Cpanel'de Ekstra FTP Hesabı Ekleme
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel’de Ekstra FTP Hesabı Ekleme
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel’de Ekstra FTP Hesabı Ekleme

Cpanel’de Ekstra FTP Hesabı Ekleme

 

Web sitesi yönetimi konusunda dünyada en çok tercih edilen uygulamalar arasında ilk sıralarda yerini alan cpanel, kolay kullanımı ile etkin çalışma imkânı sağlıyor. Web siteleri için gelişmiş özellik seçenekleri sunan cpanel web sitesi yönetimi, dosya ekleme işlemleri, çoğaltma konusunda işlemlerin kısa sürede tamamlanmasını sağlıyor.

 

Cpanel Nedir?

 

Linux sunucuları aracılığı ile çalışan ve hosting hizmeti veren Cpanel internet sitesi sahiplerinin site üzerinde gerçekleştirebilecekleri tüm yönetim işlemlerini hem interaktif yönden hem de görsel olarak yapmalarına imkân tanır. Günümüzde oldukça popüler bir platform olan Cpanel lisans gerektiren ve birçok özelliğe sahip kontrol panel uygulaması olarak bilinir. Bu nedenle Cpanel Hosting Satın Al- Kirala işlemi ücretlidir.

 

Bir web sitesinin bir hostinginin bulunması oldukça önemlidir ve bu hosting web sitesinde bulunması gereken en önemli unsurdur. Web sitesinin her an yayında olmasını sağlayan temel bir unsurdur, hostingi yönetebilmek amacıyla veritabanına erişim sağlanan Cpanel’de web sitesinde kullanılacak olan e-mail dosya yönetimi, kurulum, yedekleme ve benzeri tüm işlemler bu panel aracılığıyla gerçekleştirilir.

 

Cpanel Nasıl Kullanılır?

 

Hosting paketi içerisinde Cpanel’in bulunması sayesinde yönetim platformunu kullanmaya başlamak mümkündür. Böylelikle hosting satın alınan firma tarafından sunulan kullanıcı adı ve şifre sayesinde web site yönetimi sağlanabilir. Hosting satın alınan firma tarafından verilen ip numarası üzerinden çalışarak yönetim yapılmasına da olanak tanınır.

 

Kullanıcı adı ve şifrenin girilmesi sonrasında panele erişim sağlanır ve Türk dilinde de kullanabilen panelde kullanışlı bir arayüz sayesinde tüm işlemler kolay ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir.

 

FTP Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Sunucu ve bilgisayar arasındaki dosya aktarımını sağlayan ve gelişmiş internet protokolü olarak bilinen FTP, hosting işlemi üzerinden kullanıcıların tüm kişisel bilgisayara dosya aktarımı yapabilmesini sağlar. Sunucu ve bilgisayarın etkileşim içinde olmasını sağlamanın yanı sıra bazı komutlar yardımıyla dosya alıp gönderme işleminin yapılmasını mümkün kılar.

 

Ftp ekranı web sitede bulunan dosyalara erişim izni vermek yeni ftp kullanıcı oluşturabilmek ya da var olan bir kullanıcı düzenleyebilmek için kullanılabilir. Tüm bu işlemlerin yanı sıra ftp ile kullanıcıların bağlantı kurabilmesi için üçüncü bir yazılıma gerek duyulur.

 

Cpanel’de FTP Hesabı Oluşturma

 

Cpanel üzerinden ftp hesabı oluşturabilmek için bazı adımların uygulanması gerekir. İlk olarak kullanıcı adı ve şifre ile FTP kontrol paneline giriş yaptıktan sonra menüler sekmesi üzerinden hizmetlerin bölümüne giriş yapmak gerekir. Sonrasında kullanıcının tercih ettiği hizmetler içerisinde domain ekleme bölümünde bulunan detayları görüntüle butonuna tıklanması gerekir. Sonrasında hesap yönetimi seçeneği üzerinden Cpanel’e geçiş yapılır.

 

Giriş bölümünde de panelde kullanılan kullanıcı adı ve şifrenin girilmesi ile birlikte dizin bölümüne hesabın bağlanacağı dizin girilir. Ftp hesabı oluştur butonuna tıkladıktan sonra yeni bir hesap oluşturulacaktır. Hesabın oluşturulması ile birlikte bağlantılar üzerinden kullanıcı tüm işlemlerini gerçekleştirebilir.

 

Kullanıcıların oluşturdukları ftp hesaplarını aktif hesapları bölümünde görüntülemeleri mümkündür. Aynı zamanda bu alandan şifre hesap kaldırma, kota bilgileri görme gibi diğer işlemlerin de gerçekleştirilmesi oldukça kolay ve pratiktir.

 

Cpanel Üzerinde Ek FTP Kullanıcısı Oluşturma

 

Kullanıcıların ek bir FTP kullanıcısı hesabı oluşturabilmeleri için ilk olarak hosting kontrol paneline giriş yapmaları gerekecektir. Bunun için ilk olarak müşteri paneli üzerinden web sitesi yönetimi menüsünde bulunan ve hosting hesapları seçeneğine tıklanarak yönet butonuna geçmek ve cpanel kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak gerekir.

 

Sonrasında kontrol panelinde yer alan ftp hesapları butonuna tıklanarak ve ilgili bilgilerin doldurulması ile ek bir ftp kullanıcısı oluşturmak mümkün olacaktır.