Cpanel Lisans Ücretleri ve Özellikleri
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel Lisans Ücretleri ve Özellikleri
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel Lisans Ücretleri ve Özellikleri

Cpanel Lisans Ücretleri ve Özellikleri

Linux sunucuları üzerinde çalışan bir kontrol paneli olarak ortaya çıkan Cpanel, dünyada en çok tercih edilen yönetim paneli olarak tanımlanabilir. Web siteleri üzerinde hosting işlemleri yapabilmek için tercih edilen bu yönetim paneli Linux tabanlı sunucular üzerinde çalışarak tarayıcı üzerinden tüm işlemlerin yapılmasını sağlar. Web siteleri üzerinden kolay bir şekilde tüm işlemlerin tamamlanmasını sağlayan bu yöneticiler işletim ve kurulum süreci için büyük bir avantajdır.

Cpanel Özellikleri

Web site yöneticileri açısından tüm işlemlerin yapılabilmesi için pek çok özelliğe sahip olan Cpanel Linux tabanlı sunucularda çalışır. Web siteleri için kontrol ve yönetim paneli olarak kullanıcıların karşısına çıkan cpanel için en önemli özellik rahat kullanım sağlaması olabilir. Web site sahiplerinin daha önce herhangi bir kontrol panelinde kullanılmaması ve bilgisi olmaması halinde kolay bir şekilde cpanel üzerinden işlem yapılacağı bilinir. Aynı zamanda kullanım kılavuzundan sahip olması sebebiyle konu ile ilgili her türlü bilgi verilir.

Cpanel çok sevilen özelliklerinden bir yenisi ise admin girişi olarak tanımlanır. Admin girişi sayesinde veri tabanı işlemlerinin kolay bir şekilde tamamlanması ve veri tabanı oluşturma ya da veri tabanı silme işlemlerinin yapılabilmesi, yetki alanlarının yönetilebilmesi, alan ekleme ya da silme işlemlerinin kolayca yapılması en sevilen özellikleri arasındadır.

Sitede bulunan verileri yüklemek ve bu verilerin yedeklerini kaydedebilmek gibi önemli özellikleri bulunan Cpanel kullanıcıların yetki alanlarını da belirleyerek kolay işlem sağlar. Aynı zamanda cpanrl’in en çok sevilen özelliklerinden bir tanesi de web site yöneticileri açısından siteye kaç ziyaretçinin geldiğini bildirir. Hangi sayfaların daha çok tıklanma aldığı, kaç yeni üye olduğu ve sitenin görüntülenme imkânı konusunda bilgiler verir.

Cpanel Versiyonları

Cpanel kontrol panelinin versiyonları ise bu panel içerisinde bulunan ve programlama dilleri arasında oluşan versiyon çeşitleridir. PHP sürümleri açısından piyasaya sürüldüğü ilk günden şimdiye kadar piyasadaki tüm gelişmelere ayak uyduran ve belirli aralıklarla güncellenen versiyonları bulunur. Linux tabanlı sunucular üzerinde çalışan bu kontrol paneli, programlama açısından PHP kullanarak program güncellemesi ile kendi içerisinde güncelleme yapılmasını gerekli tutar.

Cpanel’in kullanıcıları PHP sürümleri açısından panel içerisinde saptama yapabilir. Bu sürümlerin değişikliğini isteyebilir. Oldukça kolay bir işlem olan PHP sürümü değiştirmek PHP versiyonun bir kısmı üzerinden gerçekleştirilebilir.

Cpanel Hosting Avantajları

Cpanel Hosting Satın Al- Kirala işlemleri web siteleri üzerindeki tüm hosting işlemleri açısından kolaylıkla hizmet vermeyi sağlayan bir kontrol paneli olarak bilinir. Host işlemlerinin bu kontrol paneli sayesinde daha kolay bir şekilde yapılması ve alan adı oluşturma, değiştirme konusunda veritabanı işlemleri ile ilgili ve sürüm güncelleme seçeneklerinden kontrol ve işletim açısından kolay işlem yapmayı sağlar.

Cpanel hosting paketi kullanmayan kullanıcıların panel olmadan tüm işlemlerini tek tek yapmaları gerekecek ve bu durum oldukça uzun sürecektir. Tek tek uğraşmanın ve uzun süren bu işlemlerin zaman ve emek kaybı olması sebebiyle cpanel kullanıcılarına büyük oranda avantaj sağlar. Aynı zamanda web sitelerinin performansı da oldukça yüksek hale getirmeyi odaklanan bu kontrol paneli hızlı bir şekilde yüklenerek site yönetimi açısından hızlı açılmakta ve kullanıcılara zaman kaybı yaşatmamaktadır.

Cpanel Lisans Fiyatları

Hosting paketini lisans fiyatları ise paket özellikleri doğrultusunda değişkenlik gösterebilir. Kontrol paneli için lisans paketleri kapsamında aylık kullanım adına bir istek bulunursa fiyatlarda bu şekilde şekillenebilir. Bunun yanı sıra sizde hosting hizmetlerinde her firmanın farklı bir fiyat politikası uyguladığı bilinir. Bu nedenle cpanel lisans ücretlerinin de Türk parası üzerinden değil dolar üzerinden fiyatlandırıldiğı bilinir.