Domain Transferi Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Domain Transferi Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Domain Transferi Nedir?

Domain transferi ilgili alan adının başka bir operatöre geçişi olarak adlandırılır. Bir alan adının hem iç transferi hem de dış transferi mümkündür. Aynı kayıt operatöründe başka bir kullanıcıya geçen domain iç transfer edilmiş olur. Bir domain sağlayıcısından başka birine geçmesi ise dış transfer anlamına gelir. Bir Web sitesi sahibi iseniz çeşitli sorunlardan dolayı hosting firmanızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu durumda domain transferi durumu devreye girecektir.

Domain Transferi Nasıl Yapılır?

Bunun için iki hosting firması ile iletişim halinde olmanız gerekir. Ayrıca ikisiyle de güncel iletişim bilgilerinizi paylaşmalısınız. E-mail adresinizi ve telefon numaranızı doğru olarak paylaştığınızdan emin olmalısınız.

Ayrıca domain adınızı transfer edebilmeniz için satın alma işleminizin üzerinden 60 gün geçmesi gerektiğini bilmelisiniz. Yani hosting şirketinden yeni domain satın alan biriyseniz, transfer işlemi için 60 günlük sürenin dolmasını beklemelisiniz.

E-posta Transferi

Domain transferi gerçekleştirilirken, bu domaine kayıtlı e-posta adresiniz de transfer olacaktır. Yani eski adresiniz iptal olacak ve yenisini oluşturmanız gerekecektir. Eğer alan adınıza tanımlı bir e-posta adresi kullanıyorsanız, sıkıntı yaşamamak için bir süreliğine yedek bir e-posta adresini kullanmanız yararlı olur. Böylece kişilerle ve firmalarla mail yoluyla sürdürdüğünüz iletişiminizde aksaklık yaşamazsınız.

Süresi Dolmuş Domain Transferi

Satın alınan domainler sürelidir. Yani belirli aralıklarla ücret ödenerek yenilenmesi gerekir. Eğer domain süreniz dolduysa, transfer edebilmeniz mümkün olmaz. Yani başka bir hosting şirketine transfer olmadan önce yenileme yapmanız gerekir. Eski hosting şirketinize gerekli olan ödemeyi yapıp alan adınızı yenilemeli ve sonrasında transfer için işlemlere başlamalısınız.

Domain Transferi Adımları

  • Tüm domainler transfer kilidi altındadır. Bu güvenlik için alınmış bir önlemdir. İlk adım olarak mevcut hosting şirketinizin sayfası üzerinden hesabınıza girmeli ve transfer kilini kaldırmalısınız.
  • İki firma arasındaki iletişimde transfer kodu kullanılır. Yine güvenlik için oluşturulan bir sistemdir. Eski ve yeni hosting firmanız arasında bir köprü görevi görür. Transfer kodunu size e-mail olarak gönderebilirler. Veya siz kendiniz bu kodu oluşturabilirsiniz.
  • Üçüncü adım ise yeni kayıt olacağınız hosting firmasının kayıt sayfasında gerçekleşir. Burada transfer seçeneğini bulmalısınız. Transfer sayfasına giriş yapıp almış olduğunuz kodu yazmalısınız. Eğer kodun doğruluğu onaylanırsa, transfer işleminiz gerçekleşecek demektir.
  • Sonraki adım firmalar tarafından gerçekleştirilir. Hem eski hem de yeni hosting firmanız işlemi onaylayıp onaylamadığınıza dair sizinle iletişime geçer.
  • Eğer firmanın ücret talebi olursa, işlemi tamamlamadan önce ücreti ödemeniz gerekecektir.
  • Yeni firmanızın alan adınızı etkin kılması için genellikle birkaç güne ihtiyacı olur. Bu süre zarfında sitenin erişilebilirliğinin eski hosting firmanız tarafından devam ettirilmesi önemlidir.

Alan Adı Tranferinde Karşılaşabileceğiniz Sorunlar

WHOIS sorgulaması yaparak alan adı transferinin açık olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer bu sorgulamada transfer yasak kodu ile karşılaşırsanız, transfer işleminiz başarılı olmayacaktır. Bir diğer sorun ise iletişim bilgilerinizin güncel olmaması halinde yaşanır. Onay mailleri yanlış bir adrese gittiğinde yine transfer işleminizde sorun ile karşılaşırsınız.

Eğer alan adınız yeni tescil edildiyse, 60 günlük süre dolmadan transferi gerçekleştirmek mümkün olmayacaktır. Yine süresi dolan ve yenilenmeyen domainlerde de transfer sırasında problemle karşılaşılır. Ayrıca .org uzantılı bir Web sitesi uzun süredir kullanılmıyorsa, güvenlik nedeniyle şirket tarafından kapatılmış olabilir.

Bu detaylara dikkat edilerek hosting şirketleri arasında başarılı bir şekilde alan adı transferi gerçekleştirmek mümkün olur. Donma, yavaşlama, yükleme süresi uzunluğu gibi farklı problemler nedeniyle mevcut hosting firmanızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Gerekli şartları sağladığınızda hosting şirketleri arasındaki transfer işlemi kolaylıkla gerçekleşecektir.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir: Alan Adı Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?