Cpanel'de Site ve Veritabanı Yedekleme
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel’de Site ve Veritabanı Yedekleme
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel’de Site ve Veritabanı Yedekleme

Cpanel’de Site ve Veritabanı Yedekleme

 

Cpanel yönetim uygulamalarında günümüzde sıklıkla kullanılan en önemli ismi MySQL olarak biliniyor. İnternet sitelerinde veritabanı olarak kullanılan MysQL yönetim sistemleri ile birlikte çalışarak kullanıcılara büyük hizmetler veriyor. Ancak bu internet siteleri ya da uygulamaları sunucu üzerinde bir çalışma sağlamaları nedeni ile veritabanı yedeği alınması oldukça önemli bir konudur. Özellikle Cpanel yönetim paneli için yedek alma ve bu yedekten geri yükleme işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirilmesi mümkün oluyor.

 

Cpanel’de Yedekleme Yapma

 

Cpanel üzerinden veritabanı yedeği alınması ve yedekten geri yükleme işlemleri oldukça kolay bir şekilde tamamlanabilir. İlk olarak kullanıcıların panel hesabına giriş yapması gerekir. Sonrasında en üstte bulunan dosyalar başlığı içerisinde bulunan yedekleme kısmına tıklamak yeterli olacaktır.

 

Bu yedekleme kısmında ise MySQL yedeği aynı zamanda tam yedekleme giriş dizini yedekleme e-posta iletileri hesap yedekleme gibi birçok işlemin yediği yapılabilir ve bu yediği alınan dosyalar geri yüklenebilir. Veritabanı yedeği indir başlığı üzerinden yedekler alındıktan sonra kullanıcılara bu yedeklerin nereye indirileceği ve isminin nasıl olacağı konusunda bilgilendirmeler yapılır. Yönetici istediği zaman bu dosyaları nereye ineceğini ve hangi isimde olacağını değiştirebilir. İndirme işleminin tamamlanması ile veritabanı yedeği alınmış olacaktır.

 

Yedeklemeden Geri Yükleme İşlemi

 

Yedeklerin geri yüklenmesi aynı şekilde yedek alma işlemi gibi oldukça kolay tamamlanır. Yedekleme işleminde olduğu gibi cpanel üzerinden giriş yapan kullanıcılar dosyalar başlığını tercih etmelidir. Burada bulunan yedekleme kısmına tıklayarak veritabanı yedeklemesini geri yükle bölümünü bulmalıdır.

 

Yedeklemeden geri yükleme işlemini yapabilmek için bu dosyalar arasında herhangi birini tercih etmek işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Yükle butonuna basmak herhangi bir hata çıkarmadan dosyayı geri yükleme imkânı tanır. İşlem tamamlandıktan sonra cpanel üzerinden bilgilendirme mesajı gelecektir.

 

Cpanel Yedekleme Sihirbazı Kullanılarak Yedekleme

 

Cpanel kontrol paneli içerisinde bulunan yedekleme sihirbazı sayesinde veritabanının yediğini almak ve yedekten geri yükleme yapmak mümkün olur. Dosyalar başlığı üzerinde bulunan yedekleme sihirbazı açıklandıktan sonra Back up butonuna tıklamak yeterli olacaktır. Böylece kullanıcıların karşısına çıkan ekranda yedekleme bölümü üzerinden istenilen veritabanı seçilerek dosya hazırlanır ve dosyanın hazır olması ile birlikte indirme yapılabilir.

 

Yedekten geri yükleme işlemi de aynı şekilde yedekleme sihirbazı içerisinde sunulan bir hizmettir. Kullanıcılar Cpanel Hosting Satın Al- Kirala işlemi sayesinde veritabanı yedeğine sahip olabilir ve tüm içerikleri güvende kalabilir. Cpanel içerisinde bulunan yedekleme sihirbazı seçeneği sayesinde geri yükle butonuna tıklayarak veri tabanı bölümü tercih edilir ve istenilen yedekler tekrar yüklenebilir.

 

Cpanel tarafından sunulan tüm yöntemler aynı şekilde kısa ve etkili bir biçimde çalışır ve oldukça kolaydır. Sunucuya bağlanan, böylelikle veritabanını alan bu yöntemler acemi kullanıcılar için biraz karmaşık gelse de oldukça kolaydır. Cpanel kullanmadan kod bilgisi gerektiren bir işlem olması sebebiyle karmaşık bir yöntem olan site ve veritabanı yedekleme işlemi cpanel’in kullanılması ile birlikte son derece kolaylaşır.

Veritabanı Yedekleri Hakkında

 

Web sitesi sahiplerinin veritabanı yedeği işlemi konusunda yapacağı bazı adımlar işlemin daha kolay bir şekilde tamamlanmasını sağlar. Öncelikle bu işlemlerin güvenli olması konusunda yedek alınan tarihi ve saati yedek dosyasının adı olarak tercih edilmesi ve kronolojik bir sıra oluşturulması yedekleme konusunda daha güvenli bir yöntem olacaktır.

 

Bunun yanı sıra yedekleme yazan dosyaların güvenli bir ortamda saklanması açısından internet sitesi yedeğinin farklı bir alanda olması önerilir.