Filezilla Sorunları ve Bağlantı Hataları
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Filezilla Sorunları ve Bağlantı Hataları
İYİBİRHOST BLOG

Filezilla Sorunları ve Bağlantı Hataları

File Transfer Protokol olarak adlandırılan Filezilla ile ilgili bazı durumlarda sorunlarla karşılaşılır. Kısa adı FTP olarak bilinen File Transfer Protokol ile ilgili sorunların çözümlerinde nasıl müdahale edilir ve neler yapılır cevaplarını bu makalede bulabilirsiniz.

Filezille Bağlantısında En Çok Karşılaşılan Sorunlar

  • Sunucu bulunamadı
  • Sunucuya bağlanılamadı
  • Sunucu tarafından bağlantı reddedildi

Farklı sorunlardan kaynaklanan hataların nedenlerini tespit etmeniz için bazı soruları aramanız sorunun ortaya çıkmasında yardımcı olur. Sorunun çözümleri için kontrol etmeni gereken bazı detaylar şunlardan oluşur;

  1. Şifrenizin hatalı olup olmadığını kontrol edin
  2. Kullanıcı adının doğruluğunu kontrol edin
  3. DNS bilgisinde hata olup olmadığını kontrol edin

Kullanıcı adı, DNS ve Şifre Hatalarının Çözümü

Bağlantıyı Filezilla üzerinden yapamadığınız zaman öncelikle doğru şifre yazıp yazmadığınızı kontrol etmeniz gerekir. Oturum açarken yanlış ve hatalı kimlik doğrulama yüzünden bağlantınız başarısız olabilir. Şifrenizi yanlış girdiğinizde kimlik doğrulamanın başarısız olduğunu görebilirsiniz. Bu hataları çözmeniz için şifrenizi hosting panelinden kontrol etmek olmalıdır.

Bu sorununuzu çözmüyorsa Hosting paneli üzerinden cPanel erişimi sağlayarak şifrenizi ve kullanıcı adınızı oluşturabilirsiniz. Kullanıcı hatası aldığınızda hosting paneli üzerinden şifre ve kullanıcı adınızı FTP bağlantısını doğrulayarak bağlantıyı gerçekleştirebilirsiniz. DNS bağlantı sorunlarında ise yapmanız gereken hesabınızın ip adresini bularak site adresi ile eşleşip eşleşmediğini kontrol edin. İp numaranızı bilmiyorsanız cPanel üzerinden öğrenmeniz mümkündür.

Sunucuya Bağlanamama Sorunu Ve Çözümü

FTP şifresi, kullanıcı adı ve DNS konusunda herhangi bir problem bulunmuyorsa ve sunucuya bağlanılamadı hatası alıyorsanız güvenlik bağlantı yöntemleri ile çözebilirsiniz.

Güvenlikli Düşük Bağlantı Yöntemi

Fileziilla programının üst kısmında bulunan file menüsünü açarak site yöneticisini tıklayın. Şifreleme seçeneğini tıklayarak düşük güvenlik insecure seçiniz. Son olarak sunucu bölümüne ip adresini yazarak kullanıcı adı ile birlikte şifrenizi girin. Pencerenin altında ki bağlan tuşuna basın. Adımları uyguladıktan sonra da bağlantı kurulamıyorsa destek ekibi sayesinde aklınıza takılanlarla ilgili talepte bulunabilirsiniz.

Sunucu Tarafından Bağlantı Reddedildi Hatası ve Çözümü

Sunucu tarafından bağlantı red reddedildiğinde ve hata verdiğinde filezilla bağlantısı sağlanmadığı taktir de bazı sebepler bulunabilir. Bir anti virüs programı kullanıyorsanız güvenlik duvarı ayarlarından kaynaklanan durumla ilgili ayarları yapmanız gerekebilir. Ağ yapılandırma ayarlarını yaparak bağlantınızı ayarlayabilirsiniz bu işlemi yaparken izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

Programınızın üst bölümünde bulunan düzenle bölümünden ağ yapılandırmayı tıklayın. Karşınıza güvenlik duvarının ayar yardımcısı çıktığında bir değişiklik yapmadan ileri tıklayın. Bu aşama da önünüze çıkan pencereden aktarım kipi varsayılan seçeneğini tıklayıp kip ayarlarına geçin. Pasif seçeneğini tıklayarak ileri deyin. Çıkan metin alan kısmının boş olması durumunda http://filezilla-projeck.org ya da php adresini tıklayarak işlemi ileri ile devam ettirin. Bu uygulamadan sonra son iki adım yapmanız gereken işlemler şöyle özetlenebilir.  Ekrana çıkan kapı aralığını ayarla kısmından kapı istensin kısmını işaretleyin. İleri tıklayarak sıralanan tüm işlemleri tekrarlayıp karşınıza çıkan ayar sınaması ekranında altta bulunan yer alan sına seçeneğini tıklayın.

Bu aşamayla birlikte internet bağlantı testini kontrol ettikten sonra Filezilla bağlantısını tekrar deneyip kontrol edebilirsiniz. Tüm baştan yaptığınız işlemlerden sonra da hala econnrefused hatası alıyorsanız hosting firmanızla iletişim sağlayarak konu ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Adımları doğru uyguladığınızda ve sorun bulunmuyorsa bağlantınız sağlanacaktır. Filezilla kullanıp hosting hesabında bağlantıyı etkileyen sorunlar farklı olduğundan ana bilgisayardan farklı değerlerin girilmesi ile sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.  Alan adı yerine Filezilla yazmak yerine Ana bilgisayar da sitenizin adını yazabilirsiniz. Böylelikle çözüm yollarını deneyerek bağlantı ayarlarını çözüme kavuşturabilir yeniden bağlantı kurma elde edebilirsiniz.