Cloud (Bulut) Hosting ile Cloud Server’in Arasındaki Fark Nedir?
WPCS WPCS_VERSION

Müşteri Paneli
TÜRKÇE
WPCS WPCS_VERSION
Cloud (Bulut) Hosting ile Cloud Server’in Arasındaki Fark Nedir?
İYİBİRHOST BLOG

Cloud (Bulut) Hosting ile Cloud Server’in Arasındaki Fark Nedir?

Artan internet kullanıcı sayısına bağlı olarak daha görsel ağırlıklı ve daha kaliteli web siteleri için büyük boyutta dosyalar ile işlemler yapılıyor. Bu büyük verilerin depolaması için ise daha büyük alanlara ihtiyaç duyuluyor. Bu ihtiyacın giderilmesi için ise cloud computing yani bulut teknolojisi ya da bulut bilişim ortaya çıktı.

Herhangi bir fiziki araca ihtiyaç duymadan ve kapasite sorunu yaşamadan depolama alanı imkânı sunuyor. Bulut teknoloji sayesinde sanal ortamda depolama imkânı yakalandı. Ayriyeten internetin olduğu her ortama da ulaşılabilirlik sağladı. Gelişmekte ve büyümekte olan dünyanın birer parçası konumunda yer alıyor.

Cloud hosting de cloud server de bu dünyaya ayak uyduran önemli parçalar arasında yerini aldı ve son zamanlarda çok tercih edilmelerinden dolayı adları sıklıkla duyulur oldu. Cloud Hosting nedir ne işe yarar ve Cloud Server ile arasındaki fark tam olarak nedir?

Cloud Hosting Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Bulut teknolojinin önemli adımlarından biri olan Cloud Hosting kullanıcı nerede ise bulut teknoloji oradadır anlamına gelen bir uygulamadır. Kullanıcı Cloud Hosting ile çalışmakta olan bir web sitesine ulaşmak istediğinde en yakın veri merkezi ile web sitesine ulaşabilir. Bu sayede  trafik akışı normale döner ve web sitesine ulaşım hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Kaynağın sadece kullanılan kısmı için ödeme imkânı sunan Cloud Hosting çalışmakta olan web sitesi için ne kadar kaynak gerekirse sunar ve sunulan kaynak kadar ücret talep eder. En çok merak edilen konular arasında ise Cloud Hosting avantajları yer alır. Veri merkezi arızalarına karşı web site kullanıcısı yanında yer alır.

Klasik Hosting servislerinin çoğunda veri merkezi arıza verebilir ve buda web sitesine ulaşımı engelleyebilir. Fakat Bulut Hosting veri merkezinde gerçekleşen arıza nedeni ile web siteye giriş sorunu yaşanmaması için başka bir veri merkezi üzerinden giriş imkânı sunar. Yani veri merkezi sorununu hiç bir kullanıcı hissetmez ve farkına varmadan web sitesini kullanmaya devam eder.

Cloud Sunucu Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Ucuz ve hızlı bir işlem için tercih edilen Cloud Sunucusu yani bulut sunucu bulut teknolojinin bir parçasıdır. Çok fazla kullanıcı sayısına sahip olunduğunda ve web sitesinin kapasitesinin dolmak üzere olduğu anda depolama alanına ihtiyaç duyulur. Depolamak, optimizasyon işlemlerini yapmak ve web site hızını arttırmak için anlık hareketler yapılabilir.

İstenilen gün ve zamanda kaynak kullanımına gidilebilir ya da daha sonra bu kaynak kullanımı azaltılabilir. Buda kaynak kullanımına bağlı ücretlendirme demek olur. Cloud sunucu avantajları arasında bulut sunucular için özel üretilen makinelerin birbiriyle bağlantılı olması sonucunda istenilen her yerden ulaşılabilirlik sağlanması da yer alır.

Cloud Hosting ile Cloud Sunucuyu Birbirinden Ayıran En Önemli Nedenler Neler?

Aslında iki bulut teknolojisi de birbirine çok benzer. Fakat birbirinden ayrılan çok fazla noktaları mevcuttur. En temel fark ise Cloud Hosting ve Cloud Sunucusunun arasındaki alan yetki sınırıdır. Cloud Hosting hizmeti sayesinde sahip olunan FTP protokolü uygulamaları kullanmak için kullanılır. İnternete bağlı iki bilgisayar arasında veri transferini sağlayan da Cloud Hosting hizmetidir.

Yani Cloud Hosting hizmeti ile sadece sahip olunan protokol uygulamalarının kapladığı alan ile ilgilenir. Cloud sunucu ise aynı sistem üzerinde yer alan diğer sunuculardan bağımsız hareket eder. Bulut teknoloji depolama alanı sunarken, hız ve güvenlik alanında da kendini gösterir. İstenilen dönemde istenilen kaynağa sahip olunabilir. Ya da istenilen alana sahip olma imkânı sunar.