Cloud (Bulut) Hosting ile Paylaşımlı Hosting Arasındaki En Belirgin Farklar Nelerdir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cloud (Bulut) Hosting ile Paylaşımlı Hosting Arasındaki En Belirgin Farklar Nelerdir?
İYİBİRHOST BLOG

Cloud (Bulut) Hosting ile Paylaşımlı Hosting Arasındaki En Belirgin Farklar Nelerdir?

Artık günümüzde pek çok web hosting seçeneği mevcuttur. Hizmet sağlayıcılar her türlü bütçeye ve her çeşit kitleye hitap edecek donanıma sahiptir.  Yeni bir web hosting seçeneği arama işlemleri sırasında iki seçenekle çok sık karşılaşılır. Bunlardan biri Cloud Hosting diğeri ise Paylaşımlı Hosting’dir. Her iki seçeneğin de kendilerine has özellikleri mevcuttur. Her hosting seçeneğinin kendine has avantajları vardır ve bunlar kullanıcılara fayda sağlar. Peki, hangi hosting seçeneği daha uygundur?

Cloud Hosting Özellikleri Nelerdir?

İki hosting seçeneğinin en belirgin farkı Cloud Hosting de ortaya çıkıyor. Birden fazla sunucunun kullanımına açık olan işlem Paylaşımlı Hosting’den bu şekilde ayrılır. Çünkü Paylaşımlı Hosting sadece tek sunucu kullanımına izin veren bir sistemdir. Birden fazla sunucu kullanmak avantaj sağlar. Kullanılan sunucuda hata olması durumunda diğer sunucu kullanımına sahip olmak avantajdır.

Böylelikle arıza olan süre sınırı ortadan kalkar. Diğer sunuculara yüklenmesi sırası da ise işlevsellik yitirilmez. Cloud Hosting büyük ölçüde güvenlik sağlar. Aşırı trafik yoğunluğu olan web sitelerinde mutlaka tercih edilmesi gereken bir hizmet türüdür. Web sitesinde yaşanacak aksaklıkların önüne geçmede iyi bir adımdır.

Paylaşımlı Hosting Özellikleri Nelerdir?

Birçok web sitesinin tek bir sunucu üzerinde yoğunlaştığını ifade eder. Tek sunucu kullanımına sahiptir ve paylaşımlı kullanımı sağlar. Ram bellek ve depolama alanı gibi yerleri ortak kullanıma sunar. Son zamanlarda en çok tercih edilen hosting türüdür. Hemen hemen tüm hizmet sağlayıcılar bu hosting türünün çeşitli formatlarını piyasaya sürmektedir.

Cloud Hosting’in Yani Bulut Hosting’in Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Güvenlik, performans ve koruma olmak üzere üç ana avantaj üzerinde yoğunlaşır. Birden fazla sunucu kullanma imkânı sunan Bulut Hosting’in en önemli özelliği her zaman üst düzey bir işlevsellik hizmeti sunmasıdır. Karşılaşılan herhangi bir sorunda başka bir sunucuya yönlendirme işlemi yapılabilir. Sürekliliğin sağlandığı bu hizmette güvenilirlik oldukça önemli bir yere sahiptir. Ana satış unsurlarından biri olan önceden planlama kabiliyeti sayesinde Cloud Hosting sürekliliği sağlar.  Performans konusunda rakip tanımaz.

İyi bir hizmet sağlayıcı ile çalışıldığı zaman web site hızı dâhil web site performansında oldukça iyi bir sonuç elde edilir. Buda yoğun trafiğe sahip web siteler için ideal bir hizmettir. Kötü amaçlı yazılım, hizmet reddi ve çapraz kodlama gibi yaygın tehditlere karşı güvenlik önlemleri alan hizmet sağlayıcılar üst düzey güvenlik hizmeti sağlar.

Şifreleme yöntemi ile veriler korunur. Cloud Hosting ile site güvenliği yüzde yüz olmasa da en güvenilir hizmeti alabilir. Çünkü çoğu saldırılara karşı korunmak imkânsız olabilir. IHS bulut hosting alt yapılı VDS servisleriyle istenilen kadar hizmet alınır ve istenilen tutar ödenerek bütçe zorlamasından kaçınılır.

Bilinen en büyük dezavantajı maliyet konusudur. Eklenen yeni özellikler yeni maliyetler demektir. Bütçe sıkıntısı çekenler veya web sitesinde böyle bir özelliklere ihtiyaç duymayanlar için ideal bir seçim olmayabilir. Kullanımı son yıllarda büyük ölçüde arttı.

Paylaşımlı Hosting’in Avantajları Ve Dezavantajları Nelerdir?

Maliyet en önemli avantajı olarak karşımıza çıkar. Birden fazla web sitesinin tek bir sunucuyu kullanması maliyeti de düşürür. Buda kullanıcıların işine gelir. Maddi durumu elverişsiz olan kullanıcılar için ideal bir seçenektir.

Çok iyi bir performans beklenmez. Çünkü bir sunucuyu birden fazla web sitesi kullanır ve buda yoğun trafik demektir. Tek sunucu kullanımı aksaklıklara neden olabilir ve buda istenmeyen bir durumdur. Ziyaretçiler hızlı yüklenen web sayfalar ile karşılaşmak ister yavaş hareket eden sitenin terk edilmesi ziyaretçi sayısını azaltır.