Domain Seçimi ve SEO Etkisi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Domain Seçimi ve SEO Etkisi
İYİBİRHOST BLOG

Domain Seçimi ve SEO Etkisi

Yeni bir firma açtınız, marka oluşturdunuz ya da kendinize özel blog hazırlığı yapmak istiyorsanız öncelikli bakacağınız şeylerden biri de domain seçimidir. Host domain çokça konuşulur ama ne oldukları bazen anlaşılmaz. Domain nedir, doğru domain seçimi nasıl yapılır?

Domain Nedir?

Diğer adıyla Alan Adı, web sitesinin internet üzerindeki yeri ve adresidir diye açıklanabilir. Örneğin şirketlerin fiziksel anlamda bir ofisi ve adresleri bulunur. Domain de buna benzer. Web sitenizin dijital ortamda ki adresidir. Size ulaşmak isteyen domain adresinizi girerek sitenize erişim sağlayabilir. Domain DNS protokolü ile hosting sistemine bağlanmış olur ve IP adresi üzerinden yayın yapar. Bundan dolayı domain adresinizi en doğru şekilde belirlemeniz müşterilerinize, hedef kitlenize rahatça ulaşmak için oldukça önemlidir.

Doğru Domain Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa ve Kolay Yazılabilir Olmalı

Uzun ve anlaşılması zor kelimeler hedef kitleniz tarafından anlaşılmaz olabilir. Daha bilindik ve telaffuzu kolay seçimler doğru tercih olur. Yazım hataları da sık sık karşılaşılan sorunlardan biridir. İngilizce karakterler tercih etmemeniz gerekir.

Anahtar Kelime Kullanılmalı

Hitap ettiğiniz sektöre uygun olacak şekilde kendi markanızı anlatacak anahtar kelimeler belirleyin. Bu anahtar kelimeleri site içerisinde de kullanabilirsiniz. Domain seçiminde de kısa ve hedefe uygun anahtar kelime kullanabilirsiniz.

Hedef Kitleye Hitap Etmeli

Siteniz size özgüdür ve sizin çalışmalarınızı içerecektir. Kendi müşterilerinize göre düzenleme yapmalı ve seçimlerinizi yaparken hedef kitlenizi düşünmelisiniz. Sitenizi hedef kitleniz arayacağı için onlara uygun bir şey kullanmalısınız.

Araştırma Yapılmış Olmalı

Alan adınızı seçerken belli araştırmalar yapmalı mantıklı olanı seçmelisiniz. Alan adınızı herhangi biri bilimsel açıklamaya uygun hale getirerek oluşturabilirsiniz.

Uygun Alan Adı Uzantısı Seçilmeli

Uzantılar site adlarının sonuna gelen eklerdir. Her bir uzantı farklı özelleşmiş kullanımlara hitap eder. Bundan dolayı size en uygun olanı seçmelisiniz.

.info= Bilgilendirme yapmak amacıyla açılan sitelerde kullanılır.

.co= Ticari sitelerin ve kurumsallaşmış şirketlerin kullandığı uzantıdır.

.org= Herhangi bir ticari kaygısı olmayan, kâr amacı gütmeyen vakıf, dernek gibi kuruluşlar ve organizasyonlar kullanır.

Hızlı Davranılmalı

Sizler gibi düşünen birçok şirket veya şahıs olabilir. Bundan dolayı aklınızda en uygun domain (alan adı) belirledikten sonra hızlıca seçiminizi yapmalı ve sitenizin alan adını almalısınız.

İlgi Çekici Olmalı

Ev adresiniz gibi şirketinizin internetteki adresi de domaindir. Hedef kitlenizin, potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmelisiniz. Bunu alan adınızla yapabilmeniz gayet mümkün. Akılda kalıcı, ilginç ve özgün bir domain ile aranma sayınızı artırabilirsiniz.

Sayı ve İşaret Olmamalı

Web sitenizi ararken insanlara sesli olarak da ifade edebilirsiniz. Örneğin alan adınızda 2 rakamı var. Siz 2 olarak söylediğinizde karşı taraf bunu sayı veya yazı olduğunu tam anlamayabilir. Ya da soru işareti, tire, noktalı virgül gibi işaretler kullanmanız da doğru olmaz. Alan adı alırken asıl amacınız karşı tarafın en rahat şekilde anlayacağı, aklında kalacağı ve diğer sefer siteye girmek istediğinde direkt girebileceği şekilde olmalıdır.

Hayatımızda birçok şeyin dijitalleşen ortamda gerçekleştiği bu dönemde neredeyse tüm firma ve şirketler online’da yer almak istemektedir. Web sitesi kurumsallık taşımalıdır. Çünkü siteye girerken oluşacak algı oldukça önem arz eder. Alan adınızı seçerken de yukarıda belirtilmiş birkaç ufak ipucuna dikkat ederek seçerseniz daha başarılı ve etkili seçimler yapmış olursunuz. Akılda kalıcı olmak, aynı sektördeki rakiplerinizden bir tık öne geçmek için sitenizin ismine dikkat etmelisiniz. Böylece daha hızlı ulaşılabilir ve hızlı hizmet veren bir site olabilirsiniz