Cron Job Nedir? Cpanel'de Cron Tanımlama
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cron Job Nedir? Cpanel’de Cron Tanımlama
İYİBİRHOST BLOG

Cron Job Nedir? Cpanel’de Cron Tanımlama

Cron Job Nedir? Cpanel’de Cron Tanımlama

 

Cron Job, zamanlanmış olarak bulunan dosyaları sunucu üzerinde çalıştırılmaya başlanmasıdır. Bir web sitesi üzerinde belirli zamanlarda çalıştırmak istenilen dosyalar bulunuyorsa bunlar sunucu üzerinde Cron tanımlaması yapılarak istenilen gün, saat ve dakikalarda çalışabilir.

 

Cpanel kullanıcıları için bu işlemin olarak adlandırıldığı bir ömür kontrol paneli üzerinde bölümü seçilerek yapılabilen bu işlem alana erişim sağlanması ile birlikte tamamlanacaktır. Başarı ile çalışması ya da cron üzerinde herhangi bir sorun oluşması durumunda sistem tarafından kullanıcının belirlediği e mail adresine otomatik olarak bilgilendirme mesajı gidecektir.

 

Cron Job Nedir?

 

Cpanel Hosting Satın Al- Kirala hizmetinden faydalanan kullanıcılar istedikleri bir dosyayı bölümü üzerinden internet sitesinde belirli aralıklarla yayınlayabilir. İnternet girişi planlanması ve zamanını gerçekleştirilmesi Cpanel üzerinden cron-job bölümünde yapılabilir.

 

Cron Job Nasıl Çalışır?

 

Kullanıcılar bir dosyayı görevlendirerek ilerleyen zamanda yalnızca bir geri çalıştırmak isterse Cron Jobs kullanamaz. Çünkü Cron jobs işleminde bu görevlerin tekrar etmesi şeklinde optimize etmek gerekir. Tekrarlı olarak gerçekleştirilecek olan bu görevler cron-job için kolay bir görevdir.

 

Örneğin bir programın her sabah yapılması için bir mail gönderimi gerekiyor. Cpanel üzerinden gerçekleştirilen Cron jobs işlemi sonrasında bu mail gönderimi her sabah düzenli olarak yapılır. Böylelikle web sitesi sahipleri tüm işlemlerini daha planlı ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilebilir.

 

Cron Job Hangi Aralıklarla Çalışır?

 

Cron job belirli bir aralıkta çalışabilmek için ayarlanır. Bu belirli aralık genellikle gün, saat, ay ya da hafta olarak çalışabilir. Kullanıcılar isterlerse 10 dakikada bir, isterlerse saatte bir ya da 24 saatte bir proje programı sayesinde işlemlerini tekrarlayabilir.

 

Cron Jobs Ekleme

 

Cpanel arayüzü üzerinde cron-job bölümü bulunan bu bölüme tıklanması ile birlikte gerekli ayarlamaları yapılması hangi saat, gün ya da dakikada çalışmasını istenilirse özel ayarını listeden seçilmesi gerekir. Zamanlamanın yapılması ile birlikte php’de bulunan bir dosyanın komuta eklenmesi gerekir.

 

Cpanel’de Cron Job İçin Farklı PHP Sürümü Çalıştırma

 

Cpanel üzerinde cron-job işlemleri gerçekleştirebilmek için PHP sürümünü seçme gerekecektir. Bu nedenle PHP sürümü tercihinde bulunarak çalıştırmak gerekir. PHP 7.0 ile çalıştırma, PHP 7.1 ile çalıştırma, PHP 7.2 ile çalıştırma, PHP 7.3 ile çalıştırma ve PHP 7.4 ile çalıştırma seçenekleri bulunur.

 

Neden Cron Job Tercih Edilmeli?

 

Üzerinde Cron jobs kullanma ile ilgili herhangi bir uygulama zorunluluğu bulunmayan kullanılması ile birlikte kullanıcılara büyük avantajlar sunması ve olumsuz herhangi bir durumla karşılaşılması halinde web sitelerinin kurtarabilmek imkanı sağlayan bir yapı olması nedeniyle kullanıcılar tarafından tercih edilmesi önerilen seçenektir.

 

Cron job sayesinde kullanıcılar web sitelerine sürekli olarak yönetim ile ilgili işlemler yapmasa ve ilgilenmezse dahi komutlar sunucu üzerinde gerekli bakımları yapar ve dosyaları oluşturur. Böylelikle web sitesi sahibi adına cron job tarafından tüm durumlar kontrol edilerek mail yoluyla bilgilendirmeler gönderilir. Bu nedenle oldukça yararlı bir uygulama olarak bilinir.

 

Cron Jobs Logları Nasıl Görülebilir?

 

Sunucu üzerinden dosya yönetimi bölümüne tıklayarak klasörü içerisinde bulunan dosyalarda cron-job tarafından hazırlanmış çalıştırılan işlemlerin geçmişe görülebilir. Web site sahiplerinin hosting firmaları doğrultusunda dosya klasör bloklarında farklılıklar görülebilir.

 

Bazı hosting firmaları tarafından cpanel ile ilk açılması ile birlikte kullanımı görünmez. Bu durum tamamen firmalarının ilk başlarda kullanımı kapatmaları nedeniyle oluşur. Kullanabilmek için sunucu üzerinden veya host paketinde bu görevlerin çalışması konusunda müşteri destek ekibi ile görüşerek özelliğin açılmasını istemektir. Genellikle sağlayıcısı firma tarafından bu talep olumlu karşılanır.