Drop Domain Nedir? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Drop Domain
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Drop Domain Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Drop Domain Nedir?

Drop domain, düşen ve süresi geçen domain anlamına gelmektedir. Alan adlarının kullanılması için geçerli olan sürenin dolması ile domain sağlayıcısı tarafından alan adı kullanılamaz hale gelir. Ve bu nedenden dolayı domain, dropped domain konumuna geçer. Bir domainin kullanım süresi, ilk alındığı günden itibaren 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere domain kullanıcısına verilir. Domain için verilen o süre tamamlandığında yeniden sözleşme yapılana kadar domain, drop domain olarak kalır. Bazı insanlar, domain(alan adı) aldıktan sonra bir yıl sonunda onu yenilemeyi ihmal ederek ya da unutarak domainin(alan adı) düşmesine neden  olurlar.

Alan adının kullanılmaya devam edilebilmesi için, her yıl düzenli olarak geçerlilik süresi bittiği zaman onu yeniden kullanılabilir hale getirmek gerekir.

Drop Domain Çeşitleri Nelerdir? 

Drop domain çeşitleri şu şekilde açıklanabilir.

·         Domainin Kullanım Süresi Bittikten İtibaren 30 Günden Az Zaman Geçmiş Alan Adları 

Domainin kullanım süresi bittikten sonra, kullanıcılara onu yenilemek ve yeniden alan adı oluşturmak için o günden itibaren 30 gün  geçerli bir süre tanımlanır. Biraz geç alındığı için de domain, kullanıcıya ilk aldığı fiyattan biraz daha fazla miktar olarak sunulur.

·         Domainin Kullanım Süresi Bittikten İtibaren 30 Günden Fazla Zaman Geçen Alan Adları 

Domain için verilen yenileme süresinin 30 günden fazla olması durumunda domainin tekrar kullanılmak istenilmediği anlaşılır. Bu sebepten dolayı alan adı üzerinde bulunan tüm haklar başka domain almak isteyen kullanıcılar tarafına geçebilir. 30 günden fazla geçen bir süre içerisinde domain sözleşmesini yenilemeyen kişiler hiç bir şekilde aynı domaini kullanmak için ısrar edemez.

·         Silinen Domain (Alan Adı) 

Gerekli olan sözleşmelerin yenilenmediği zamanlarda ve domainin yeniden kullanılacağına dair bir işlem yapılmadığında alan adı silinir ve tüm işlemlerin yeniden başlaması gerekir. Aynı alan adını alabilmek için yeniden belirli bir miktarda ödeme yapılır ve farklı kişiler de alan adı kayıtlarının yapıldığı yerden bu alan adını aynı şekilde satın alabilir.

Drop Domain Alma Şartları ve Drop Domaine Sahip Olmanın Kullanıcıya Sağladığı Yararlar

Drop domain alınabilmesi için o alan adının artık kullanılmaması ve tamamen düşmüş olması gerekir. Düşen bir alan adının başka kullanıcılar tarafından yeniden satın alınmasının birçok yararı olabilir. Kullanıcıları uğraştıracak ve yeni bir alan adı alınca verilen uğraştan çok daha fazla olan uğraşlarla karşılaştıracak yönleri de vardır.

Yeni bir alan adı alındığında alan adı sağlayıcıları tarafından istenen ücret az bir miktarken, düşen bir alan adı alındığı zaman bu ücret daha da fazlalaşabilir. Çünkü başka bir kullanıcı tarafından önceden kullanılan alan adı yeniden kullanılır.

Daha önceden kullanılan ve uzun bir dönem kullanılmış olan düşen bir alan adı yeni kullanıcılar tarafından alınarak, arama motorunda alan adı arandığı zaman düşen alan adı ilk sıralarda görünerek yeni kullanıcının büyük bir oranda işine yarar. Hele ki yeni oluşturulmuş bir marka ve hayata yeni geçirilmiş bir projeyse o projenin düşen alan adıyla ilerlemesi alan adını alan kişiyi iyi yönde etkiler.

Bir domain (alan adı) ne kadar kaliteliyse web üzerinde kolay bir şekilde aranması ve ilk aramalar arasında görünmesi de o kadar iyi olacaktır. Düşen alan adlarında da bu şart aranır. Drop domain adı ne kadar iyi ve kaliteliyse, kullanıcılar ve kurulan siteler de bununla birlikte iyi  oranda gelişir. Ve hızlı bir şekilde büyür.

Drop domainler herkes tarafından kolaylıkla satın alınabilir. Aranan tek şart ise domainin silinmiş ve önceki kullanıcısı tarafından yeni bir sözleşme yapılmayarak artık kullanmayacağını ya da bir takım sebeplerden dolayı kullanmak istemediğini bildirmiş olmasıdır.