En İyi Ücretsiz SEO Araçları
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
En İyi Ücretsiz SEO Araçları
İYİBİRHOST BLOG

En İyi Ücretsiz SEO Araçları

Seo araçları doğru kullanılır ise hedeflenen noktaya hızlı bir erişim imkanı sunar. Bir web sitesinin başarıyı yakalayabilmesi için en önemli kriter, SEO uyumlu olmasıdır. Bu durum arama motorlarında üst sıralarda çıkmak olarak ifade edilebilir. SEO uyumlu bir tasarım yapıldığında, daha başarılı bir temel atılmış olur.

İnternet ortamı giderek önemini arttırmış, hatta önemli bir Pazar haline gelmiştir. Rekabetin sıkı olduğu bu pazarda geri kalmamak için gerekenleri yapmak önemlidir. Ancak SEO araçlarının ücretsiz olmasını bekleyenler de vardır. Listelenen ücretsiz SEO araçlarından faydalanmayı düşünebilirler.

Google Trends

Değişen gündeme bağlı olarak farklı ve yeni site içerikleri üretebilmenizi sağlayan bir araçtır. Ücretsiz olup, herkes tarafından kullanılabilir. Bu araçta insanların farklı alanlarda en çok yaptığı aramaları keşfedebilirsiniz. Böylece nasıl bir içerik belirleyerek insanların dikkatini çekebileceğinizi de görmüş olursunuz.

Yenilenen gündemi yakalamak ve ne yönde içerikler hazırlamanız gerektiğini görmek için bu SEO aracından faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu araç üzerinden YouTube sitesinde yapılan aramalar hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Google Keyword Planner

Türkçesi Google Anahtar Kelime Planlayıcı’dır. Sadece Google Ads hesabı olan kişiler tarafından kullanılabilir. Ads üzerinden Anahtar Kelime Planlayıcı sekmesi bulunarak kullanılır. Farklı öneriler sunar. Bu anahtar kelime önerileri sayesinde SEO içerikleri oluşturulabilir.

Kapsamlı bir anahtar kelime planlayıcısı olmasa da ücretsiz olması bakımından tercih edilir. Web sitesine içerik belirlenirken kullanmanız gereken anahtar kelimeler hakkında fikir verir. Bu araç sayesinde kişilerin nasıl bir dil kullanarak o konuyu araştırdıklarını görürsünüz. Yani kullanılan anahtar kelime dilini anlamış olursunuz.

Google Analytics

Web sitesi kurucularının olmazsa olmaz SEO araçlarından biridir. Oldukça ayrıntılı bir şekilde ziyaretçi analizi almanız mümkündür. Bu araç sayesinde ziyaretçi profilinizi anlayabilir ve bu kişilerin siteniz ile nasıl bir etkileşim kurduklarını öğrenirsiniz. Kendinizi ve sitenizi geliştirmeniz anlamında önemli bilgiler sunar.

Google Analytics ile ziyaretçi sayınızı öğrenirsiniz. Ayrıca konum profili ve trafik kaynakları gibi konularda da bilginiz olur. Web siteniz için oluşturduğunuz stratejinizi bu doğrultuda değiştirebilir ya da geliştirebilirsiniz.

Google Search Console

Eski adı Google Web Master Tools olup en baştan beri sizinle olacak bir araçtır. Daha Web sitenizin kuruluş aşamasından itibaren kullanmaya başlayabilirsiniz. SEO uyumluluğu açısından size önemli bir hazine sunduğu söylenebilir.

İnternet kullanıcılarının sitenize hangi aramayı yaparak ulaştığını bu araç sayesinde görebilirsiniz. Özellikle hangi anahtar kelimelerin, nasıl kullanıldığını görerek stratejilerinizi güncelleyebilirsiniz. Ayrıca Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını da görmenizi sağlar. Eğer kullanıcılar açısından bakıldığında bir aksaklık mevcut ise bu araç sayesinde görme şansınız olur. Kullandığınız anahtar kelimelerin performansını bu şekilde değerlendirirsiniz.

Yoast SEO

Yine ücretsiz araçlar arasında yer alır. Bu kez bir WordPress uzantısıdır. Web siteniz için yararlı öneriler bulabileceğiniz bir SEO aracıdır. Ücretsiz olup kullanımı kolaydır. Kullanabileceğiniz SEO başlıkları ve anahtar kelimeler hakkında fikriniz olur. Site stratejinizi geliştirmenize katkı sağlar.

Chrome Devtools

Bu araç ile rakiplerinizi kolaylıkla araştırırsınız. SEO dünyası içinde önemli bir avantaj elde etmenizi sağlar. Ayrıca farklı ekran çözünürlükleri ile Web sitenizin nasıl bir görünüme sahip olduğunu bu araç ile görürsünüz.

Web sitenizin farklı bölgelerdeki sıralamasını anlarsınız. Ayrıca sayfa yükleme hızlarını da farklı bölgelere göre test etme şansınız olur.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Domainlerin Süresi Dolunca Ne Olur?