Cpanel Hakkında Merak Edilen Her Şey
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel Hakkında Merak Edilen Her Şey
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel Hakkında Merak Edilen Her Şey

Cpanel Hakkında Merak Edilen Her Şey

Internet sunucularının yönetilmesi açısından bilgili ya da acemi her türlü kullanıcı için en etkili çözümler sunan cpanel hosting satın al – kirala yazılımı günümüzde Linux işletim sistemine sahip sunucular açısından en popüler platformdur. Birçok kullanıcı tarafından yaygın olarak kullanılan cpanel lisanslı bir panel olması dolayısıyla ücretlidir.

Hosting sağlayıcıları ise bu web hosting lisansları ile ilgili her konuda birçok kullanıcı barındırabildikleri için alt kullanıcılarını tahsis ederek pazarlama imkânı da bulabilmektedir. Kısacası birçok paylaşımlı hosting sistemi kullanıcısı panel yazılımını alt kullanıcılar sayesinde ücretsiz olarak kullanabilir. Bunun yanı sıra cpanel sunucu açısından ücretli olarak sunulan bir yazılım olması dâhilinde hem aylık hem ve yıllık olmak üzere lisanslar satın alması ile kullanılması mümkündür.

Cpanel Nedir?

Web sitesi sahiplerinin sunucu yönetimi yapabilmeleri açısından görsel ara yüz olarak tercih edilen cpanel hosting satın al – kirala komut istemi ile yapılabilecek tüm işlemlerin %90’dan daha fazlasını gerçekleştirebileceği gibi ileri düzey kullanıcılar açısından birçok özellik sayesinde çeşitli ihtiyaçların karşılanabilmesi de mümkün olan gelişmiş bir yazılım türüdür.

Cpanel sitenin tam anlamı ile yönetilebileceği kapsamlı bir platformdur. DNS yönetimi açısından SSL yönetimi, e-posta adresi kurulumu ve bu adreslerin yönetimi tek tıkla cpanel sayesinde yapılabilir. Cpanel’in bir işletim sistemi değil de işletim sistemleri sunucuların çalışabilmesi amacıyla tercih edilen esas bir birleşen olduğu düşünülmelidir.

Web sunucularının donanım özellikleri sağlaması sonrasında gerçekleştirebilecekleri ilk işlem ise işletim sistemi kurulması gerektiğidir. Web site sunucuları cpanel hosting satın al – kirala kurulumu yapılmadan önce de çalışabilir. Ancak bu durumda sunucunun tüm yönetim işlemleri cpanel üzerinden değil komut istemi şeklinde yapılacaktır. Cpanel sistemi ile çalışabilen yazılımlar ise linux işletim sistemi olarak bilinir. İşletim sistemi ise cpanel alınması ile birlikte kurulum yapılırsa Cpanel giriş ekranına bağlanan kullanıcılar sistemi kolay bir şekilde açacak ve yönetici kullanıcı adı sonrasında şifre girişi ile kurulumunu yapabilecektir.

Cpanel Kurulumu

Komut sistemini tercih eden kullanıcılar tarafından tercih edileceği gibi cpanel kurulumu ve hosting firmaları tarafından da gerçekleştirilebilir. Yükleme yapılabilmesi için ilk önce cpanel hosting satın al – kirala lisans satın alma işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Bu işlem sonrasında yazılıma ait olan kaynak kodlar cpanel’in resmi sitesi üzerinden indirilecektir.

Bu kodların sunucu tarafından yüklenmesi ile birlikte komut sistemi üzerinde bulunan yönergelerde takip edilerek yükleme tamamlanacaktır. Kolay bir şekilde kurulumu yapılabilen cpanel, müşterilerine her anlamda etkin ve pratik çözümler sunar. Ancak müşteriler cpanel hosting satın al- kirala işlemi sırasında ihtiyaçlarını belirtmeleri ve bu kapsamda lisans ücreti ödemeleri gerekir.

Cpanel Giriş

Cpanel hosting platformuna giriş yapabilmek için ilk olarak giriş ekranı açmak gerekir. Ancak bu giriş ekranının kullanıcı tarafından SSL ile korunması ve gizli olması önerilir. Bu önerilere rağmen sabit bir ip adresi kullanan sitelerin cpanel tarafından sağlanan bağlantıları kullanarak giriş yapması tercih edilmelidir.

Cpanel SSL Kurulumu

Cpanel patformu da SSL kurulumu için hosting sağlayıcısı ile birlikte çalışmak gerekir. Hosting sağlayıcısı sayesinde yapılan işlem bireysel olarak da gerçekleştirerek kullanıcılar kendi güvenlik sertifikasını kurabilir. Ancak genellikle diğer güvenlik sertifikaları sabit ip gerektirdiği için bu işlem sırasında servis sağlayıcısının desteğini almak önemli olacaktır.

Cpanel ana ekranında yer alan SSL yönetimi sayesinde kullanıcıların karşısına yeni SSL ekleme ya da mevcut güvenlik sertifikalarını listeleme imkânları bulunur. Buradan kullanıcılar istedikleri takdirde cpanel tarafından belirlenen güvenlik sertifikası sağlayıcı firmalarından yüklemesi satın alarak ya da sunucu tarafından sağlanmış olan özgün anahtarı kullanarak SSL sertifikası sağlayıcısına istedikleri bilgileri aktarabilir.