Cyber Panel Nedir? - İyibirhost Web Hosting, Reseller, Linux, Wordpress Hosting Cyber Panel
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cyber Panel Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Cyber Panel Nedir?

Cyber Panel nedir ne işe yarar gibi bir sorunun cevabı işlemlerin pratik bir şekilde yapılmasını sağlayan gösterge alanıdır denilebilir. Web hosting ve kontrol panelleri ile teknik açıda ki becerilere çok da yoğunluk vermeden kolay bir ara yüzden sunucuların basit bir şekilde idare edildiği ve kontrol edildiği bir sürece yansımış konumdadır.

Çok sayıda kontrol paneli eş olan özelliklere sahip olsa dahi uzun bir zamandır piyasada dolaşan en popüler panel çözümleri arasında cyber panel ve plesk ilk sırada yer alıyor. Cyber panel ve plesk paneli işlevsellik bakımından işlemleri daha kolay bir hale getiriyor.

Cyber Panel Fiyatları Hakkında Detaylar

2019 yılı başlarında cyber panel uygulaması fiyatlarında arttırma yapması ile birlikte büyük bir kitle daha hesaplı seçenekler aramaya yöneltmişti. Kısaltması c panel olan panelin aslında ilk piyasaya çıktığı anda hosting şirketleri için dizayn edildiği bu sebeple normal kullanıcı kitlesi tarafından hiç de gerek kalmayan milyonlarca özellikle yükseltilmiş bir kontrol paneli olarak işlem yaptığıdır. Ve sunucu kaynaklarında çok fazla yer kaybettiği tarzında ki eleştiriler de sürecin tam anlamıyla tuzu biberi oldu denilebilir. Yaşanan bu süreç Direct admin, Vesta Cp, Cyber Panel gibi çok sayıda popüler kontrol panelinin hosting dünyasındaki  bilinirliğini  artırmış oldu. Söz konusu CyberPanel’in diğer bütün panellerin cPanel seçeneklerinden basit bir sistemle ayrılmasının nedeni yalnızca fiyatsız olması değil, hızıyla da web sitesi kullanıcılarını da ikna edebilmesi olarak görülüyor.

Popüler Panelin Özellikleri 

CyberPanelin çok sayıda özellikleri yer alıyor. Söz konusu cyber panel Litespeed web sunucusunun açık kaynaklı sürümü olarak bilinen OpenLitespeed tarafından güç verilen ve her tarzda web sitesini içerisinde saklamak için ihtiyacınız olan her türlü detaya sahip olan yeni nesil ve son trend bir hosting kontrol paneli olarak görev yapıyor.

CyberPanelin diğer özellikleri arasında ise otomatik SSL, farklı kullanıcı seviyeleri, Ftp sunucusu, hafif optimizeli DNS Sunucusu (PowerDNS), PHPMYAdmin, e-posta güç sistemi (Rainloop), dosya yönetimi, PHP idamesi, güvenlik güç ve duvarı, tek tıkla yedekleme yapma ve sistem geri yükleme, DigitalOcean Spaces’a direkt yedeklemeler gibi herhangi bir sunucuda yüksek seviyede performans gücü sunmak için tasarlanmış özellikler ve optimizasyonlarla dolu bir panel ortamı sunuyor.

Cyber Panel Neden Kurulmalıdır?

Cyber panel çok sayıda kurulum gereksinimleri içeriyor. Bu ünlü ve popüler panel çok yaygın olarak tercih edilen ve bütün  web barındırma sunucularında basit bir sistemle kuruluma onay verecek şekilde geliştirilmiş özelliklere sahip. Bu bakımdan kurulum gereksinimleri çok fazla yüksek değil. Cyberpanel’in minumum olarak gerektirdiği sunucu işlevselliklerini ise şu şekilde listeleyebiliriz: İşletim sistemi olarak CentOS 7’yi barındırması, Python 2.7, asgari 1 GB RAM kapasitesine sahip olması.

Ayrıca 10 GB kullanılabilir depolama ve sürücü alanına sahiptir. Kullanıcıların değişik ve ilginç bir kontrol paneline transfer edilmesi esnasında bazı problemlerle karşılaşması olağan bir durumdur. Ancak kişisel web sitelerinin kontrolü ve yönetimlerine dair bütün işlemler CyberPanel ile biraz farklı açıda olabilir. Fakat Cyberpanel’in odak  ve kilit noktalarından en önemlisi kullanım açısından basit olmasıdır. Bu detay panelin kurulumundan web sitesi kontrolüne dek sunmuş olduğu tüm deneyimlere yansıtmayı başarmasını gösteriyor. CyberPanel’de minimalist anlamda ara yüzünde gezinmesi çok basittir. Yalnızca birkaç butona tıklama ile aradığınız her noktayı hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Popüler bir ortam olan cyberpanel son derece işlevseldir.