Dedicated Sunucu Hizmeti Dedicated Sunucu Hizmeti
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Dedicated Sunucu Hizmeti
İYİBİRHOST BLOG

Dedicated Sunucu Hizmeti

Dedicated Server, tek bir kullanıcı veya bir firma için özel olarak ayrılan, paylaşımsız olarak performans gösteren internet sunucusudur. Dedicated sunucusunun kullanım hakları tek bir şahısta veya bir firmada bulunur. Paylaşımlı sunuculardan en büyük farkı da bu kısımda meydana gelir. Paylaşımsız fiziksel sunucu olarak isimlendirilebilir.

Dedicated Sunucular tek bir şahıs veya firmaya özel olarak ayrılırlar. Bu sunucularda diğer bir şirketin veya şahsın verileri içermez. Sunucunun disk alanı, RAM ve işlemcisi yalnızca tek bir şahsa veya firmaya ayrılmış bulunur. Kullanım sırasında Dedicated sunucu hizmeti ile saklama alanının bütünü kullanıcıya ait olmuş olur. Böylelikle saklama ve barındırma alanı ile ilgili bir sorun ortaya çıkmaz.

Dedicated Sunucu Hizmeti Özellikleri

Dedicated seçilen sunucunun barındırma alanı bütünüyle kullanan kişiye aittir. Paylaşımsız sunucunun saklama alanını, kullanıcı kendi belirlediği biçimde kullanma şansına sahip olur.  Site trafiğinin yüksek olması halinde paylaşımlı sunucular, site sahiplerine belli bir trafik alanı yaratırlar. Bu nedenle de sitede yavaşlamalar veya sitenin geçici olarak çalışmama durumu meydana gelebilir.

Dedicated Sunucular yüksek trafiği bulunan siteler için daha avantajlıdır. Bunun nedeni ise kapasitelerinin daha yüksek olması ve yalnızca tek bir şirket tarafından kullanılmasıdır. Böylelikle sunucunun yüksek performans göstermesi sağlanır. Paylaşımsız olarak sağlanan Dedicated sunucu hizmeti daha sabit ve istikrarlı çalışmakta olduğu için performans olarak da çok daha iyi bir çözüm sunarlar.

Dedicated Sunucu Hizmeti Avantajları

Veri güvenliği açısından bakıldığında da Dedicated Sunucular işletmeler için daha güvenilir bir çözüm ortaya koyar. Dedicated sunucular genel olarak bir sunucuyu farklı kişiler ile paylaşmak istemeyen kişi ve kurumlar tarafından tercih edilir. Böylelikle paylaşımlı hosting ortamı içerisinde yaşanabilecek ani yoğunluk süreçlerinden etkilenme olasılığı kaldırılır. Dedicated sunucularda arzu edilen kadar kaynak ekleme fırsatı bulunur.

Sunucu altyapıları şirketler için en önemli kaynaklar olduğundan iş yerlerinin, sunucu ile ilgili yazılım ve donanımlarının tamamını bünyelerinde bulundurmaları açısın önemli bir avantaj teşkil eder. Özellikle dijitalleşme kapsamında iş akışının çok büyük bir kısmını sunucular vasıtası ile kaydeden iş yerleri için Dedicated sunucu hizmeti en sık tercih edilen yöntemlerden birisi olarak öne çıkar. Dedicated sunucu hizmeti almak için firmamızı tercih edebilirsiniz.

Dedicated Sunucu Hizmeti Önemi

Kapsamlı veri tabanı bulundurma gereksinimi hissedenfirmalar, sanal sunucu çözümleri yerine Dedicated sunucu hizmeti kullanırlar. Dedicated sunucu ile sağlanan donanım ve altyapılar kullanan kişi tekelinde yer alacağı için tüm kontroller kullanıcı kişinin elinde bulunur.

Sağlamış olduğu kullanım olanakları açısından da Dedicated sunucu hizmeti oldukça önemli bir konuma sahiptir. Paylaşımsız olarak sunulmakta olan bir sunucu alternatifi olan Dedicated sunucu hizmeti içerisinde tek bir site barındırılabilmesi ya da sanallaştırma işlemi gerçekleştirilerek farklı bölümlere ayrılabilmesi mümkün hale gelir. Özellikle yüksek trafiği olan ya da iş hacmi yüksek biçimde yer alan şirketlere tarafından sıklıkla tercih edilir.

Dedicated Sunucu Hizmeti Performansı

Paylaşımsız sunucular, istisnai olarak yüksek seviyede veri güvenliği gerektiren, genelde büyük iş yerleri ve kuruluşlar tarafından ya da sunucu kapasitesi için istikrarlı ve yüksek rağbet gören kuruluşlar tarafından kullanılır. Bir veri merkezi üzerinden Dedicated sunucu hizmeti kurum içi ya da harici bir şekilde düzenlenebilir.

Site trafik hacmi yüksek olan, site üstünde fazla veri ve görsel yer alan verilerinin paylaşımlı sunucularda yer almasını tercih etmeyen veya iş kapasitesi ve hacmi yüksek olan işletmeler için uygundur. Dedicated sunucu hizmeti almak için firmamızı tercih edebilirsiniz.