Domain Registrar Alan Adı Kayıt Kuruluşu Ne Anlama Geliyor -
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Domain Registrar Alan Adı Kayıt Kuruluşu Ne Anlama Geliyor
İYİBİRHOST BLOG

Domain Registrar Alan Adı Kayıt Kuruluşu Ne Anlama Geliyor

Domain Registrar bu işlemi yapabilmesi için Icaan adı verilen, İnternet tahsisli sayılar ve isimler  şirketi olan ve alan adının alınmasında büyük bir önemi olan bu şirket tarafından kaydının bulunması gerekir. Bir web sitesinin ya da bir projenin resmi bir şekilde hizmet verebilmesi ve internet kullanıcıları tarafından görünmesi için web sitesi kurucuları veya proje sahiplerinin alan adlarına ihtiyaçları vardır. Kullanıcılar tarafından belirlenen ve arama motorunda, oluşturulan web sitesinin kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlayan bu alan adları her yerden alınamayacağı gibi sadece belirlenen bir takım kuruluşlardan alınabilir.

Bu kuruluşlar alan adı satın alan ya da kiralayan kişiler ile irtibat halindedir. Domain Registrar tarafından verilen  alan adlarının verildiği an itibariyle, aynı ad ile alan adının verildiği kişi dışında farklı hiçbir kullanıcı tarafından kullanılmaması gerekir. Bu işlemlerin tüm sorumluluğu alan adı kayıt kuruluşlarına geçer.

Domain Registrar Nedir? Ne İşe Yarar? 

Domain Registrar, alan adının alındığı kuruluşlara verilen isimdir. Alan adı ile ilgili her türlü işlem ve sözleşmenin yapıldığı domain registrar bu işlemleri genellikle sanal ortamlar ve belirlediği merkezler üzerinden gizlilik ilkelerine dayalı olarak yapar. Belirlenen bir projeyi hayata geçirmek için bir web sitesi oluşturmak ve bunun için gerekli olan kiralama hizmetini yapmak sadece domain registrarlar tarafından gerçekleştirilir. Domain Registrarlar tarafından verilen alan adlarının tüm hakları onu seçen ve gereken sözleşmeyi imzalayan kullanıcıya geçer. Bu nedenden dolayı düşen veya silinen alan adlarını veren domain registrarlar bir takım kuralları ve maddeleri de kabul etmiş sayılır.

Domain Registrar Bu işlemi Nasıl Gerçekleştirir? 

İnsanların ihtiyacı olan alan adlarının tüm işlemlerinin yapıldığı bu kuruluşlarda, kullanılmakta olan alan adı kaydedilerek sözleşmesi biten ve belirli periyotlarla yenilenmesi gereken alan adları da takip edilir. Alan adlarının kim tarafından talep edildiği ve yeni alan adlarının bildirilmesiyle de ilgilenen domain registrar, kullanıcılar ile arasında geçen işlemleri her zaman  gizli tutar.

Domain Registrarlar Nereye Bağlıdır Ve Kullanıcıya Sağladıkları Faydalar Nelerdir? 

Tüm dünya genelinde her ülkede bulunan ve Icaan tarafından görevlendirilmiş olan kuruluşlar mevcuttur. Türkiye’de ise birden fazla miktarda bulunan alan adı kayıt kuruluşlarına olan talep ve ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sürekli gelişen teknoloji, insanları hedef ve hayallerini internet üzerinden gerçekleştirerek gerçekleştirdikleri projelerin yayınlandığı web sitelerine de bir isim bulmaya yönlendirir.

Alan Adı Kiralama Hizmeti

Kullanıcılara seçtikleri alan adlarının başka kişiler tarafından kullanılıp kullanılmadığı bilgisini verir. Ve insanların alan adı seçiminde onlara yardımcı olur. Genellikle yıllık olarak sözleşme yapan insanların sözleşmelerinin bitmeleri halinde yeniden kiralama hizmeti yapmalarını da sağlar. Kiralama süresi biten ve 30 gün içerisinde hiç bir şekilde takibi yapılmayan alan adları artık kullanılamaz duruma gelir. Ve bu tür alan adları açık arttırmaya ve yeniden alınmaya müsaittir. Aynı zamanda daha önceki alan adı kullanıcısı üzerinden silinerek farklı kullanıcılara verilmek üzere domain registrar kuruluşlarında bekletilir. Bekletilen bu alan adları farklı kullanıcılar tarafından belirli bir ödeme ve sözleşme işleminden sonra yeniden kullanıma açılır. Kullanıcılar alan adı alma ve ödeme işlemlerini domain registrarlar olmadan gerçekleştiremez ve her konuda bu tür kuruluşlara ihtiyaç duyarlar.

Alan adı alma ve kiralama hizmetini gerçekleştirmek isteyenler bunun için detaylı bir bilgi sahibi olduktan sonra bu işe başvurmalıdırlar. Sadece ICAAN tarafından görevlendirilen bu kuruluşların dışında alan adı kayıt kuruluşu olmadığının bilincinde olan kullanıcılar gereken işlemleri güvenli bir şekilde yapmalıdır.