Cpanel DNS ZONE Yönetimi Nasıl Yapılır?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cpanel DNS ZONE Yönetimi Nasıl Yapılır?
İYİBİRHOST BLOG

Cpanel DNS ZONE Yönetimi Nasıl Yapılır?

Cpanel DNS ZONE Yönetimi Nasıl Yapılır?

Alan adları ile ilgili temel yönetim name server üzerinden gerçekleştirilir. Sonrasında geriye kalan tüm işlemler temel DNS hizmeti konusunda yönlendirilmiş olunan DNS sunucusu veya kullanılan web üzerinden kontroller gerçekleştirilir. Günümüzde en popüler olan paneller arasında yer alan Cpanel yönetiminin nasıl yapıldığı kullanıcılar tarafından merak ediliyor.

Cpanel Hosting Satın Al- Kirala hizmetinden faydalanan kullanıcıların Cpanel kontrol paneli üzerinde yönetimin yapabilmeleri için cpanel ekranlarındaki 2083 portu kullanılarak giriş yapılması gerekir. Kısacası giriş yapıldığında karşılaşılan ekran ile kullanıcı adı ve şifre girilip sonrasında panele giriş yapmak mümkün olacaktır.

Cpanel Giriş

Cpanel yönetim platformu kullanıcı adı ve şifreler ile giriş yapma imkânı sağlar. Bu bilgilerin girilmesi ile panele giriş yapan kullanıcılar istedikleri zaman farklı bir kullanıcı adı ve şifresi tanımlayabilme imkânına sahiptir. Girişin yapılması ile birlikte açılan ekran üzerinde çeşitli butonlar ve logolar bulunur. Kullanıcılar isterlerse aşağıdaki kısımlarda bulunan etki alanları kategorisinden editör içeriğini görebilir ya da üst kısımda bulunan arama boşluğuna Zone editör yazarak istediği alana ulaşabilir.

Cpanel Zone Editör

Cep alarm kontrol paneline giriş yaptıktan sonra Zone editör içerisinde bulunan kullanıcı hesabına ait alan adları görülür. Her bir alan adının yanında ise sıklıkla kullanılan DNS giriş işleminin kısa yolu yer alır. Ancak spf ve txt gibi kayıtlar genellikle yönet butonu üzerinden yönetilebilir.

Kullanıcıların bu kapsamda bilmesi gereken en önemli nokta cpanel ile giriş yaptıktan sonra Zone editör butonunun tahsis edilmiş olup olmadığına dikkat etmesidir. Cpanel ekranında Zone editör butonunun çıkmaması durumunda sistem yöneticisi ile görüşerek bu butonun aktif hale getirilmesini gerektirecektir.

Zone editör butonuna tıkladıktan sonra kullanıcıların karşısına çıkan Pop up ekranı üzerinden giriş yapmak mümkün olacaktır. Aynı zamanda Yönet butonu sayesinde hızlı DNS giriş butonları haricinde kalan DNS girişleri de kolaylıkla yönetilebilir.

Zone editör bölümünün üst kısmında yer alan görsel üzerinde ise kayıt ekle butonu yer alır. Böylelikle yeni kayıt eklemek istenen işlemler seçilerek kayıt tamamlanabilir. Kullanıcı kayıtlarını girdikten sonra kayıt işlemi yapılır ancak bu kayıt hemen görünmeyebilir. Bu durumun nedeni ise ISP servislerinin bu kayıtları kendi içerisinde güncelleme yaptıktan sonra sunmasıdır. Böylelikle güncelleme ortalama 4 saat sürebilir.

Cpanel Zone Editör Kullanımı Nasıldır?

Cpanel üzerinde sunulan Zone editör kullanımı ise DNS ayarları yapmak isteyen kullanıcılar için özel bir alan olarak tanımlanabilir. Cpanel sitesi üzerinden giriş yapılması sonrasında ayarlarda değişiklik yapmak isteyen kullanıcılar Zone Editor kısmına giriş yapmalı ve işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Zone Editor bölümü eski kullanımda farklı isimle anılmış olsa da şimdiki haliyle de aynı içerikler sunulmakta ve kullanıcıların işleri kolaylaşır. Zone Editor bölümü üzerinde bulunan Yönet seçeneği ile kullanıcılar mevcut DNS kayıtlarını görüntüleyerek istedikleri ayarları yapmakta böylelikle düzeltme, kaydetme ve silme ile ilgili komutları kısa bir sürede tamamlayabilir.

Dns Ayarlarının Önemi

DNS ayarların direkt olarak sunucunun çalışma kayıtları ile alakalı olduğu için web siteleri yönetimi açısından oldukça önemlidir. DNS ayarlarının yapılması ile birlikte sitenin doğru bir şekilde çalışması da sağlanmış olur. Bu nedenle bir web sitesinin temel çalışma alanı olarak DNS ayarları doğru ve etkin bir şekilde yönetilmelidir.

Sitenin daha rahat bir şekilde kullanılması ve yönetilebilmesi açısından aynı zamanda mail adreslerin de doğru bir şekilde çalışabilmesi konusunda ayarlarının güncel biçimde düzenlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra hataların oluşması durumunda ise DNS ayarlarında değişikliğe gidilerek düzenin sağlanması önerilir.