Domainlerin Süresi Dolunca Ne Olur?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Domainlerin Süresi Dolunca Ne Olur?
İYİBİRHOST BLOG

Domainlerin Süresi Dolunca Ne Olur?

Web siteniz için belirlediğiniz alan adı belirli bir süre için sizindir. Bu süre geçtiğinde yeniden ücret ödeyip alana adınızı yeniden satın almazsanız, başkası tarafından alınıp sizin elinizden gidebilir. Bu nedenle sürecin takip edilmesi önemlidir. Diğer türlü insanların sizin Web siteniz ile tanıdığı bir domain başkasının eline geçebilir.

Bu anlamda bakıldığında domainlerin satın alınmadığı, sadece kiralandığı söylenebilir. Ücretini ödedikten sonra geçici bir süre için sizin olurlar. Devamlı olarak sizinle kalmasını istiyorsanız, süre doldukça yeniden ücretini ödemeniz gerekecektir.

Süresi Dolmadan Harekete Geçin

Her Web sitesinin bir IP adresi vardır. Ancak bu şekilde siteye ulaşmak ve her sitenin IP adresini akılda tutmak imkansız olduğundan domainler ile giriş yapılır. Seçtiğiniz domaini sitenizin IP adresine tanımlayan ise DNS sistemidir. İletişime geçtiğiniz şirketten bir domain satın alırsınız. Ödediğiniz ücret karşılığında belirli bir süre boyunca o alan adı siteinizin IP adresine tanımlanır. Ancak süre dolduğunda bu tanımlama iptal olur. Dolaysıyla domain adı yazıldığında DNS tarafında sitenizin IP adresi ile eşleşme olmayacağı için kullanıcılar yönlendirilemezler.

 

Domain şirketleri genellikle sizleri süre dolmadan bir mesaj ya da mail ile uyarırlar. Ancak her ihtimale karşı süreci sizin de takip etmeniz iyi olacaktır. Ayrıca sürenin dolmasını beklemeden harekete geçmeniz risk almamanız açısından önemlidir.

Alan Adı Süresi Ne Zaman Dolar?

Belirlenen süre dolduğu zaman domain boşa düşer. Yani isteyen biri kullanmış olduğunuz alan adını kendi Web sitesi için satın alabilir. Bu istenmeyen durumu yaşamamak için sürenin ne zaman dolduğunu bilmekte fayda vardır.

Geçerlilik süresi bittiğinde yeni bir süreç başlar. Yani hemen alan adınızın iptali söz konusu değildir. Öncelikle 24 saat sonra şirket tarafından alan adınız boşa düşürülür. Bu süreçte alan adınıza tanımlı e-posta adresinizi de kullanamazsınız. Sonrasında ise kırk beş günlük bir süreç başlar. Bu dönemde yine standart fiyatını ödeyerek alan adınıza yeniden sahip olma şansınız vardır.

Bu süreci geçirmeniz halinde ise 30 günlük yeni bir süreç başlayacaktır. İsmi ise kefaret sürecidir. Eğer bu süreye kadar harekete geçmediyseniz şirket tarafından bilgilerinizin silinmesi söz konusu olur. Yani geri alabilmek sizin için daha pahalı olacaktır. Otuz günlük kefaret aşaması da bittiğinde artık alan adınızı yeniden alamazsınız. Son şansınızı da bu süreç sona erdiğinde yitirmiş olursunuz.

Alan Adı Durum Kodları Nelerdir?

WHOIS kayıtları üzerinden bir alan adının kodu görülebilir. Böyle sürec hakkında bilgi sahibi olursunuz. Yenileme tarihini burada görebilir ve önleminizi önceden alabilirsiniz.

Ekleme dönemi kayıt sonrasındaki ilk dönemdir. Bu kodu gördüğünüzde herhangi bir sıkıntı olmadığını anlayabilirsiniz. Otomatik yenileme dönemi ise süre bitiminin ardından otomatik yenilenmeyi ifade eder.

Aktif değil kodu ile karşılaştığınızda bir eksiklik olduğunu bilmelisiniz. Domain şirketine teslim etmeniz gereken belgelerde bir eksiklik olabilir. Bu kodu görmeniz durumunda alan adınızı aktif olarak kullanamazsınız.

Oluşturma bekleniyor kodu ise bir aksaklık olmadığını ve başvurunuzun işleme konduğunu gösterir. Aktif kodu bulunan alan adları ise aktif olarak kullanılabilir.

Eğer silinmeyi bekliyor kodu ile karşılaştığınızda alan adı 30 günlük kefaret döneminde demektir. Bu dönem alan adınızı yeniden alabilmeniz için son şansınızdır. Süre dolduğunda yeniden alamazsınız.

Bunlar dışında yenilenme dönemi, sunucu silme yasak, sunucu bekletme, sunucu yenilenmesi yasak, sunucu aktarımı yasak, sunucu güncellemesi yasak, transfer süresi, müşteri silme yasak, müşteri bekletme, müşteri transferi yasak gibi farklı kodlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Domain Yenileme Nedir?