CPU Nasıl Kullanılır ve Limitleri Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
CPU Nasıl Kullanılır ve Limitleri Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

CPU Nasıl Kullanılır ve Limitleri Nelerdir?

CPU’nun Türkçe ‘deki karşılığı işlemci demektir ve bilgisayarın tüm işlemlerini yapan birim demektir. Bilgisayarda yapılan diğer tüm işlemleri yönlendiren, kontrol eden ve yapan birim olduğu için aynı zamanda bilgisayarın beyni olarak kullanılır. Bir sunucunun hosting hizmetleri sunması ise kesintisiz olarak çalışmak için programlanmış bilgisayar anlamına gelir. Dünya üzerindeki web sitelerinin tamamı HTML tabanlı olarak geliştirilmiştir. HTML programı bir sitenin sizin bilgisayarınızda görüntülenmesinde sorumlu olan programdır. Bir tarayıcı HTML kodlarından faydalanarak size siteyi gösterebilir.

PHP Kodu Ne Demektir?

CPU ve limitlerini anlatabilmek için PHP kodundan da bahsetmemiz gerekiyor. PHP kodlu herhangi bir site ya da işlem önce HTML ‘ye çevrilip sonra kullanıcının görebileceği hale gelir. Yani herhangi bir yazılım arklı bir kodla yazılmış olsa da HTML ‘ye çevrilerek görülebilir. Diyelim ki bir sitede üye girişi yapmak istiyorsunuz. Kullanıcı adı ve şifrenizin doğru olup olmadığı PHP kodları aracılığı ile kontrol edilir. Şifre ve diğer bilgilerin doğru olup olmadığı ve ardından açılacak sayfalar PHP kodları aracılığı ile kontrol edilir. Bu işlemler HTML kodları üretilip gönderilerek istenen sayfalar kullanıcının önüne getirilir. Kullanıcının görüntülediği web sayfasının önüne gelmesi bu işlemlerin sonucundadır.

Bilgisayar Programlarının Çalışması

Yaklaşık olarak bütün bilgisayar programları bu şekilde çalışır. Mesela .exe uzantılı bir dosya da Windows bilgisayarda açılabilir. Böyle bir dosya ya da programı çalıştırırken hangi özellikte ise ona göre bir CPU ve RAM programı kullanılır. Web siteleri kullanıcı için açılırken de arka planda PHP kodları çalışır. Bir dosya ya da programı HTML kodlu bir sayfaya dönüştürmek için farklı programlar kullanılabilir.

Bütün Sayfalar HMTL Tabanlı Değildir

Eğer herhangi bir sayfa sadece Html’den ibaret ise, bu noktada CPU yani işlemciye düşen rol oldukça önemsizdir. Ancak farklı tabanlarda yazılmış mesela PHP kodu ile oluşturulmuş olan sayfa ve yazılımlar için CPU’ya çok daha büyük bir rol düşer. Diyelim ki WordPress’la hazırlanmış bir sitede kullanıcı görüntüleme ve işlem yaparken WordPress’e ait olan PHP kodları arka planda işlemeye başlar. MsSQL programı sayesinde bu kodlar HTML kodlarına dönüşür ve kullanıcı herhangi bir sorun yaşamadan sayfayı görüntülemeye devam eder.

Web Sitesinin Hızı

Bir web sitesinin hızı hangi programda yazıldığına bağlıdır. Eğer HTML ile yazılmışsa hızda bir sorun yaşanmaz. Ancak arka planda çok fazla program ve kodlama varsa, üstüne bir de farklı görseller kullanılmışsa CPU’ya düşen yük daha fazla olur ve bu da web sitesinin hızını düşürebilir. Üstelik bu gibi durumlarda önbellekleme gibi işlemler de yapılması gerektiği için çok fazla ziyaretçisi olan web siteleri iyice kullanılması zor hale gelecektir.

CPU’nun Limiti ve Kullanımı

Bilgisayarınızda farklı program ve yazılımlar arka planda büyük bir yer tutuyorsa ve iyi hesaplanmamış ve ayrıntısı fazla olan programlar gerektiren web siteleri ile işlem yapılıyorsa CPU’nun yapması gerekenler ve HTML ‘ye dönüştürmesi gereken işlemler çok fazla olacaktır. Bu durumda bilgisayarınızın işlemcisi yani CPU zorlanacak ve limitini aşan işlemler yapmak zorunda kalacaktır. Birimler ve programlar arasındaki veri akışını sağlamakta ve aritmetik kodlarını sürekli uygulamakta zorlanacaktır. Bilgisayardaki kötü amaçlı yazılımları arada sırada kontrol edip ortadan kaldırmak, düzenli aralıklarla sürücüleri güncellemek, arka planda çalışan programları kontrol etmek ve gerekli olmadığında tamamen kapatmak gibi işlemler CPU’nun yükünü azaltabilir. Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda bir CPU kullanan bir bilgisayar kullanırsa ve bunlara dikkat ederse hızını düşürmeden rahat bir şekilde bilgisayarı kullanabilir.