CPU Limitleri Ne Anlama Gelir
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS
Warning: Use of undefined constant WPCS_VERSION - assumed 'WPCS_VERSION' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/h53981/public_html/wp-content/plugins/iyibirhost/views/shortcodes/wpcs.php on line 93
WPCS_VERSION
CPU Limitleri Ne Anlama Gelir
İYİBİRHOST BLOG

CPU Limitleri Ne Anlama Gelir

İşlemci, bir diğer ismiyle CPU bilgisayarlarda bulunan tüm işlemleri yapan bilgisayar beynidir. Çünkü bilgisayarda gerçekleşen tüm işlemlerin hesaplamasını CPU yapar. Hosting hizmetlerinin verilmesi için tasarlanmış bilgisayarlar ise, kesintisiz olarak bilgisayarın çalışmasını sağlayan sunuculardır. HTML ise size bir sitenin nasıl görüntülenmesi gerektiğini kodları işleyerek doğru bir şekilde aktarma görevine sahiptir.

Aslında tüm bu işlemlerin özünde sıradan bir bilgisayar programlarından farkı yoktur. Örnek vermek gerekirse WordPress bir siteye bir ziyaretçi girdiğinde hemen PHP kodları devreye girer ve arka planda tüm işlemler yapılırken ziyaretçi dönüştürülen bu kodların sayfasını görüntülemiş olur. Bu yüzden bir web sitesinin hızlı olması için en önemli etken sitenin kullandığı yazılımdır.

PHP-ASB Yazılımlarının Özellikleri Nelerdir?

PHP-ASP, MySOL ve bunun gibi her türlü yazılım aslında bir bilgisayar programından ibarettir. Kodları iyi tasarlanmış ve sunucuyu gereksiz yere yormayan web siteleri sunucu tarafından 1 saniyenin altında işlenir ve bu süre zarfında çok düşük işlemci gücüne gereksinim duyarlar.

Çünkü o sırada arka planda çalışan kodlar sürekli işlem yaparak ziyaretçiye HTML sunmak için devreye girerler. Böylelikle yeni bir ziyaretçi geldiğinde tekrar aynı işlemleri yapmaktansa on bellekte bu eklentileri HTML ye kaydeder ve sonra gelen ziyaretçiye işlemci günü harcamadan sunum yapar.

Linux Sistemleri Nasıl Çalışır? Hızı Nasıl Etkiler?

Linux Sistemler 8 çekirdekli bir işlemcidir ve bu işlemcide kullanılabilecek CPU miktarı %800 e tekabül eder. Bu durum 32 çekirdekli bir sistemde işte %3200 e ulaşacaktır. Bu durumda web hosting size %100 CPU limiti veriyorsa o sunucunun tüm çekirdekler tahıl işlemci gününün tamamını kullanmadığı anlamına gelir.

Yani yüksek ziyaretçi alan bir web sitesine sahipseniz yazılımınızın CPU kullanımı en önemli etkendir. Bu durumda ziyaretçi sayısı ayrıca siteye giriş yavaşlayacak ve yoğunluk durumunda site açılmaz hale gelecektir. Yazılımın çok iyi optimize edilmesi sitenin web siteleri ziyaretinde hiç bir sorun teşkil etmez ve hızları da oldukça yüksektir.

Sorunlu yazılımı olan siteler ise 2 ziyaretçinin web siteye girişiyle yavaşlayacak ve kitlenecektir. Bu yüzden web sitesi veri tabanlarında ziyaretçileri iyi ağırlamak adına yapılması gereken sağlam bir yazlım kullanılmasıdır. Böylelikle hem hızlı bir siteye giriş sağlanacak hem de gelecek olan ziyaretçi sayfaya girmek için beklemek zorunda kalmayacaktır.

Web Site Hızı ve Yanıt Süresini Belirleyen Yazılımlar Nelerdir?

Web sitelerinin HTML, CSS, JavaScript, görsel gibi öğeler sadece bağlantı hızını belirler. Yani bant genişliğinde etkisi olur. Fakat arka planda çalışmakta olan asıl yazılım ziyaretçiye verilen sunucu yanıt süresini belirler. Örnek vermek gerekirse GTmetrix gibi online sorgulama araçları, web sitenizin statik öğelerini kontrol eder.

Yani resim boyutlarını küçültmemeniz ya da JavaScript/CSS gibi öğeleri düzenlemeniz konusunda size önerilerde bulunur. Bunları düzenlemek oldukça önemlidir. Fakat bu düzenlemelerin optimize edilmesi CPU kullanımına etki etmeyecektir. Eğer CPU kullanımının azaltılmasını isterseniz yapmanız gereken bazı işlemler vardır. Örneğin arka planda çalışan yazılım kodlarının incelenip gereksiz hesaplamaların sistemden kaldırılması gerekir. Ya da veri tabanı sorgusunun sadeleştirmek gerekirse kaldırılması gibi işlemler gerekebilir.

Böylelikle sunucu size istediğiniz veri tabanı yazılımını daha kısa sürede çalıştıracaktır. Bunun akabinde beklenilen süre kısalacak ve daha az CPU gücü kullanılacaktır. Sonuç olarak da web siteniz daha hızlı bir şekilde çalışır duruma gelecektir. Aynı anda gelen ziyaretçi sayınızın artması da web sitenizin hızını düşürmeyecek siteye erişimi kolaylaştıracak ve böylece sayfanın donmasını da engellemiş olacaksınız.