Cpanel İle MySQL Yönetimi
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel İle MySQL Yönetimi
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel İle MySQL Yönetimi

Cpanel İle MySQL Yönetimi

 

MySQL, açık kaynak kodlu olarak sunulan veri tabanı yönetim sistemi olarak bilinen en popüler yönetim sistemidir. Cpanel Hosting Satın Al- Kirala hizmetinden faydalanan kullanıcılar veri tabanı yönetim sistemi olarak MySQL’u tercih eder. Cpanel üzerinde hem de sunucuda bulunan veritabanı kullanıcılar sayesinde kolay bir şekilde yönetebilir. Ancak bu yönetimin etkin bir biçimde olabilmesi için ilk başta veritabanının kullanıcıların ve diğer izinlerin MysQL üzerinde nasıl çalıştığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Böylelikle cpanel üzerinde veritabanı yönetimi oldukça kolay olacaktır.

 

MySQL Veritabanı Nedir?

 

Kullanıcılar mysQL sayesinde kolay bir şekilde veritabanlarına erişir ve veri tabanlarının yönetebilir. Yönetim sistemi bunun yanı sıra bir tablonun diğerine bağlanması ve benzeri birçok arka plan işleminde yapmayı mümkün kılar. En basit tabiriyle MySQl’un kullanıcılara sağladığı imkanlar bir veritabanında bulunan verileri içeren tablo grubu olarak tanımlanabilir.

 

En basit WordPress sitelerinde dahi bulunan veritabanları için gönderi ayar, yorum ve benzeri tüm bilgilerin MysQL ile yönetimi sağlanır. Veritabanı kullanıcıları bu verilerin saklanmış olduğu tablolara erişim sağlar. Aynı zamanda bu tablolardaki verilerin değiştirebilmesi için kullanıcılar işlem hakkına sahiptir.

 

MysQL Kullanıcıları

 

MysQL veritabanının oluşturulması sonrasında henüz erişebilir halde değildir. Bu kapsamda veri tabanında değişiklikler yapmak isteyen kullanıcılar MysQL kullanmaya başlamalıdır. Böylelikle MysQL kullanıcıları WordPress ya da diğer eklentiler için veritabanında değişiklik yapabilme fırsatına sahip olur. Kullanıcılar ilk olarak kullanıcı adı şifre ile Cpanele giriş yaptıktan sonra MysQL üzerinden birçok ayrıcalığa sahip olabilir.

 

MySQL Avantajları

 

MySQL tarafından sunulan birçok ayrıcalık kullanıcıların daha yetkin bir şekilde işlem yapmasını sağlar. Aynı zamanda tek bir kullanıcıya çeşitli ayrıcalıklar tanımlanması sayesinde daha etkin çalışma sağlanır. Veritabanı üzerinde kullanıcılar için tanımlanabilecek çeşitli ayrıcalıklar bulunur ve bu ayrıcalıkların sayısı oldukça fazladır.

 

Cpanel’de Veritabanı Oluşturma

 

MysQL üzerinde hızlı ve pratik bir şekilde veritabanı oluşturmak mümkündür. Canel kontrol paneline giriş yaptıktan sonra açılan ekranda veritabanı başlığı bulunur. Veritabanı başlığı altında ise veritabanı yönetim işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolaydır. Bu alanda yeni bir veritabanı oluşturmak için MysQL veritabanları bölümüne tıklamak gerekir. Kısa bir işlem sonrasında veritabanı oluştur butonuna tıklayarak oluşturulan veri tabanının veritabanları listesinde yer aldığını görmek mümkündür.

 

Cpanel Veritabanına Kullanıcı Ekle

 

MysQL veri tabanının oluşturulması sonrasında bu veritabanını yönetebilmek de oldukça kolaydır. Veritabanını yönetebilmek için çeşitli kullanıcılar eklemek mümkün olur. Mevcut veritabanı üzerinde kullanıcı oluşturmak ve kullanıcı atamak için cpanel girişi sonrasında veritabanları başlığı altında yer alan mysQL veritabanları bölümüne tıklama gerekecektir. Böylelikle MysQL veritabanı bölümünde yer alan veritabanlarının listesinde herhangi birini seçerek kullanıcı bölümü üzerinde yeni bir kullanıcı ataması gerçekleştirmek oldukça kolaydır.

Kullanıcı Ayrıcalıkları Seçimi

 

Veritabanı için bir kullanıcı ataması yapılması işlemi sonrasında bu kullanıcılar için veritabanı üzerinde hangi değişikliklerin yapılabileceği ayarlaması da bulunur. Veritabanı üzerinde yapılan kullanıcıların hangi ayrıcalıklardan faydalanabileceği seçimi yapmak oldukça kolaydır. Ayrıcalıklar bölümü üzerinde atanmış olan kullanıcıların ayrıcalıklarını belirlenmek ve sonrasında değişiklikleri kaydet butonu ile işlemi tamamlamak gerekir. İşleminin tamamlanması ile birlikte atanan kullanıcılar Cpanel şifre bilgileri sayesinde istedikleri değişiklikleri gerçekleştirebilir.

 

Cpanel kullanıcılarına her alanda çeşitli avantajlar sağlar. Özellikle cpanel hosting hizmetinden faydalanan kullanıcılar sayesinde veri tabanında işlem yapacak kullanıcıları tercih edebilir ve bu kullanıcıların ayrıcalıklarını seçebilir. Böylelikle web sitesi üzerinde kullanıcılar tam bir yönetim imkânına sahip olur.