FTP Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
FTP Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

FTP Nedir?

FTP kullanımı farkında olmadan kullandığımız hizmetlerden biridir. Internet üzerinden müzik film, oyun ve e kitap indirirken sık sık kullanılan sistemlerden biridir. Bu dosyaları bulut tabanlı bir hizmet kullanarak paylaşma sunduğunuz zaman FTP sistemini kullanmış olursunuz. Peki, bu sistem nedir? Son zamanlarda insanlar tarafından çok merak etmem konulardan biri haline gelmiştir.

Sektörde yaklaşık olarak 40 yıldır var olan bir sistemdir. Bir sistem içerisinde yer alan internet bağlantısı ile bilgisayar arasında veri aktarımı sağlamak için kullanılan bir dil yolu olmaktadır. Bu sistem ile birlikte her türlü dosyayı aktarmak mümkün oluyor. Diğer sistemlere göre çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştiği için İnsanlar genellikle bu sistemi tercih ediyor.

Standart bir ağ protokolü olan FTP sayesinde bilgisayar içerisinde yer alan dosyalar ile internet arasında bir bağlantı kurmak mümkün oluyor. Komut satın arabirimi ile kullanımı mümkün oluyor. Windows’ta DOS ile MacOS’ta Terminal sistemlerinde tercih ediliyor.

FTP Neden Kullanılır?

Dosya aktarım protokolü olarak adlandırılan bu sistemin neden kullanıldığı insanlar tarafından merak edilen konulardan biridir. Ağ içerisinde yer alan bilgisayarların iletişim kurmalarına yardımcı olmasından kaynaklı olarak tercih edilen bir sistemdir. 2 model kullanım alanı bulunur. Şirket içi taşınmalarında ön plana çıkan sistemler arasında yer alıyor.

Eğitim ve sunucu dosyalarının aktarılmasında da ön plana çıkan sistemler arasındadır. Sürüm kullanımla yeni başlayan kişiler için internet protokolleri ile tanışmalarını sağlayan bir sistem olmaktadır. Dosyaların kapalı bir sistem içerisinde taşınıyor olması insanların güvenliğini sağlaması açısından son derece önemli konulardan biridir.

Bu sebeple en güvenilir sistemler arasında yer alıyor. Önemli şirket dosyalarının aktarılmasında güven en önemli konulardan biridir. Bu sebeple FTP çok sık tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor.

FTP Sunucu Nedir?

FTP’den ziyade FTP sunucu daha çok merak edilen sistemler arasında yer alıyor. Sıradan bir bilgisayarda sunucuyla işletmelerin dosya indirmesi ve yüklemesi işlemini sağlamaya yardımcı oluyor. Şirketlerin dosya paylaşımı sağladığı alanlarda tercih edilen yöntemler arasında yer alıyor. Aynı zamanda şirketten saklanması istenen bir dosyayı da yerel ağına bağlantı yaparak saklayabilir.

İnternete bağlamak mümkün olsa da çok fazla güvenilir olmamasından kaynaklı olarak insanlar tarafından tercih edilen durumlardan biri değildir. Depolama işlemi ortaya çıktığı için çalışanlar istedikleri zaman ve istedikleri alandan erişim imkânı sağlayabilirler.

Özellikle ofis çalışanları için son derece faydalı yöntemlerden bir tanesidir. Kolay bir çalışma ortamı sağlamasından kaynaklı olarak insanlar tarafından ön plana çıkıyor. Internet bağlantısı dışında son derece güvenli olmasından kaynaklı olarak da ofis içerisinde tercih ediliyor.

FTP İşlemcisi Nedir?

Pek çok ara yüzü birden fazla sunucuda açmak için kullanılan sistemlerden biridir. Aynı zamanda çok sayıda oturum açma ya da yardımcı oluyor. Fakat oturum açmak için bir aracıya ihtiyaç duyuyor. Açılan oturumlar işlemci günlüğüne kaydolur. Böyle sunucular arasında pasif ve etkin olmak üzere seçim yapma imkânı sağlamak mümkün oluyor.

Aynı zamanda dosya izinleri ve sunucu klasörleri de işlemci tarafından izin verildikten sonra gerçekleştirilen işlemlerdir. Her iletişim sistemi için aynı işlemci mümkün olmadığı için pek çok farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Bu sebeple işletim sistemlerine bağlı olarak işlemciler değişiklik gösteriyor.

Pek çoğu ücretsiz olduğu için insanlar tarafından çok fazla tercih ediliyor. Aynı zamanda ekstra özellikler için Premium işlemcilerde mevcut olup insanların taleplerini karşılayan özelliklere sahiptir. Bu sebeple de son zamanlarda en çok tercih edilen FTP işlemci sistemlerinden biridir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Responsive Tasarım Nedir?