Cpanel'de PHP Extension Aktif Etmek
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel’de PHP Extension Aktif Etmek
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel’de PHP Extension Aktif Etmek

Cpanel’de PHP Extension Aktif Etmek

 

Cpanel’in hosting hizmeti ile web sitelerinin yöneten kullanıcılar sunucu yoğunluğu konusunda uygun seviyeyei yakalayabilmek adına bazı özellikleri kullanmalıdır genellikle hosting hizmeti sunan firmalar hosting açılışı ile birlikte web sitelerine bazı bileşenleri sunmaz. Ancak web site sahipleri tarafından kullanılan yazılımlar için gerekli bulunan çeşitli birleşenler sonrasında sunulabilir. Bunların arasında PHP bileşenlerini aktif etmek de bulunur.

 

Cpanel’de web site yönetimi gerçekleştiren kullanıcılar ihtiyaç doğrultusunda PHP extension aktif işlemlerini gerçekleştirebilir. Böylelikle site yönetimi sırasında ihtiyacı olan etkin özelliklere sahip olacaktır.

 

Cpanel Giriş

 

Web sitesi sahipleri web site yönetimi açısından işlem yapabilmek için ilk olarak müşteri paneline girmelidir. Burada bulunan hosting yönetimi menüsüne tıklayarak hesap adını tercih etmelidir. Bu bölümden detaylar butonuna tıkladıktan sonra sayfada kontrol paneli butonu belirecektir. Buradan hosting kontrol paneline giriş yapmak mümkün olur.

 

Hosting kontrol paneline erişim sağlandıktan sonra web sitesi yönetim ekranı üzerinden yönet butonuna tıklayarak ve ardından cpanel ile bağlan linki üzerinden Cpanele giriş yapılması gerekir. Panele giriş yapılması ile birlikte açılan menüde yazılım kısmında PHP versiyon butonu bulunur. PHP sürümünün seçili olmaması halinde kullanıcı yazılımına en uygun sürümü tercih ederek kaydet butonuna tıklayabilir. Böylelikle Cpanel Hosting Satın Al- Kirala hizmetinden faydalanan kullanıcılar kolay bir şekilde PHP extension bileşenini aktif etmiş olur.

 

Sık Kullanılan PHP Bileşenleri

 

Kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen PHP bileşenleri bulunur. Panel bölümünde php sürümünün seçilmesi sırasında kullanıcılar yazılımlarına en uygun sürümün tercihini listeden yaparlar. Genellikle kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilen PHP bileşimleri ioncube loader, mcrypt, mysQLi, PDO, ZIP olarak sıralanabilir.

 

İoncube Loader

 

Bir yazılım şifreleme uygulaması olarak kullanıcıların birçok işine yarayan ioncube, PHP Scriptin kodlarını okunaksız hali getirme özelliğine sahiptir. İoncube loader PHP bileşeninin kullanılması sayesinde kodların okunması ve scriptin etkin bir şekilde çalışması sağlanır. Genellikle WordPress kullanıcıları tarafından sağlanan lisanslı temalar için ioncube loader bileşenini tercih eder.

 

MySQLİ

 

PHP yazılımı genel anlamı ile veritabanı bağlantısı ile alakalıdır. Veritabanı bağlantısı sırasında MySQLi yapısı kullanılıyorsa cpanel üzerinden PHP bileşenleri arasında MysQl bileşenini aktif etmek gerekecektir. Aynı zamanda kullanabilmek için aktif edilmesi tek başına yeterli olmaz. Bunun yanı sıra MySQLi sunucu sürümünün 4.1 ve üzeri olması gerekecektir.

 

PDO

 

Kullanıcılara birçok yararlı hizmeti bulunan PDO’nun çalışabilmesi için PHP 5.1.0 sürümü üzerinde işlem yapmak gerekir. MysQL ve MySQLi veritabanı bağlantı ve işlemi konusunda çalışan bir yapı olarak bilinir. Ancak bağlantılarda daha güvenli ve daha hızlı işlem gerçekleştirilir. Özellikle son yıllarda piyasaya sürülen birçok özel yazılım bileşenini aktif bir şekilde kullanmakta ve PDO birleşeninin açılışı sırasında aktif olmasını talep etmektedir.

 

ZIP

 

Arşiv dosyaları konusunda özellikle sıkıştırılmış olan arşiv dosyalarını kolay bir şekilde hem okuma hem de yazma imkanı sunan bir PHP birleşimi olarak kullanıcıların karşısına çıkar. ZIP, hem okuma hem yazma imkanı sağlar. Genellikle web site sahipleri WordPress ve Prestashop yazılımları için zıp bileşenini tercih eder.

 

Cpanel üzerinde PHP versiyonunu değiştirebilmek için de çeşitli seçenekler bulunur. Hosting paketleri kapsamında PHP sürümünü değiştirebilmek ve php extension’u aktif etmek kısa ve kolay bir işlemdir. PHP sürümü değiştirebilmek için PHP 4.4, PHP 5.2, PHP 5.3, PHP 5.4 ve pH 5.5 seçenekleri yer alır. Bu versiyonlar arasında istediklerini tercih ederek php extension ekleme işlemini kolayca tamamlayabilir.