Domain Nasıl Seçilmelidir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Domain Nasıl Seçilmelidir?
İYİBİRHOST BLOG

Domain Nasıl Seçilmelidir?

Web sitesi kurulumunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri domain seçimi olacaktır. Domain seçim insanlara çok kolay bir şey gibi gelse de aslında çok dikkat edilmesi ve ayrıntıları göz önünde bulundurulması gereken konular arasında yer almaktadır. Ayrıntılı bir çalışma gösterilmesi gerektiği için zaman kaybedilen konulardandır. Göz önünde bulundurulan konulara dikkat edilmediği zaman iyi bir domain oluşturulmaz ve web sitesinde çeşitli sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar.

Bu konu hakkında oluşturulan listelere iyi bir şekilde göz attıktan sonra domain seçimi tamamlamak gerekir. Domain seçimi pek çok duruma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İlk olarak marka adı ile uyumlu olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Uyumsuz olanların hiçbir şekilde sık seçilmemesi gerekiyor. Bunun sebebi ise düzeni bozmasından kaynaklıdır. Ani bir şekilde karar vermeyerek üzerine iyi bir araştırma yapmak gerekir. En ince ayrıntısına kadar düşünüldükten sonra doğmayı seçimine karar verilir.

Marka Adı İle Uyumlu Olmalı

Domain seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri marka adı ile uyumlu bir şekilde olması gerektiğidir. Bunun sebebi ise gelişme gösterdiğiniz zaman markalaşmanın önleyen sebeplerden biri haline gelmesidir. Marka adı ile domain adı arasında farklarının oluşması sitenizi ziyaret eden kişilerin azalmasına sebep olacaktır. Farklı olduğu için insanlar hatırlamakta güçlük çeken ve siteye girme  sayısı azalır.

Arama çubuğunda siteyi aratırken yaşamak söz konusu olur. Bu sebeple mutlaka marka adı ile domain adını aynı tutmak gerekir. Daha güçlü bir marka oluşturmak için de mutlaka domain ismi ile marka ismini aynı şekilde oluşturmak gerekir. Bu şekilde akılda daha kalıcı bir hale geldiği için insanlar tarafından daha fazla  ziyaretçi alacaktır. Markalı adı ile uyumlu bir domain seçimi yapıldığı zaman daha kaliteli bir site elde etmiş olursunuz. Bu şekilde tercih edildiği zaman markalaşma oranı daha da yüksek olacaktır.

Markanızı İyi Temsil Etmeli

Domain seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir markanızı iyi bir şekilde temsil edip etmediği konusunda olmaktadır. Markanız ön plana çıkaracak domain seçimlerinde bulunmak gerekir. Domain seçiminde ön planda tutulması gereken özellikler ise benzersiz net olmasıdır. Aynı zamanda kısa ve anlamlı olması da son derece büyük bir önem taşır. İnsanların daha fazla ziyaret etmesini sağlamak için akılda kalıcı domain seçimleri ne yapmak gerekir.

İnsanlara ilham verici bir domain seçimi yapıldıktan sonra kemik bir kitle tarafından takip edilmeniz mümkün olacaktır. Bu konularda önünde bulundurulduğu zaman insanlar tarafından çok fazla tercih edilen siteler arasında yer almanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda markanızı daha kuvvetli bir şekilde göstermek için domain seçiminde bu konulara dikkat etmek gerekir. Pek çok özelliği bir arada bulundurulması gerektiği için üzerine iyi bir çalışma yapılması gerekir.

Okuması ve Yazması Kolay Olmalı

Domain seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise okuma ve yazması kolay olmasıdır. İnsanlar arama motorundan markanızı aratmak istediğinde web sitenizin ismini kolay bir şekilde okuyup yazabilmelidir. Zor bir isim tercih edildiği zaman insanların aklında kalmayacağı için ziyaretçi sayınız da giderek azalacaktır. Akılda kalıcılığını sağlamak adına kolay ve kısa isimleri tercih etmek gerekir. Böylece markalara ulaşım çok daha kolay olacaktır. Uzun süreli bir kullanım sağlamak ve kaliteli bir erişim sağlayabilmek adına mutlaka okuması ve yazması kolay olan domain isimlerini tercih etmek gerekir. Bunun için pek çok alternatif mevcuttur.