Cpanel Yönetiminde Bilmeniz Gereken Temel Unsurlar
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel Yönetiminde Bilmeniz Gereken Temel Unsurlar
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel Yönetiminde Bilmeniz Gereken Temel Unsurlar

Cpanel Yönetiminde Bilmeniz Gereken Temel Unsurlar

 

Web teknolojilerinin artık günümüzde her alanda kullanıldığı gibi çevrimiçi olarak hizmet veren kişi ve kişiler tarafından da etkin bir biçimde tercih ediliyor. Hem hız hem güvenlik hem de performans açısından kişilerin hizmet verdikleri bu sitelerde bazı özelliklere dikkat ederek verdikleri hizmetin kalitesini artırmak amaçlanır.

 

Aynı zamanda web sitesi üzerindeki site trafiğinin aksamaması ve kesintisiz bir kullanıcı deneyiminin sağlanması ise İnternet ortamında hizmet veren kişi ya da kişiler tarafından yaratılan en büyük talep halini aldı.

 

Cpanel Neden Önemli?

 

Cpanel’in günümüzde önemli ve popüler olması ile ilgili bazı belirli nedenlerin söz konusu olduğu bilinir. Özellikle kullanıcılara çözüm odaklı hizmet veren cpanel barındırma hizmeti konusunda bir web sitesi için ihtiyaç olabilecek tüm etkenleri sağlıyor. Çünkü bir web sitesinin hosting hizmeti ve bu kapsamda almış olduğu panel yönetimi yeterli düzeyde ise internet dünyasında kalıcı bir varlığa sahip olacak ve kısa sürede markalaşacaktır.

 

Hosting hizmeti kapsamında panel yönetim için gerçekleştirilecek olan en popüler yazılımlardan birisi Cpaneldir. Web siteleri için tüm dosyaların bulunacağı ve sunucuyu kolay bir şekilde kontrol edilebilen bu kontrol paneli sayesinde tüm işlemler kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Aynı zamanda temel işlevlerin yanı sıra birçok işlevsel özelliğe de sahip olan Cpanel, geniş kullanım imkanları sayesinde kullanıcılara özellikli ve güvenilir bir yönetim anlayışı sağlar.

 

Internet dünyasının çok önemli olduğu günümüzde iyi bir hosting hizmeti almak ve bu hizmeti en iyi şekilde yönetebilmek kişi ya da kişiler tarafından varlığı sürdürmenin en önemli noktası olur. Hem teknik özellik açısından hem de birçok kullanım avantajı sayesinde birçok alanda tercih edilen Cpanel Hosting Satın Al- Kirala hizmeti aynı zamanda başarılı bir kontrol, arayüz sistemi olduğu için bugüne kadar büyük bir gelişim göstermiştir.

 

Geçmişten Günümüze Cpanel

 

Android işletim sistemi yanı sıra Linux, iOS gibi sistemlerde de tercih edilebilen cpanel ilk olarak 1996 yılında piyasaya sürüldü. Nasa’da bir sistem yöneticisi olarak görev yapan Larry Wall’un geliştirmiş olduğu program dilini kullanarak hizmet vermeye başlayan cpanel, ileriki dönemlerde daha da geliştirilerek Windows üzerinde kurulmaya da müsait hale geldi.

 

Oldukça önemli bir kontrol paneli olarak kullanıcıların karşısına çıkar. Cpanel web sitesi üzerinde bir işlemi yapabilmek için kısa ve etkili çözümler suna.  Normalde web sitesi üzerinde bir işlemi yapmak isteyen kullanıcılar çeşitli farklı komutları bilmeli ve bu komutları her seferinde teker teker kullanmalıydı. Ancak cpanel sayesinde tüm bu emek ve zaman kaybı önlenebildi.

 

Cpanel Hakkında Bilinmesi Gereken Temel Unsurlar

 

Site yönetimi açısından web sitesi sahipleri tarafından kullanılabilecek birçok yönetim paneli bulunur. Ancak bunlar arasında en çok öne çıkan ve özellikleri ile tanınmış olan yönetim paneli cpanel olarak bilinir. Günümüzde birçok web sitesi sahibi satın almış olduğu hostingi yönetebilmek amacıyla Cpanel’i tercih eder.

 

İçeriğinde çeşitli hazır eklentiler sayesinde web sitesi yönetimi konusunda etkin çözümler sunan cpanel, kullanıcılarının zaman kaybettirmediği gibi kolay bir kurulum imkânı da sağlar. Aynı zamanda veri tabanı yönetimi konusunda yedekleme işlemlerinde ve güvenlik ayarlarında büyük kolaylıklar sağlar.

 

Cpanel hakkında kullanıcıların yönetim için bilinmesi gereken temel unsurların başında cpanel’in acemi olan kullanıcılara dahi kolay bir şekilde işlem yapmasını sağlamasıdır. Hehangi bir komut dizimi bilinmesine gerek kalmadan kısa yoldan işlemlerin tamamlanması sayesinde cpanel, birçok kullanıcı tarafından tercih edilerek web sitesi yönetimini daha kolay hale getirmektedir.