Cpanel & WHM 84. Sürümle Gelen Yenilikler
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel & WHM 84. Sürümle Gelen Yenilikler
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel & WHM 84. Sürümle Gelen Yenilikler

Cpanel & WHM 84. Sürümle Gelen Yenilikler

2019 yılında gerçekleştiği konferans ile 22. yılını kutlayan cpanel hosting satın al- kirala  70 milyondan fazla kullanıcısı için daha güçlü bir yönetim platformu olabilmek adına çalışmalarını açıkladı. Kutlamasında bünyesine kattığı yeni özellikler ile köklü değişikliklere imza attığını belirten cpanel 54. sürümüne nazaran hem performans hem de görsel açısından değişiklikler sağlayacağını belirtti.

3 ayda bir olmak üzere yeni sürümlerini duyuran cpanel kullanıcıları için sürekli olarak daha iyisini hedeflerken 2019 yılının Ekim ayında 84. sürümü ile göze çarpan özellikler sundu. DNS kümeleme imkânı, DNSSEC geliştirme imkânı, Apache configuration dosyasının bakımı yapılmış hali, arabirim güncellemesi ile göz doldurdu.

DNSSEC İle DNS Kümelemesi

Uygulamaları korumak amacıyla uygulamalara birçok hizmet veren önbellek çözümleyicileri açısından geliştirilmiş DNSSEC sayesinde DNS ile ilgili kimlik sahtekârlığı, saldırılar için tam olarak korunma sağlanacak. Aynı zamanda yeni gelen son sürüm ile birlikte yanlış bir şekilde yapılandırılmış olan DNS kümeleri ve denetimleri açısından hata işleme özelliği getirildi.

  1. sürüm ile birlikte DNSSEC anahtarları eklenirken bulunan anahtarları eklemek veya yeni anahtarlar oluşmak mümkün olacak. Anahtarı oluşturmak için anahtar ayarı algoritma türü seçmek mümkün oluyor.

Let’s Encrypt Eklentisi Güncellemesi

Let’s Encrypt’in açıklaması doğrultusunda 2019 yılının kasım ayı itibariyle Let’s Encrypt’a yeni kayıt yapmak ya da kaydını silmek isteyen kullanıcıların Let’s Encrypt kullanamayacağı bildirildi. Tüm yeni hesaplar için yeni olarak hazırlanan ACMEv2 tercih edilmesi gerekecek. Yeni eklentiyi kullanmak isteyenlerin ise 84. versiyona cpanel hosting satın al- kirala  yükseltme işlemini yaparak sağlayıcısını tercih etmelidir.

Güvenlik

  1. sürüm ile birlikte güvenlik özellikleri açısından yenilikler getirildi. İki yeni arabirim sayesinde Whm kapsamında ülke ya da alan adı açısından e posta engelleme imkânı mümkün olacak. Aynı zamanda Zone editör ara yüzü ile ilgili görünüm ve kullanılabilirlik açısından yeni geliştirmeler getirilerek DNSSEC anahtarı alma ve yönetime daha kolay hale getirildi.

Yeni Transfer Aracı

Transfer aracı ara yüzüne de yeni özellikler eklenerek çeşitli yapılandırma seçeneklere tanımlandı. Böylelikle kullanıcılar kendi ayarlarını bir sunucudan farklı bir sunucuya transfer ederken bu seçenekleri kullanabilecek. Aynı zamanda cpanel hosting satın al- kirala  yeni özellikler kullanıcıların sunucularında yedek alma ve güncelleme açısından da kullanılabilecek.

Webmail Kullanıcı Arayüzü

Webmail için ana sayfa ara yüzünde sunulan yenilikler ile kullanıcılar açısından birçok kolaylık sağlandı. Kullanıcılar artık yeni ara yüze giriş yaptıklarında direkt olarak gelen kutusu görüntülemesi tercihinde bulunabilir. Bunun yanı sıra webmail istemcisini değiştir seçeneği ile herhangi bir logo belirleyerek webmail istemcisini değiştirebilirler. Kullanıcılar gelen kutusuna hangi cihazdan erişim sağlayabileceklerini ve e-posta ile yapılandırma talimatlarını o cihaza gönderebileceklerini seçebilir. Bunun yanı sıra web arayüz ayarlarını yapılandırma imkanı sunuldu.

Profil Lisansı Desteği

Cpanel hosting kontrol paneli 84. sürüm sayesinde sadece DNS hizmeti sağlamanın yanı sıra DNS NODE sunucusu ile lisans desteği de atandı. Böylelikle profil lisans desteği ve tüm özelliklerin yanı sıra  84. sürümde PHP sürümleri de yükseltilmiş oldu. Aynı zamanda 84. sürüm ile uygulama yöneticisi kullanıcı ara yüzünde bulunan yardım metni ve hata mesajları şeklindeki alanlarda yenilikler bulunuyor. Böylelikle cpanel hosting satın al- kirala hizmetini tercih edecek olan kullanıcılar için kullanıcı deneyimi oldukça etkinleştirilmiş oldu.

Kısacası 84. sürüm sayesinde cpanel için DNS kümelemesi açısından Power DNS geliştirme imkanı, APACHE yapılandırma, çoklu arabirim güncelleme ve birçok işlevsel özellik sayesinde bugüne kadar cpanel hosting satın al- kirala  tarafından sunulan en iyi versiyon olmuş oldu. Böylelikle cpanel tarafından hedeflenen kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak ama imkânı da en üst seviyede sağlanıyor.