CPanel Lisans Hatası
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
CPanel Lisans Hatası
İYİBİRHOST BLOG

CPanel Lisans Hatası

CPanel Lisans Hatası

Linux tabanlı olarak hosting sunucusu kapsamında çalışan ve site yönetim aracı olan cpanel web sitesi sahipleri için birçok özelliği bünyesinde barındıran bir kontrol panelidir. İnternet tarayıcısı aracılığı ile yönetilen cpanel, kullanıcıların web site adıyla ya da hosting sağlayıcısı ile belirlemiş olduğu kullanıcı adı ve şifre bilgileri sayesinde erişime açılır. Bu panel sayesinde kullanıcılar web sitelerini yönetebilir ya da hosting açısından diğer birçok işlemlerini gerçekleştirebilir.

Cpanel kontrol aracında genellikle lisans güncellemesi sonrasında ya da lisans bitmesi ile lisans hatası yaşanabilir. Cpanel kullanıcılarının bu gibi sorunlarla karşılaştığı zaman uygulaması gereken bazı lisans hatası çözümleri bulunur.

Cpanel’e Erişim Nasıl Sağlanır?

Kullanıcılar sahip oldukları hosting paneli üzerinden farklı bir link, ip adresi ile farklı bir link, güvenli bağlantı şeklinde farklı bir link ile giriş sağlamalıdır. Bu linkler kullanıcılara özel olarak hazırlandıktan sonra kullanıcılar istedikleri zaman istedikleri link üzerinden cpanel hosting satın al- kirala  kontrol paneline ulaşabilir.

Cpanel Özellikleri

Cpanel, web sitesi sahipleri için birçok özellik bulundurur. Bu özellikler başında kullanıcıların web siteleri için özel olarak e-mail hesabı oluşturabilmesi ve yönetebilmesi imkânı yer alır. Aynı zamanda subdomain ve parkdomain gibi ekleme işlemleri sayesinde büyük kolaylıklar sunan cpanel’de siteye özel disk kullanımı ve site trafiği gibi bilgilere erişimi oldukça kolaydır.

Cpanel üzerinden tüm yönetim işlemlerinin yapılmasının yanı sıra veritabanı kurulumu, site yedeklemesi gibi çeşitli özellikleriyle öne çıkan platform, kullanıcılarına birçok avantaj sağlar.

Cpanel Ne İşe Yarar?

İlk başta kontrol paneli olarak kullanıcıların karşısına çıkan cpanel kullanıcılara web siteleri üzerinde daha kolay işlem yapmayı sağlar. Örneğin; yeni bir web sitesi hazırlamak, yeni bir mail adresi oluşturmak, Sub domain oluşturmak gibi birçok işlem ve daha fazlası kolay bir şekilde Cpanel üzerinden gerçekleştirilebilir.

Cpanel hosting satın al- kirala  sisteminde işe yarar birçok özelliğinin hangileri olduğu sıralanacak  olursa;

  • Yeni bir site eklemek,
  • Dosya yüklemek ya da silmek yeni bir mail adresi oluşturabilmek,
  • E-posta yönlendirilmesi yapabilmek,
  • Kaynak kullanımları hakkında bilgi almak,
  • Veritabanı işlemlerini yönetebilmek,
  • Dosya yedekleme,
  • SSL sertifikası kurabilmek ve çeşitli tüm işlemler panelin gelişmiş ara yüzü sayesinde kolayca yapılabilir.

Neden Cpanel Kullanılmalı?

Web site sahipleri cpanel hosting satın al- kirala  kullanmadan sunucuları üzerinde çeşitli işlemleri gerçekleştirebilmeleri için SSH ekranlarını kullanmalılar. SSH ekranında ise yalnızca komut işlemi yapılabilir. Bu şekilde eposta oluşturma, subdomain oluşturma işlemleri uzun kodlar yazılarak gerçekleştirilebileceği için zor olur. Ancak cpanel sayesinde web sitesi üzerinde yapılabilecek tüm işlemler kolay bir şekilde gerçekleştirilerek herhangi bir uzun kod satırı yazmaya gerek kalmayacak ve tek tek uğraşmadan pratik çözümler sunulabilecektir.

Cpanel Lisans Hatası Çözümü

Cpanel hosting satın al- kirala  kontrol paneli üzerinde herhangi bir lisans güncellemesi gelmesinde ya da kullanıcıların lisansının bitmesi ile birlikte tekrar aldıkları durumlarda bazen lisans hatası sorunu yaşanabilir. Bu işlemin çözülebilmesi için kısa bir çözüm yolu ve kontrolü bulunur.

Bu kapsamda web site sahipleri Root bilgilerini bir program ile SSH ara yüzünde bağlanmalıdır. Bağlantısının sağlanması ile birlikte /usr/local/cpanel/cpkeyclt komutu verilir. Böylelikle cpanel platformu üzerinden yaşanacak lisans hatası çözüme ulaşabilecektir. Bazen kullanıcılarının lisansının bitmesiyle birlikte bu sorun oluşabilir. Bunun için lisans kontrolü yapmak gerekir, lisans kontrolü için http://verify.cpanel.net/app/verify adresi kullanılabilir.

Cpanel Ücretli Mi?

Cpanel platformu lisans sistemi ile çalıştığı için belirli lisans tarifeleri uygulanır. Bu kapsamda kullanıcılar ihtiyacı doğrultusunda farklı ücretleri ile cpanel kullanmaya başlayabilir. İlk olarak panel üzerinde deneyim ve bilgi kazanabilmek için 14 gün ücretsiz lisans sağlanır. Sonraki süreçte ise ücretli lisans alınması gerekir. Özellikle yeni bir web sitesi sahibi olanların cpanel hosting satın al- kirala hizmeti ile yönetim konusunda büyük bir kolaylık kazanması mümkündür.