Daha Hızlı Web Siteleri İçin Önbellek Eklentileri
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Daha Hızlı Web Siteleri İçin Önbellek Eklentileri
İYİBİRHOST BLOG

Daha Hızlı Web Siteleri İçin Önbellek Eklentileri

Bir internet sitesi için, en önemli konulardan birisi sayfaların yüklenme hızıdır. Çünkü bu konu kullanıcı deneyimi için hayati bir önem taşır. Herhangi bir siteyi ya da sayfayı açarken yüklenme hızı en önemli konulardan birisidir.

Bu konuda sitenizi çok daha iyi bir hale getirmek için çeşitli seçenekleriniz var. Bazı önbellek eklentileri sayesinde site hızınızı arttırabilir ve çok daha iyi bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Böylece kullanıcılar da sitenizde çok daha rahat gezinir ve arama yaparken herhangi bir sıkıntı yaşamaz.

Arama Motorlarında İlk Sırada Yer Almak

Google ve diğer arama motorlarında üst sırada yer almak için en önemli konulardan birisi de sitenizin hızı ve önbellek eklentileridir. SEO çalışmaları ve kriterleri içinde de bu konu ilk sıralarda yer alır.

WP Super Cashe eklentisini kurmak ve ayarlamak da bu noktada size yardımcı olacak en iyi seçeneklerden birisidir. Elinizdeki rehberde bu konuda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Konuya öncelikle WP Super Cache’in nasıl bir eklenti olduğunu anlatarak başlayalım.

WP Super Cashe Ne Yapar?

WP Super Cache dinamik bir internet sitesini statik HTML sayfalarına dönüştürür. Bu sayede sitedeki trafiğin azalmasını sağlar. Ayrıca herhangi bir sayfa yüklenirken süreyi kısaltır. PHP sayfalarının çok sefer işlenmesi genelde sitelerin kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.

İşte WP Super Cache’in en olumlu etkisi de budur. Bunların işlenmesini engeller ve kullanıcıların rahat etmesini sağlar. Bu eklenti herhangi bir siteye giren kullanıcılara statik sayfalardan yayın yapacağı için, sitenize giren hemen herkes için kullanılabilir.

WP Super Cache Neden Avantajlıdır?

WP Super Cache’in siteniz için avantajlarını sayacak olursak şunları ekleyebiliriz:

  • Öncelikle PHP sayfalarının oluşturulması işleminden çok daha hızlı bir teknoloji kullanır. Bu teknoloji de mod_rewrite teknolojisidir. Bu sayede sayfalarda gezinmek ve yeni bir sayfa açmak çok daha hızlı olur.
  • Sayfaların boyutu WP Super Cache tarafından otomatikman küçüldüğü için daha az yer kaplarlar.
  • Bu eklenti sayesinde çok basit bir ayarla bile performans arttırılabilir.
  • WP Super Cahe CDN teknolojisi ile uyumludur.
  • Bu eklenti için yapılan önbellek ayarlarının içeri ve dışarı aktarma özelliği vardır.

Bu önbellekleme yöntemi mobil cihazlarla da uyumludur.

WP Super Cache Nasıl Kurulur?

WordPress kullanıcıları için Wp Super Cache kurulumu son derece basittir. Yönetim panelinde bulunan eklenti çubuğu kullanılarak kurulum kolaya yapılabilir. Kurmadan önce aktif olan herhangi bir önbellek eklentiniz varsa onu iptal etmeniz gerekiyor. Daha sonra, WordPress yönetim panelindeki eklenti bölümünden yeni eklentiyi tıklamalısınız. Wp Super Cashe’in yanındaki Hemen yükle bölümüne tıklarsanız bu eklentiyi hızlıca yükleyebilirsiniz. Yükleme tamamlandıktan sonra ise etkinleştir bölümüne tıklamanız gerekiyor.

Yükleme Tamamlandıktan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Yükleme tamamlandıktan sonraki ilk işlem “önbellekleme açık” butonunun aktif hale gelmesidir. Daha sonra ise buradaki verilerin silinmesi için “önbellek temizleme” işleminin yapılması gerekir. Gelişmiş bölümündeki önbellekleme işlem yapılırken seçili kalmalıdır.

Cache Delivery Method yerindeki simple seçeneğinin de işaretli olması gerekiyor. Sitenize girerken kullanıcılar üye oluyorsa, Disable Caching for Loggedın Visitors seçeneği de işaretli olmalıdır. Sitedeki bazı kullanıcılar için farklılaşan sayfalar için de önbellek hemen devreye girmesin diye Don’t Get Pages with GET Parameters işaretlenmelidir.

Sayfaların hızını arttırmak için de sayfaları sıkıştır seçeneğini seçmelisiniz. Önbellek yenileme işleminin ara sıra yaparsanız sitenizdeki performans artar. Sitenize yeni içerikler eklenirse 304 Browser Caching seçeneği tıklanarak önbellek verileri değiştirilir.

Eklentideki Diğer Seçenekler

Sürekli değişen içeriklerin önbellek tarafından hemen alınıp güncellenmesi için Enable Dynamic Caching seçeneğini tercih edin. Mobil cihazlardan sitenize girenler için Mobile Device Support, yeni içeriklerle ilgili sorun yaşamamak için fazladan Anasayfa Kontrolü gibi seçenekleri tıklayabilirsiniz.

karakter hataları sizi çok rahatsız ediyor ve sitenizin başına dert olmuşsa da Remove UTF8/blog Charset Support from .htaccess File üzerine tıklanarak bu özellik aktif hale getirilir.

Dinamik içerikler var ve bunların daha a hatalı olmasını istiyorsanız Late init, yapılan her yorum da önbelleğin yenilenmesi için de Sadece Yorum Yapıldığında Sayfayı Güncelle’yi işaretleyebilirsiniz.