En İyi Web Site Hızını Elde Etmenin Yolları Nelerdir?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
En İyi Web Site Hızını Elde Etmenin Yolları Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

En İyi Web Site Hızını Elde Etmenin Yolları Nelerdir?

Web site kullanıcıları sahip oldukları web sitelerin en iyi performansa sahip olmasını ister. Amacı en üst düzey kullanıcı deneyimini yakalamaktır. Sayfa yüklenme hızı burada önemli bir yere sahiptir. Ziyaretçi sayısını arttıracağı gibi yapılacak ziyaretlerin süresini de arttırır. Peki iyi bir yüklenme hızına sahip olabilmesi için web sitesi ne gibi yollardan geçer?

En Aza İndirilen HTTP İstekleri

Yahoo’ya göre web site yüklenme hızını etkileyen unsurlar arasında web sitesi tasarımını oluşturan görseller, resimler, stil ve komut dosyaları yer alıyor. Bu kavramların her biri için ayrı HTTP isteği yollanır bu da sayfayı kasar ve yüklenme hızını düşürür. Bunun önüne geçmek için ilk yapılacak işlem istenilen HTTP sayısını bulmak ve en aza indirmek olacaktır. Tarayıcının “Geliştirici Araçları” kullanılarak istenilen HTTP sayısına ulaşılır.  Bu sayfa üzerinde istek sayısını azaltmakta mümkündür.

Dosya Küçültme ve Birleştirme İşlemleri İle Hız Arttırma

HTML, CSS ve JavaScript dosyalarının boyutları web site yükleme hızını büyük ölçüde etkiler. Küçültme ve birleştirme işlemleri yaparak gereksiz dosyalarda ortadan kaldırılır ve daha az alana sahip dosyalar meydana gelir. Buda web site yüklenme hızını gözle görülür oranda arttırır. WP Rocket eklentisi kullanılarak bu işlemleri gerçekleşmek mümkündür.

Site Hızını Arttırmak İçin Sunucu Yanıt Süresi Azaltma Yöntemi

DNS yanıt süresi de web sayfa yüklenme hızını belirleyen başka bir unsur olarak karşımıza çıkar. Mevcut bir DNS kaydını bulmak için DNS arama işlemi yapılır. DNS’nin yavaş olması web site yüklenme hızını arttıracak ve ziyaretçi kişiler üzerinde olumsuz etki bırakacaktır. Daha hızlı olduğu düşünülen bir DNS seçimi web site yüklenme hızını arttıracaktır.

Görüntü Boyutu Düşürerek Hız Arttırma

Web tasarım da kullanılan resimler web site hızını önemli ölçüde etkiler. Görüntü optimizasyon işlemeleri sayesinde istenilen boyuta getirilebilir ve sayfa yüklenme hızı artar. Çeşitli yöntemler ve eklentiler ile bu işlemleri yapmak artık oldukça basittir. Kırpma işlemi ile de bunu gerçekleştirmek mümkündür.

CDN Kullanımı

Sunucunun kapasitesi yetersiz yüklenme sağlayabilir. Farklı bir sunucu seçiminde ise istenilen yüklenme hızına ulaşmak mümkün olabilir. Bir sunucu kullanan bir web sitesine tüm ziyaretçilerin istek göndermesi durumunda ise web sitesi yavaşlar ve ziyaretçiler olumsuz etkilenir. Yoğun trafik akışı yüklenme hızında olası bir düşüşü ifade eder. CDN kullanımı bunun önüne geçecek bir yöntem olarak ele alınabilir.

Eklenti Sayısının Hız Üzerindeki Etkisi

WordPress alt yapısı kullanılarak oluşturulan web site tasarımında çok cedit eklenti kullanım imkânı vardır. Web sitesini geliştirmek ve kaliteli hale getirmek için birçok kişi eklenti kullanım yoluna gider. Ayrıca kodlama gerektirmeyen bu yöntem ile daha basit işlemler yaparak web site performansı arttırılabilir. Fakat gereğinden fazla eklenti kullanımı olumsuzlukları da beraberinde getirir. Güvenlik sorunları oluşur ve web site yüklenme hızında problemler meydana gelir. Gereksiz eklentiler belirlenerek tamamen kaldırılır veya devre dışı bırakılır ise sorunlar ortadan kalkar.

Fazla Yönlendirme Yükleme Hızını Olumsuz Etkiler

Bozuk ve çürük bağlantılar için tercih edilen yönlendirme işlemleri aslında web siteler için ideal bir kullanımıdır. Fakat gereksiz ve fazla yönlendirmeler gereksiz kodlamaları meydana getirir. Buda sayfa yüklenme süresini arttırır ve istenmeyen bir durumdur. Yönlendirme azaltma işlemleri ile sorun giderilir.

Sıkıştırma İşlemleri ile Hız Arttırma

Web site sıkıştırma işlemi ile yüklenme hızı artar. Bu sayede sayfanın cevap verme oranında gözle görülür bir artış yaşanır. Gzip sıkılaştırma yönteminin seçimi web site hızında %70 oranında bir artış sağlar. Gzip sıkılaştırma işlemi otomatik olarak yapılabileceği gibi manuel olarak ayarlamak da gerekebilir.