Cpanel Nedir Ve Avantajları Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel Nedir Ve Avantajları Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel Nedir Ve Avantajları Nelerdir?

Linux tabana sahip olan site yönetimi yardımcılarından biri olan cPanel hosting sunucularda aktif olmakla beraber lisansa sahip olan araçlardan bir tanesidir. Site kontrol görevini üstlenen cPanel, sitelerin yönetiminde, web site ya da hosting sağlayıcısı aracılığı ile kişiye tanımlanan şahsi bilgilere kolay yoldan erişimlerde kullanılabilir. Ayrıca yeni bir sitenin aktif hale getirilmesinde, yeni bir e-posta açılmak için gerekli programların tanımlanması gibi birçok önemli işlerde de kullanım olanağı sağlar. cPanel lisans düzeneği üzerinde çalışan bir uygulama olması nedeni ile ilk 14 gün ücretsiz erişim sağlamış olsa da bu sürenin sonunda farklı seçeneklerde ücretlere tabi tutulur.

CPanel Nasıl Aktif Hale Getirilir?

cPanel işletimcisini aktif hale getirmek bilgisayarın içerisinde bulunan hosting sağlayıcı ile oldukça kolay bir işlemdir. Kişiye özel tanımlanan hosting sağlayıcısının ekrana yansıtmış olduğu kontrol paneli içerisindeki kişinin erişim bilgileri sayesinde cPanel’e giriş yapılabilir. cPanel Türkçe kavramlar ile anlatıldığı için ekranda çıkan açıklamaları veya kurulum aşamasını anlaması oldukça kolaydır.

Bu aşamalar geçildikten sonra hosting üzerinden bağlantı sağlamak için https://websiteadresiniz.com/cpanel ya da https://websiteadresiniz:2082 adresini kullanın. Kullanılacağı gibi bilgisayara güvenli bir bağlantı ile cPanel aktifleştirmek için de https:// websiteadresiniz.com:2083 adresi tercih edilebilir. Bunun yanı sıra kişinin web sitesi aktif hale gelmemiş durumda ise yönetim ekranına hostıng sağlayıcısının kişiye yönelik verdiği IP adresi aracılığı ile ulaşılabilir.

cPanel İle Değişime Hazır Olun

cPanel kullanımına karar verildiğinden itibaren farklılıklarını ortaya koyar. cPanel sayesinde kullanıcılar istedikleri gibi dosya silebilir. Veya yükleyebilir, e-posta adresi açabilir veya kapatabilirsiniz. Siteler arasında oynamalar yapabilir, mail yönlendirmesi yapabilir, kullanıcıya ulaştıran herhangi bir dosya ya da maillerde kaynak kişiyi veya sayfayı bulabilir. Veritabanı işlemlerini güvene alabilir, önemli dosyaların yedeklemesini yapabilirsiniz. PHP versiyonları ve SSL sertifikasını aktif hale getirebilir. Bilgisayara yapılacak tüm programları ekleyebilir ve çalıştırabilir konuma gelir. Bu sayede bilgisayar üzerinden birçok kişisel işler güvenle gerçekleştirilebilir.

cPanel Kullanmanın Avantajları

Aktif olarak kullanılan bilgisayarlarda, kullanıcısının işini kolaylaştıracak ve en büyük destekçisi olacak programlar önem taşır. Bunlardan birisi olan cPanel, kişinin kendisine ait olan site üzerinden yapacağı e-posta gönderim ya da alım işlemlerini güvenle yapabilmesine yardımcı olur. Yine kişinin web sitesinde disk kullanımı ve trafik gibi bilgilerin görünürlüğünü sağlarken FTP erişimi sayesinde güvenlik duvarının da oluşmasında yardımcı olur. Veritabanı kurulumu yapılmasının yanı sıra site üzerinde yapılması gereken yüklemeler de cPanel aracılığı ile yapmak mümkün hale gelir. Bunların yanı sıra hali hazır da olan kurumları da tek çatı altında toplama özelliği ce bulunuyor. Kullanıcısına sunarken, 14 gün deneme süreci sonunda herhangi bir olumsuzlukta vazgeçilebilir. Ayrıca kullanıcılar için Plesk Panel’de farklı tercihler arasında yer alır.

Plesk Panel Nedir?

cPanel gibi bir diğer kontrol paneli olan Plesk Panel, Linux ve Windows sistemleri ile uyumludur.  cPanel ile Plesk Panel arasında işleyiş bakımından herhangi bir fark yoktur.  Plesk Panel ile de cPanel aracılığı ile yapılan tüm güvenli işlemler yapılabilir. cPanel ve Plesk Panel arasına giren tek şey ara yüzün birbirlerinden farklı olmasıdır. Genellikle kullanıcılar alışmış oldukları kontrol panellerini kullanmayı tercih ederken, bu ikisi arasında olan ara yüz farklılığı kullanıcıları bir hayli zor duruma getirir. cPanel ya da Plesk Panel ara yüzü firmaları tarafından aktif oldukları bilgisayarlara tanımlanan demolar aracılığı ile ara yüz hakkında detaylı bilgi alınabilir. Ve sistemin çalışma içeriği hakkında bilgi sahibi olunabilir.