Domain Yenileme Nedir? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Domain Yenileme
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Domain Yenileme Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Domain Yenileme Nedir?

Domain yenileme yıllık olarak yapılan bir eylem olarak karşınıza çıkar. Web sitelerinin kimlikleri görevini üstlenen domainler, sanılandan çok daha önemli bir yere sahiptir. Tanınırlığı ve şirketin imajını belirleyen ciddi bir role sahiptir. Bu nedenle devamlılığı oldukça önemlidir. Alınan domainlerin süreli olduğu ve zaman dolduğunda yenilenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kısacası domainler satın alınmaz, sadece kiralanır.

Alan adı seçimi ile sitenin bir nevi kimlik kartı belirlenmiş olur. Bu alan adı ile site birçok kişi tarafından bilinir ve ziyaret edilir. SEO uyumluluğu anlamında da siteye önemli katkıları vardır. Bir alan adı satın alındığında geri sayım başlamış demektir. Süre dolana kadar o alan adı kullanılır, ancak süre bitiminde yenilenmezse, siteye erişim engellenir. Üstelik o domaninin başka bir web sitesi tarafından satın alınma tehlikesi de mevcuttur.

Domain Süresi

Satın alınan domainlerin aslında bir süreliğine kiralandığı bilinmelidir. Yani hiçbir alan adı sonsuza kadar size verilmez. Dolayısıyla yenileme yapmanız marka devamlılığı açısından oldukça önemlidir. İnsanların alıştığı ve benimsediği alan adınızın değişmemesi için vakti geldiğinde yenilemeyi ihmal etmemelisiniz.

Bir Web sitesi için harcanan emek oldukça fazladır. Bunun boşa gitmemesi ve sitenin mevcut trafiğinin korunması için domain yenilenmesi oldukça önemlidir. Süre ise genellikle yıllıktır. Yani her yıl domain yenileme yapılması gerekir.

Yenileme yaparken ise yıllık ya da daha uzun sürelerde yenileme yapabilirsiniz. Bu süre 10 yıla kadar uzayabilir. Süre dolmadan önce yenileme yapmanız, alan adınızın sizde kalması ve sürekliliği olması için gereklidir.

Bazı alan adı sözleşmeleri ise otomatik yenileme içerir. Yani vakti geldiğinde şirket sizden bir ödeme talep eder ve alan adınızı otomatik olarak yeniler. Böyle bile olsa yine ödeme yapmanız gerekeceği için takipte olmalısınız.

Alan Adı Son Kullanma Tarihi Var mı?

Satın almış olduğunuz bir alan adı son kullanım tarihine kadar sizinledir. Yenileme yapmamanız halinde siteye bu alan adı ile erişim sağlamak mümkün olmaz. Bu nedenle ödeme yapmanız ve domain yenileme yapmanız gerekir.

Domain satın aldığınız şirket, yüksek ihtimalle size hatırlatma mesajları gönderir. Bu şekilde süre dolumu yaklaşırken hatırlar ve yenileme fırsatı bulursunuz. Ancak bazen gönderilen mailler ve mesajlar gözden kaçabilir ya da spam kutusuna düştüğü için görünmeyebilir. Bu nedenle domain sürenizi bir yere not etmeniz ya da aklınızda tutmanız faydalı olur. Bununla birlikte süresinin dolup dolmadığını aralıklarla kontrol edebilirsiniz.

Alan Adı Yenilemeyi Unutanlar

Oldukça büyük çaplı firmaların da başına gelebilecek bir olaydır. Geçmişte birçok ünlü Web sitesi bu tatsız durumu yaşamıştır. Bu siteler içinde adını en çok duyduğumuz ise Foursquare idi. Bu untukanlığının bedeli ise yaklaşık 80 milyon dolar oldu.

Pazarlama alanında dünya markası olan Marketo, bir ABD şirketi olan Sorenson Communications, ayrıca Hindistan’ın en büyük seyahat şirketi olan Yatra.com da yine bu durumu yaşadı. Hepsi için domain yenilemeyi unutmak ciddi ekonomik kayıplarla sonuçlandı.

Domain Son Kullanma Tarihi Nasıl Öğrenilir?

Eğer alan adınızı ne zaman satın aldığınızı bilmiyorsanız ve bu konuda endişe duyuyorsanız domain son kullanma tarihinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için WHOIS sorgulaması yapmanız yeterlidir. Bu sayede aralıklarla kontrol ederek endişenizi giderebilirsiniz. Bu sorgulama ile yenileme zamanınıza kalan süreyi öğrenirsiniz.

Bununla birlikte domain satın alırken otomatik yenileme yapan domain şirketlerini tercih edebilirsiniz. Böylece zamanı geldiğinde şirket tarafından yenileme yapılır ve ücreti sizden talep edilir. Alan adınızı yenilemeyi unutup daha büyük maddi kayıplar yaşamaktansa bu gibi çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Domain Transferi Nedir?