Domain Değeri Nasıl Belirlenir?
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
Domain Değeri Nasıl Belirlenir?
İYİBİRHOST BLOG

Domain Değeri Nasıl Belirlenir?

Domain alanı bütün site ya da blog sayfası sahiplerinin sahip olmak istediği bir şeydir. Özgün ve istenilen bir domain alanı sahibi olmak içinse yapılması gerekenler vardır. Bazen site sahipleri çok istedikleri bir domain alanının başka bir site sahibi tarafından zaten alınmış olduğunu fark eder. Çok sık karşılaşılan bir başka durum ise sizin sahibi olduğunuz domain alanının başka bir site ve blog sahibi tarafından satın alınmak istenmesidir. Bu gibi durumlarda öncelikle bahsi geçen domain ‘in değerinin belirlenmesi gerekir. Bir domain ‘in değerinin belirlenmesi ise farklı unsurlara bağlıdır. Bu yazıda bu unsurlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Domain Alanı Bir Yatırım Aracıdır

Domain kelimesinin Türkçe anlamı alan adıdır. Alan adları ise artık birer yatırım aracı olarak kabul edilmektedir. Satın alırken düşük fiyatlı bir alan ismini satarken büyük bir kar elde edebilirsiniz. Oldukça düşük maliyetli bir domain alanı beraberinde ek paketlerle ücretsiz bir şekilde de satın alınabilir. Bu konuda kar etmek isterseniz domain alanlarını incelemeniz ve domain ticaretine dayanarak bir portföy oluşturmanız gerekir.

Domain Alanının Uzantısı Önemlidir

En sık karşılaştığımız domain alanı .com ‘dur. Bu uzantıyı .net ve .org uzantıları takip eder. Alan adının uzun olmaması da önemlidir. Ne kadar kısa ise o kadar elverişli olur ve değeri artar. Kısa ve net bir alan adı herkesin daha çok aklında kalır. Bu yüzden genelde tek kelimeden oluşan alan adları yüksek bir değer taşır. İçerisinde herhangi bir rakam ya da noktalama işareti bulunmayan domain isimleri de daha çok hatırda kalacağı için daha yüksek bir değere sahiptir. İçerikleri ve görselliği ile güçlü ve kaliteli bir domain alanı ise oldukça yüksek bir değer taşır.

Domain ‘in Yaşı

Kayıtlara geçtiği an bir domain alanının yaşı demektir. Bu an ne kadar eskiye dayanırsa bir domain alanı o kadar değerli olacaktır. Mesela yirmi yıllık bir domain alanı çok aha genç bir alan adına göre çok çok daha yüksek bir değer taşır. Domain isminin içerisinde popüler ve tanıdık kelimelerin olması da domain alanının çok daha değerli olmasını sağlar. Eğer domain isminin içerisinde internette çok sık aranan bir anahtar kelime geçiyorsa domain ‘in değeri de o kadar yüksek olur.

Domain Alanını Belirleyen Araçlar

Domain alanının değeri bazı internet araçları ile de belirlenebilir. Domain alanının değerini algoritmik olarak hesaplamak için çok kullanışlı araçlar vardır. Domain ‘in yaşı, uzunluğu, net ve açık olması, içerisindeki popüler anahtar kelimeler gibi belli başlı unsurlara göre domain ‘in değerini ölçen bazı araçlar vardır. Ancak bu araçların domain ‘in değerini algoritmik yani sadece sayısal değerleri göz önüne alarak belirleyebileceğini de unutmamalısınız. Yani bu araçlar büyük oranda kullanılabilse de bazen gerçeğe hiç de yakın olmayan bir değer belirleyebilir.

Domain ve Marka Değeri

Her internet alan adı ve uzantısı bazı markaları temsil edebilir. Ancak önemli olan marka değerinden bağımsız bir şekilde gerçek domain değerini belirlemektir. Domain değerini belirlemek için kullanılan araçlar marka değerinden bağımsız bir şekilde domain ‘in değerini size bildirir. Ama siz de bu markanın genel durumunu ve domain ‘de yer alan kelimelerin popülerliğini göz önünde bulundurarak bu değeri daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bu şekilde elinizde bulunup da satmak istediğiniz ya da yeni satı almak istediğiniz alan adlarını gerçek fiyatları üzerinden alıp satabilirsiniz. Domain değerini belirleyen unsurları değerlendirmek ve araçları kullanmak alan isminin gerçek değerini belirlemede size yardımcı olur.