak java için önemli bir Pazar oluşturmuştur.

Java istikrarlı bir programdır. Çoklu kullanım desteği sağlar. İş fırsatları fazladır.

Java yerel olarak yazılmış programlardan daha yavaştır. Şablonların olmaması yüksek veri yapısını yavaşlatır. Kurumsal web uygulamaları için kullanılır. Java kullanan uygulamalar;, eBay, LinkedIn, Twitter, Amazon vb.

Javascript;

Brendan Eich on gün içerisinde ürettiği bir programdır. İlk programlandığında kimse tarafından onaylanmamıştır, ilerleyen yıllarda güçlü bir programlama diline sahip olmuştur.

Web tarayıcısında hemen çalışır. Web sitesinde yeni ara yüzler kazandırır. Öğrenmesi kolaydır. Veri doğrulama işlevi bulunur. Programlama dilleriyle uyumludur. İş imkanları fazladır.

Hata ayıklamada eksiklikleri mevcuttur. Kötü amaçlar için kullanılabilir. Web geliştirmede,mobil uygulamada kullanılır.

Javascript kullanan uygulamalar; yahoo, amazon, wikipedia, ebay vb.

Kotlin;

2015 yılında geliştirilmiştir. Java dan daha kolaydır ve python benzeri geliştirici verimliliğe sahiptir.

Verimlidir. Androıd uygulamalarda gelişmiştir. Kotlin kullanan uygulamalar; Slack, Netflix, Evernote, Basecamp

Rust;

Performansında eksiklik göstermeden hız ve güvenlik sunabilen bir programlama dilidir.

Bellek yarışında bağımsızdır. Veri eş zamanlılığı ile işlevsel eş zamanlılığı bir arada sunar. Donanımının tam kontrolünü sunar, çok hızlıdır. Yeni başlayanlar için zor bir programdır.

Sistem programlama, iş uygulamaları, sunucusuz bilgi işlem alanlarında kullanılır. Rust’u kullanan uygulamalar; Firefox, Dropbox ve Cloudflare vb.

Programlama alanlarının her biri kendi alanına daha uygun olduğundan programcıların ve geliştiricilerin birden fazla programlama dili bilmesi gerekir.

Python ve javascript programlamaya yeni başlayanlar için öğrenilecek en iyi kollar olarak kabul edilir. Her iki programda Pazar payı sunduğu için iş değişiklikleri ya da iş bulmada avantajlıdır. Veri bilimi ve veri analitiği konusunda kariyer yapmak isteyenlerin öğrenmesi gereken programlardır.